Hírek
A moldovai gazdák tiltakoznak az ukrajnai gabonadömping ellen
Moldovában a gazdák kedden folytatták előző nap megkezdett tiltakozásukat, azt követelve a kormánytól, hogy vezessen be átmeneti korlátozásokat az Ukrajnából származó gabonafélék és más termények behozatalára.
A megmozdulás keretében a gazdák mezőgazdasági gépeikkel vonultak a kormányépület elé, miután hétfőn kudarcba fulladtak a tárgyalások. Az első néhány tucat jármű moldovai zászlókkal, dudálva hajtott végig Chisinau utcáin, és sorakozott fel a város központi terén. A rendőrség a központban lehetséges közlekedési dugókra figyelmeztetett, írja a hirado.hu.
Alexander Slusar, a Gazdák Ereje Egyesület ügyvezető igazgatója a kormány előtti téren hangoztatta, hogy nem kaptak egyértelmű választ a kormánytól minden követelésükre. Ezért a „hatóságok tétlensége és üres ígéretei” elleni tiltakozásul vonultak a kormány székháza elé gépeikkel. A múlt héten a moldovai gazdák tiltakozásul több utat is elzártak a gépekkel.
A kormány képviselői tárgyalásra hívták őket, amelynek végén Dorin Recean miniszterelnök és Vladimir Bolea mezőgazdasági miniszter kijelentette: a hatóságok betartották ígéretüket, hogy további pénzügyi eszközöket biztosítanak a gazdáknak. A tiltakozás vezetői azonban azt mondták, hogy nem elégedettek a kormány válaszával.
Az Európai Bizottság korábban átmeneti tilalmat rendelt el egyes ukrajnai gabonafélék behozatalára. Az intézkedés célja az volt, hogy kezelje az e termékekkel kapcsolatos nehézségeket Bulgáriában, Magyarországon, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában. A május 2-án életbe lépett egy hónapos ideiglenes behozatali tilalmat időközben szeptember 15-ig meghosszabbították.
Fotó: hirado.hu
A moldovai gazdák ugyanezt a tilalmat kérték a maguk számára, megjegyezve, hogy a kis- és középméretű gazdaságok túlnyomó többsége a csőd szélén áll, mert tavaly súlyosan érintette őket az aszály, a magas infláció és a hitelkamatok emelkedése. Emellett a gabona, a kukorica és a napraforgó ára az országban csaknem a felére csökkent.
Hektáronként mintegy 170 dolláros kártérítést követelnek a kis- és közepes méretű gazdaságok számára, kérik továbbá a tavalyi támogatási hátralékok kifizetését, valamint az üzemanyag-vásárlásra kivetett áfa visszatérítését.
A moldovai hatóságok arról tájékoztatták Ukrajnát, hogy más kelet- és közép-európai uniós országok példáját követve korlátozások bevezetését tervezik. Tarasz Kacska ukrán gazdaságfejlesztési miniszterhelyettes „rendkívül barátságtalan lépésnek” nevezte Chisinau ez irányú terveit, amelyek megvalósítása – figyelmeztetett – „a Moldovából származó teljes import haladéktalan megtiltását vonja maguk után”.
Ezt követően Chisinau elállt a korlátozásoktól. Cserébe a hatóságok további segítséget ígértek a gazdáknak, de a gazdaszövetségek és a kormány közötti tárgyalások eredménytelenül végződtek.
agrotrend.hu / hirado.hu