Hírek

A krízisbiztosítási rendszer minden termelő számára elérhető

Ellenszavazat nélkül elfogadták a gazdáknak segítséget nyújtó krízisbiztonsági rendszert a múlt héten az Országgyűlésben. Nagy István agrárminiszter lapunknak elmondta, a termelők nem csupán az időjárási, hanem egyéb kockázataikat is kezelhetik a krízisbiztosítási rendszerhez csatlakozva, ezzel az állam a kockázatok miatt bekövetkezett jövedelemingadozás mérséklését, a jövedelem stabilizálását teszi lehetővé.

A gazdák önkéntesen csatlakozhatnak a krízisbiztosítási rendszerhez, amely abban az esetben téríti meg a mezőgazdaságból élők kieső jövedelmének legfeljebb hetven százalékát, ha jövedelem több mint harminc százalékkal csökkent az előző három év átlagához képest. Nagy István agrárminiszter a Magyar Hírlap megkeresésére azt válaszolta, hogy ezzel a meglévők mellett újabb kockázatkezelési eszköz áll majd a mezőgazdasági termelők rendelkezésére. Az indulását követően a termelők nem csupán az időjárási kockázataikat, hanem az egyéb kockázatai­kat is kezelhetik a krízisbiztosítási rendszerhez csatlakozva – hangsúlyozta a tárcavezető – írja a Magyar Hírlap.

fotó: pixabay.com

Ismertette, az új rendszer a növénytermesztést érintő szélsőséges időjárási jelenségek által okozott nagymértékű jövedelemcsökkenés részbeni kompenzálása mellett, bármelyik ágazatban előforduló állat- és növénybetegségekből, piaci árak csökkenéséből, piacvesztésből, árfolyamváltozásból, vagy a termelés során felmerülő rendkívüli költségnövekedésből adódó jövedelemcsökkenés mérséklésére is képes. A végrehajtási szabályok kidolgozása és a rendszer végrehajtásában érintett szervezetek felkészülése a következő hónapok feladata lesz – tájékoztatta lapunkat a tárcavezető.

Nagy István kifejtette, a krízisbiztosítási rendszer valamennyi mezőgazdasági tevékenységet folytató termelő számára elérhető, függetlenül attól, hogy melyik ágazatban, mekkora üzemmérettel gazdálkodik. A rendszerhez csatlakozott termelő mindaddig igényt tarthat jelentős mértékű jövedelemkiesésének részbeni kompenzálására, amíg tagsági és jogosultsági feltételei fennállnak.

A rendszerhez önkéntesen csatlakozó termelő a minimális hároméves tagsági jogviszony eltelte után bármikor megszüntetheti tagi jogviszonyát. Az Agrárminisztérium a mezőgazdasági kockázatkezelésben már meglévő tapasztalatok alapján az új rendszer fokozatos felfutására számít.

fotó: pixabay.com

A miniszter felhívta a figyelmet, hogy a termelők az erre a célra kialakított elektronikus felületen tehetik meg majd csatlakozási nyilat­kozatukat, vállalva az azzal járó olyan kötelezettségeket, mint például a méltányos összegű, éves krízisbiztosítási hozzájárulás megfize­tése és a szükséges gazdálkodási és könyvelési adatok rendelkezésre bocsátása. A rendszer működésének részletszabályait, valamint az önkéntes csatlakozás módját és feltételeit a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszer végrehajtásáról szóló miniszteri rendelet tartalmazza majd, amelynek kidolgozása folyamatban van – fűzte hozzá.

agrotrend.hu / Magyar Hírlap

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés