Hírek

1 eldobott cigarettacsikk=1000 liter szennyezett víz!

A dohányzással kapcsolatban viszonylag kevés esetben kerül szóba az a tény, hogy mekkora hatást gyakorol a környezetre. Azzal még talán többet is foglalkozunk, hogy a dohánynövény termesztésre mit jelent a Földre, így ránk nézve, de az, hogy a cigarettázással járó hulladék mit is jelent, el szokott sikkadni.

Az utóbbi idõben egyre nagyobb hangsúlyt kap a mûanyag hulladékok elleni küzdelem, és így elõtérbe kerültek a fültisztító pálcák, és a szívószálak is. ez utóbbiak azonban csak másodhegedûsök lehetnek a tengerekre gyakorolt hatásban, ha a csikkeket is bevonjuk az elemzésbe.

Az óceánok és tengerek egyik leggyakoribb hulladéka ugyanis a cigaretta csikk!

Ennek oka valószínûleg az, hogy nem vagyunk tisztában azzal, pontosan mibõl is áll egy cigaretta, vagy a szûrõje. Hiszen ha tudnánk, egyrészt szinte biztosan jól kevesebben pöfékelnének, másrészt nem dobnánk, taposnánk, nyomnánk el akárhol a csikkeket, mondván, szerves anyag, majd lebomlik.


fotó: Stock

Lebomlik? Lebomlik…

Tény és való, hogy a cigaretta leginkább természetes anyagokat tartalmaz – bár azt azért hozzá kell tenni, hogy attól, hogy valami természetes, még lehet borzasztóan káros. Tisztázni kell azonban azt is, hogy attól, hogy valami természetes anyagokból készül, és képes lebomlani, még nem jelenti azt, hogy elhajítva két nap után már nem okoz gondot.

A csikkek esetében a lebomlási idõ 10-12 év! Arról nem is beszélve, hogy a szûrõ, vagyis a tulajdonképpeni csikk mûanyagot is tartalmaz. Emellett nagyjából 4000 kémiai vegyületet is, aminek köszönhetõen

egyetlen elhajított csikk képes beszennyezni 1000 liter vizet.

És ha azt is hozzávesszük, hogy évente 5.5 billió cigarettát gyártanak le, akkor láthatjuk, hogy mekkora környezetrombolásra is képes ez az anyag.

A csikkek jelentette gondot sokan felismerték. Ennek hatására indult a Csikkmentes február kezdeményezés, melyet a Jön Alapítvány indított el. De nem csak a civil szervezetek érzik a súlyát ennek a problémának. Az EU elõtt van egy törvénytervezet, mely a gyártókat kötelezné arra, hogy a termékük megfelelõ utókezelésérõl is gondoskodjanak, ami szemléletformálást, valamint a megfelelõ hulladékgyûjtõk elhelyezését is a vállalatokra testálná – tegyük hozzá, teljes joggal.

agrotrend.hu / Köpönyeg

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés