Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

A kamrában és a szántóföldön is fertőz a babzsizsik

Zsigó György növényorvos tanácsai. A liszt, a rizs és a bab egyaránt veszélynek van kitéve a kamrában. Egyetlen kártevő mindhármat ugyanúgy megtámadhatja. Akármilyen alaposan is fertőtlenítjük és tisztítjuk a tárolót, mégis megjelenhet a zsizsik. Nehéz ellenségnek számít, mert tipikus raktári kártevő, tehát ott is áttelelhet és a behurcolt terményt onnan károsíthatja. További rossz hír, hogy ezekben a melegebb hónapokban a szántóföldön és a kertben is kibírja a telet, sőt a kukoricaszárban is átvészeli.

Hogyan vehetjük időben észre és hogyan tudjuk megvédeni a terményeinket még akkor is, ha már fertőzöttek, ám a parányi petéket még nem látjuk? A módszere az, hogy a vetés után egyből támad, vagy a raktárból is kirepül és két-három kilométert is száll mindaddig, amíg megtalálja az érésben lévő hüvelyeseket, ahová beszúrja a petéit és már a szántóföldről is behozhatjuk úgy, hogy egy-egy babszemben tíz-húsz lárva is lehet. Csak ezt nem látjuk, mert annyira kicsik, ezért a háziasszonyok tanácsát érdemes követni: tegyük mélyhűtőbe több napra és a mínuszok végeznek velük. Ha vízbe tesszük, akkor a lárvák által belülről odvas szemek feljönnek a víz tetejére.

Ahol évről-évre visszatérően nagy gondot okoznak – akár a saját raktárunkban, akár a kertben -, ott érdemes zsenge babként leszedni és mélyhűtőben tárolni. Mielőtt ezt az állapotot elérné, ajánlott a babra engedélyezett rovarölő szerrel permetezni, de nagyon figyelni kell az élelmezés egészségügyi idők betartására.

A fokhagymának is van erős riasztó hatása: azt tanácsolják mások, hogy tegyük a babok közé, de van,  aki a babérlevélre esküszik. A szárazbabot először tegyük papírzacskóba, hogy ne fülledjen be, így elriasztja a beköltöző zsizsikeket a babérlevél. Mivel a szántóföldön is megkaphatja a fertőzést, ott már csak akkor veheti észre a gazda, amikor ablakossá válnak a babszemek, ugyanis a babzsizsik lárvája – mielőtt bábozódna -, úgynevezett ablakokat rág a szemekre, ellentétben a borsózsizsikkel, ahol mindig csak egy röpnyílást látunk. Ekkor, amikor még csak ablakos és nem kirágott lyukkal rendelkezik a babszem, még kilehet válogatni.

A zsizsik a vékony héjú fajtákat részesíti előnyben. Az érett magon egy-egy szemen rendszerint több, szabályos, kerek, 2 mm-nél kisebb átmérőjű lyuk látható. Az imágó teste 2-3,5 mm hosszúságú és mintegy fele olyan szélességű. Világosabb, vagy sötétebb zöldes-barna színű. A háti részén sárgászöld és világosszürke szőrökből álló foltok tarkítják. A frissen kikelt lárvának – a borsózsizsiktől és más kukactól eltérően – 3 pár lába van, amit az első vedléskor veszít el. Határozatlan nemzedékszámú faj, amely, ha a hőmérsékleti viszonyok lehetővé teszik, raktárban egész éven át szaporodik. 

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés