Hírek

A Marton Genetics kiemelkedő innovációkat mutatott be a kukorica fajtabemutató előrendezvényén

Martonvásárhelyen került sor a Marton Genetics sajtótájékoztatójára, ahol a kukoricában elért példaértékű eredményeikről is többek között szó esett az Agrárkutatási Intézettel karöltve, amelyek a jövőben is hozzá segítik a magyar agráriumot a sikeres működéshez.

Martonvásárhely polgármestere Dr. Szabó Tibor, felszólalásában kitért az elmúlt ötven év sikereire és a város sajátosságára is, amely népszerűségét az agrárkutatásnak köszönheti. Megemlítette továbbá, hogy az elkövetkezendő ötven év sorsa is eldőlt a kutatás szempontjából, ugyanis az Agrárinnovációs Központ felszerelésére és kutatási projektjeire, valamint magának a XXI. századi kutató bázis felépítésére megközelítőleg 20 milliárd forint áll rendelkezésre.

"Ha van agrárinnováció, akkor annak végterméke a vetőmag" – mondta Dr. Szabó Tibor polgármester hozzátéve, hogy minden egyes vetőmag egy újabb innováció, amelynek kihívása csupán a végtermék megjelentetése a mezőgazdaság piacán, mind belföldön és külföldön egyaránt. Mindemellett Martonvásár határában egy 150 hektáros terület is a kutatást támogatja kormányzati döntés alapján, amelynek fejlesztése 3 milliárd forintos támogatással elindult.

Dr. Szabó Tibor, Martonvásárhely polgármestere

Dr. Balázs Ervin Széchenyi-díjas kertészmérnök, az intézmény főigazgatója az évszaknak megfelelően kezdte meg felszólalását, miszerint "ha ősz van, akkor Martonvásáron kukoricabemutató". Azonban ez az év nem kedvezett a mezőgazdaságnak, ugyanis az év eleji szárazság rengeteg problémát okozott, de a jelenlegi idő maximálisan optimális a kukorica fajták és hibridek bemutatására.

A kukorica rendkívül fontos növényünk, hiszen az élelmiszeripar mellett nemcsak takarmányozásra, hanem különböző iparágak, mint például a műanyaggyártás vagy a bioetanol előállításában és az orvostudományban is kiemelkedő szerepe van. Ezek a tények is alátámasztják, hogy a kukoricának mindig is lesz piaca és a megfelelő agrotechnikával a saját kukoricáinkat is világszínvonalúvá tehetjük vetőmag nemesítőink által.

Dr. Balázs Ervin, az Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) főigazgatója

"Aki a múltat nem becsüli, annak nincs jövője, valamint vetőmag nélkül nincs élet és nincs jövő" – kezdte meg gondolatait Takács Géza a Vetőmagszövetség és Terméktanács elnöke. Az első hibridkukorica Martonvásárhelyen született, majd a második lépcső a régi fajták megújításában nyilvánult meg. Elnök úr alátámasztotta azt is, hogy jó vetőmag nélkül soha nem lesz élelmiszerbiztonság sem, ami ugyancsak alapkövetelmény a XXI. században. Nemesítőink ezen dolgoznak és ezért is gondolkodnak legalább huszonöt évre előre, ugyanis ez a mentalitás elengedhetetlen az éghajlatváltozás szempontjából. És a nemesítés az igazi innováció, hiszen olyan távlatokba képesek gondolkodni szakembereink, amilyen távlatokat ma még nagyon sokan értelmezni sem tudnak.

Takács Géza, a Vetőmagszövetség és Terméktanács elnöke

Dr. Marton L. Csaba az Agrártudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója elmondta, hogy ezen a rendezvényen megmutathatjuk milyen eredményeket értünk el a nemesítésben és a technológiai kutatásban. A tavalyi évben is sikereket könyvelhettünk el, ugyanis tizenkettő új hibrid került fel az európai listára és soha korábban egy év alatt nem kapott állami minősítést ennyi hibrid. Hibridjeinket a szomszédos országokban és Olaszországban is teszteljük, pontosan a klímaváltozás okozta sajátosságok miatt. Ennek értelmében levonhatjuk a következtetést, hogy egyre szárazabb és egyre melegebb nyarak előtt állunk, ami minden bizonnyal kevesebb csapadékot is eredményez. Ennek értelmében már most olyan hibridekben kell gondolkodni, ami megállja a helyét akár húsz év múlva is és az időjárás viszontagságait is elviseli.

Dr. Marton L. Csaba, az Agrártudományi Kutatóközpont tudományos tanácsadója

Sándorfy András a Marton Genetics képviseletében úgy zárta a rendezvényt, hogy ebben a különleges és sajátos helyzetben is meg tudjuk mutatni, hogy Magyarország, mint agrár ország mennyire erős, hiszen lakosai és a V4-ek számára is biztosítani tudja a megfelelő minőségű élelmet. Ez stratégiai kérdés, aminek alapja a nemesítés és az ebből származó vetőmag. Hogyha ezt jól megragadjuk, akkor ez egy globális versenyelőnyt is jelenthet számunkra.

Sándorfy András a Bázismag Kft ügyvezető igazgatója, a Marton Genetics képviseletében

agrotrend.hu / Hajósi Péter

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés