Hírek

Akár több ezer lódarázs is élhet egyetlen kolóniában

A lódarázs csípése nagyon fájdalmas, és komoly allergiás rohamot okozhat, különösen veszélyes, amikor fészküket védve csoportosan támadnak. Ráadásul ez a rovar nem csak csípni, hanem harapni is tud. Az őszi időszakra tervezett túrák során ezért érdemes kiemelt figyelmet fordítani a darázsfészkekre. Mutatjuk is, hogy miért!

Bár városi környezetben viszonylag ritkán találkozunk vele, az őszi kirándulások során azonban könnyen összefuthatunk vele – írja az Origo. Érdemes azonban ilyenkor fokozattan odafigyelni: az európai lódarázs (Vespa crabo) a legnagyobb méretű európai darázs, amelynek nemcsak a mérete és a zaja nagyobb, mint a hétköznapi értelemben vett darázsé, hanem a veszélyességének foka is.

A késő őszig aktív lódarázstól a tekintélyes méretei (a királynő akár három és fél centis is lehet), feltűnő sárga-fekete mintázata, zajos röpte és fájdalmas, komoly duzzanatot okozó szúrása miatt tartanak olyan sokan.

Fotó: AFP

Nem véletlenül: csípése enyhébb esetben is bőrpírt és duzzanatot okoz, ami mellett igen erős fájdalom, kiütés és zsibbadás is jelentkezhet. Súlyosabb esetben a következő tünetekre vagy ezek valamelyikére is számítani lehet: verejtékezés, szédülés, rosszullét, hányinger, hányás, légszomj, légzéskimaradás, szívpanasz, émelygés, hasgörcs, idegrendszeri és izomrendszeri zavar, valamint ájulásközeli állapot és eszméletvesztés. 

Az egyébként nem túl agresszív lódarázs leginkább a fészek környezetében lendül támadásba. A Duna-Dráva Nemzeti Park (DDNP) szakemberei szerint érdemes ezért óvatosnak lenni az őszi időszakban is, hiszen egészen az első fagyokig aktív maradhat a kolónia.

A rovar jellemzően a fészek közelében, két-három méteres körzetében támad, távolabb kevésbé:ezért érdemes elkerülni, amiben a fészek közelében jellemző hanghatás, a hangos zúgás is segíthet. 

Rendszerint idősebb fák odvaiban, kikorhadt, üreges törzsében találhatóak kolóniáik– tájékoztatott Komlós Attila, a DDNP marketing és kommunikációs menedzsere. – Munkatársaink az idei évben igen gyakran látnak lódarázs-fészkeket az igazgatóság működési területén található erdőkben, de az egész országban találkozhatunk velük.

Fotó: MTI

Hozzátette: a Nyugat-Mecsek Tájvédelmi Körzet területén, a Jakab-hegyen található kilátóban is található egy lódarázsfészek. Mivel a meglévő tervek alapján az építmény teljes rekonstrukciója az elkövetkező hónapok során meg fog valósulni, ezért a nemzeti park munkatársai a nemrégiben történt sajnálatos eseményre reagálva az építmény belsejében található fém hágcsó alsó részét eltávolították.

Ezzel lehetetlenné tették a toronyba való feljutást, továbbá a veszélyre figyelmeztető táblát helyeztek ki az építményre.

agrotrend.hu / Origo

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés