Hírek
A biztonságos élelmiszer-ellátásnak prioritása van – heti hírösszefoglaló
Magyarországon és egész Európában gondot jelentenek az aszály és a szabadtéri tüzek. A fenntarthatóság és a versenyképesség az agrárium ösztönzői. Váltás a talajművelésben. Hangsúlyos ágazattá vált az élelmiszeripar a magyar agrárgazdaságban.
Becsődölt Magyarország egyik legfontosabb sertésfeldolgozója – A hazai sertéspiac legkorszerűbb feldolgozójával rendelkező Kurucz-csoport három cége is csődöt mondott.
Újra elszabadulnak a traktorok Hajdúböszörményben! – A Hajdú Nemzetközi Traktorhúzó Kupa mai sajtótájékoztatója után a Hajdúböszörményi Traktorhúzó Egyesület elnökét Ficsor Lászlót kérdeztük az eseményről.
Nagyobb összeg jut a gazdáknak kártalanításra – Közel tízmilliárd forintra emelte a kormány a különböző állat- és növénybetegségek, illetve a GMO-szennyezettség miatt bajba jutott gazdák kártalanítására szolgáló keretet. Az agrárminiszter szerint az elmúlt években a legtöbb pénzt a sertéspestis- és a madárinfluenza-járvánnyal összefüggő hatósági intézkedések ellentételezésére fizették ki a termelőknek.
Idén már kétszer annyi szabadtéri tűz keletkezett, mint tavaly – A MAGOSZ összesítést készített a mezőgazdasági tűzesetekről és káreseményekről. Az összefoglaló szerint 50%-kal több tűzkár volt idén, a tavalyi adatokhoz képest. Idén eddig közel 20 000 mezőgazdasági eredetű tűz keletkezett.
A háború mezőgazdasági vonatkozásairól, a KAP stratégiai tervekről és a magyar aszályhelyzetről is tárgyaltak az uniós agrárminiszterek Brüsszelben – Európát a háború és a brüsszeli szankciók miatt válság sújtja, amely az élelmiszerellátásra és árakra is kihat. A magyar agrárminiszter Brüsszelben is szót emelt amellett, hogy békére és azonnali tűzszünetre van szükség, hogy az ukrán gazdák el tudják végezni a mezőgazdasági munkálatokat.
Az egész Európai Unióban gondot jelent az aszály – Akár a nyolcszázmilliárd forintot is elérheti ebben az évben az aszály okozta kár hazánkban – hívta fel a figyelmet Jakab István. A Magosz elnöke szerint már nemcsak a gabona alacsony terméshozama okoz gondot, sok helyen az állatok etetésére szolgáló szálastakarmány is hiánycikk lesz. A rendkívüli szárazság ugyanakkor nemcsak hazánkban okoz gondot, egy friss uniós felmérés szerint az EU területének 46 százalékát érinti súlyosan a csapadékhiány.
A fenntarthatóság és a versenyképesség az agrárium ösztönzői – A kormány agrárpolitikája számára fontos a fenntarthatóság gazdasági, környezeti és társadalmi dimenziója közötti egyensúly megteremtése, amelynek a jelentőségét a mostani rendkívüli helyzet is igazolja – közölte Feldman Zsolt, az Agrármisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a CSR Hungary és a Hipp Kft. rendezvényén, Hanságligeten.
Elemi károk esetén segít az agrárkárenyhítési rendszer – Az agrárkárenyhítési rendszer elemi káresemények (fagykár, aszály, mezőgazdasági árvíz, belvíz, felhőszakadás, vihar és jégeső) esetén nyújt segítséget a gazdálkodóknak. A kárenyhítés kifizetésének alapvető feltétele az esemény bejelentése, illetve, hogy a rendszerben részt vevő termelő a kárenyhítési hozzájárulást maradéktalanul és határidőre fizesse be – hívta fel a gazdálkodók figyelmét közleményében a Békés Megyei Kormányhivatal.
Inváziós rovarfajok feltérképezésében kéri a lakosság segítségét az Agrártudományi Kutatóközpont +videók – Inváziós szipókás rovarfajok elterjedésének és károkozásának felmérésében kéri a lakosság segítségét az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézete (ATK NÖVI).
Kézműves Kiválóságok díj 2022 – Keressük Magyarország szörpjét, gyümölcslevét és lekvárját!
Szántson vagy váltson? (videó) – Tartsuk a szén-dioxidot és a tápanyagokat a talajban! Ehhez az szükséges, hogy kevésbé intenzíven műveljük a talajt, összetett vetésforgót és a lehető legtöbb növényi maradványt hagyjunk a talaj felszínén.
A szennyvíziszap felhasználástól sem kell tartani – Az elmúlt évtizedek talajhasználati gyakorlata következtében a talajok elsavanyodásának fokozódása és a talaj fizikai szerkezetének, biológiai aktivitásának romlása jellemző, melyet nemzetközi szinten is kezelendő problémaként vázolnak fel az „elsivatagosodás” megnevezéssel kommunikálva.
Pesszimistábbak a gazdák – A fogyasztás csökkenésétől tartanak a hazai agrár- és élelmiszeripar szereplői. Sokan azt találgatják, vajon mi az az árszint, amely felett már nem hajlandók megvenni az adott terméket a vásárlók. A gazdálkodók nincsenek könnyű helyzetben, a termelési költségek növekedését nem tudják lenyelni. A legrosszabb helyzetben az állattenyésztők vannak, míg a hajtató kertészetek egyelőre bizakodva tekintenek az előttünk álló időszakra.
Bábolnai Gazdanapok idén is a gazdák szolgálatában – 2022. szeptember 8-10. között a Bábolnai Nemzeti Ménesbirtokon várja látogatóit a Bábolnai Gazdanapok. A mintegy 20 ezer négyzetméteren megrendezésre kerülő esemény a szakmai és a szélesebb közönség számára is érdekes és izgalmas programokkal szolgál majd.
Nagy István: A háború és aszály miatt most a biztonságos élelmiszer-ellátás is prioritás – A nemzeti agrárpolitika prioritása, hogy a mindennapi kenyeret mindenkor biztosítsuk a magyar emberek számára – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a 31. Tusványos – Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor rendezvény keretében tartott kerekasztal beszélgetésen, csütörtökön.
Az „Alsóban az élet” program eredményei – Talán emlékszünk rá, hogy az ATK Talajtani Intézet szervezésében egy, a civileket is bevonó tudományos projekt indult hazánkban is 2021 tavaszán. Egy egyszerű módszer segítségével a talajélet és ezáltal a talajegészség kutatásához csatlakozhattak a talajuk egészsége, életereje iránt érdeklődő gazdálkodók és földhasználók.
AM-államtitkár: hangsúlyos ágazattá vált az élelmiszeripar a magyar agrárgazdaságban – A magyar agrárgazdaság hangsúlyos ágazatának nevezte az élelmiszeripart az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban a szlovák és román szakemberekkel tartott pódiumbeszélgetésen csütörtökön Tusnádfürdőn.
Negatív rekordokat dönt folyóink és tavaink vízállása – Egyre kevesebb a víz a Balatonban, a Velencei-tóban, a Tiszában és a Dunában az óriási aszály miatt, és egyelőre nem is várható számottevő csapadék. A kisebb tavak és patakok közül több már teljesen kiszáradt. Siklós Gabriellát, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivőjét kérdeztük.
Több megyében csökkent a juh-, szarvasmarha-, és a sertésállomány – Magyarországon 2021. december 1-jén tyúkból többet, szarvasmarhából, sertésből és juhból kevesebbet tartottak az egy évvel korábbinál, olvasható a KSH frissen megjelent Fókuszban a megyék című kiadványában. A kiadvány negyedévente áttekintést nyújt Budapest, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról.
Egyeztetés az aszályhelyzet okozta károkról – Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára egyeztetést folytatott a hazánkban működő biztosítók képviselőivel annak érdekében, hogy az aszálykárt elszenvedett gazdák kártalanítása minél zökkenő mentesebben folyjon a jövőben.
Óriási a munkaerőhiány a gyümölcs- és zöldségtermesztésnél – Körülbelül 100 ezer ember hiányzik a zöldség- és gyümölcstermesztésből, miközben zajlik a nyári főszezon – közölte a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Azt is elmondták, hogy az ágazat egyre nehezebb helyzetbe kerül, és már most közel 100 milliárdos kárt eredményez az, hogy nincs elég dolgozó.
AGRO7 – a hét legfontosabb agrárhírei – Immár hatodjára indult útnak a Magyarország Legszebb Birtoka díjkiírás szakmai zsűrije, hogy meglátogassa a nyolc kategóriagyőztes birtokot. Mai híradónkban a birtokbejárás első hetéről számolunk be, az állattenyésztés, a családi gazdaság, a gyümölcstermesztés valamint a kertészet kategória győztesét ismerhetik meg.
Nehéz helyzetbe kerültek a hazai tejtermelők – Megállíthatatlanul emelkedik a nyers tej ára, s bár külföldön a hazainál is magasabb árat kínálnak az alapanyagért a feldolgozók, a magyar gazdák egyelőre kiállnak a hazai tejágazat mellett, nem adják el külföldre az árut. A termelők ugyanakkor egyre nehezebb helyzetbe kerülnek: a nagy meleg miatt kevesebb tejet adnak a jószágok, az aszály miatt pedig a legelők is egyre rosszabb állapotban vannak.
A szürettel egy időben ellenőrzik a borászati üzemeket is – A jövő hónap végén már kezdődik a szüret Tolna megye két borvidékén és ezzel egy időben a szőlőültetvények és a szőlőt feldolgozó borászati üzemek megszokott ellenőrzésén kívül külön ellenőrzik majd az alacsony alkoholtartalmú borok előállítóit is – jelentette be a Nébih (Nemzeti-Élelmiszer-biztonsági Hivatal). Az összehangolt ellenőrzések legfontosabb célja a szőlőtermesztők érdekeinek védelme.
Nem a korai kaszálás, hanem a rossz jogszabályok veszélyeztetik a gyepek élővilágát – A Magyar Állattenyésztők Szövetsége fontosnak tartja, hogy a magyar lakosság mindenféle médiatartalomban reális és szakmailag megalapozott hírekkel találkozzon. Különösen fontos számunkra a szakmánkkal és a környezettel, illetve annak védelmével kapcsolatos információk objektív, pontos, szakmailag megalapozott közlése. Ezen elvek alapján láttuk szükségesnek reagálni a WWF hazai szervezetének július 15-én megjelent közleményére.
agrotrend.hu