Hírek

Atombomba sérülhetett meg egy holland légibázison történt balesetben

Az egyik holland légibázison tárolt amerikai atombomba sérülhetett meg egy közelmúltban történt balesetben – állítja egy hétfőn készült jelentés. Az amerikai légierő európai szóvivője sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta az esetet.

Az Amerikai Tudósok Szövetsége (FAS) egy fényképet fedezett, amelyen amerikai katonák – köztük két tűzszerész és egy civil – vizsgálnak meg egy sérült B61-es bombát. Úgy tűnik a nukleáris fegyver egy behatás következtében megcsavarodott, és az egyik farokszárnya is hiányzik, emellett egy látható lyukat rózsaszín ragasztószalaggal fedtek le – írja a The Guardian alapján a hirado.hu.


A  fotó négy embert ábrázol, akik egy sérültnek tűnő B61-es atombombát vizsgálnak. Fotó: fas.org

A FAS hétfői jelentése szerint a képet az ország egyik nukleáris fegyverkezési létesítménye, az új-mexikói Los Alamos nemzeti laboratórium 2022-es, diákoknak szóló bemutatójához csatolta, és a kép helyszínéül a holland Volkel légitámaszpontot jelölte meg. Ez egyike annak a bázisnak, ahol jelenleg az Egyesült Államokkal kötött nukleáris megállapodás keretében B61-es gravitációs nukleáris bombát tárolnak.

„Előzetesen hangsúlyozni kell, hogy nincs hivatalos megerősítés arra vonatkozóan, hogy a kép a Volkel AB-n készült, hogy a meghajlott B61-es alakzat valódi fegyver – vagy a gyakorlóbomba –, vagy hogy a sérülés baleset eredménye – vagy szimuláció” – írta Hans Kristensen, a jelentés szerzője, a FAS nukleáris információs projektjének igazgatója. Hozzátette: „Ha a kép valóban egy nukleáris fegyveres eseményből származik, akkor

ez lenne az első dokumentált eset, amikor egy európai légibázison a közelmúltban nukleáris fegyverekkel kapcsolatos baleset történt.”

Egy nukleáris fegyver bármilyen sérülését általában titokban tartják. Az amerikai légierő európai szóvivője nem kívánta közvetlenül kommentálni a fotót, de azt mondta: „Az Egyesült Államok a legmagasabb szintű normákat tartja fenn a stratégiai arzenált támogató személyzettel és felszereléssel kapcsolatban, ami magában foglalja a rutinszerű kiképzést, karbantartást és biztonsági tevékenységeket, hogy megvédje Amerika kritikus képességeit.”

„Az Egyesült Államok politikája, hogy nem tudjuk sem megerősíteni, sem cáfolni a nukleáris fegyverek jelenlétét vagy hiányát semmilyen általános vagy konkrét helyszínen, beleértve a konkrét gyakorlatokat vagy valós műveleteket” – mondta a szóvivő.

agrotrend.hu / Hiradó

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés