Gazdálkodás

Szántóföld

Vetőmagpiac: ezek a legkeresettebb növények

Egyre kevesebb kerti vetőmagot értékesítenek Magyarországon a forgalmazók. Ez szezononként megközelítőleg 20 millió tasakot jelent 5 milliárd forint értékben. A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács adatai szerint a legkeresettebb termékek a zöldségmagok, utána következnek a fűszernövények és a virágok magjai.

A silány minőségű vetőmag szerencsére nem jellemző a hazai piacra. Ezt hangsúlyozza Pavelka Árpád, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács zöldség szekciójának tagja, aki szerint ugyan nincsenek reprezentatív felmérések, de két évtizede folyamatosan csökken a házi kertekben a felhasznált vetőmagok mennyisége, írja a növényvédőszer.hu. De a virágmagok is kelendők a vetőmagok mellett, ezért a veteményeskerteket kiszorítják a díszkertek a ház körül. Ezeknél a kerteknél a palántabeszerzés a jellemző a korábbi vetőmaghasználat helyett, mondván: kevesebb gond van velük és rövidebb idő alatt látványos eredményt hoznak.

A kerti vetőmagpiac kínálata nekünk kedvez, ugyanis a magyar cégek aránya ezen a piacon meghatározó, vagyis 85 százalékban ilyenek szolgálják ki a termelőket. A külföldiek elsősorban áruházláncokban jelennek meg. A legnagyobb mennyiségben a borsó fogy a zöldségfajták közül, de keresett a reteksaláta, valamint a petrezselyem és a sárgarépa is. Az utóbbi időszakban a fűszernövények mutatnak jelentős növekedést, amire a szakértő szerint korábban nem volt példa.

A zöldborsóra a nagyüzemi vonalon is nagy az érdeklődés a konzerv- és a hűtőipar részéről. Érdekes az is, hogy amíg a kukoricát nyolcvan százalékban exportáljuk, addig a zöldborsóból ugyanennyi marad belföldön és a kisebb részét exportáljuk csak. Mindezeknek azért van most jelentősége, mert az elmúlt évben több vidéki üzlet polcain hiánycikk volt a csemegekukorica. Az évszázados aszály ellenére szerencse volt az, hogy a zöldségtermő területek hetven százalékát öntözték. Ez a csemegekukorica és a zöldborsó vonatkozásában – amelyek a hazai zöldségtermés kétharmadát adják – úgy értendő, hogy a csemegekukorica termőterületünk nagyjából hetven százalékban öntözött, a zöldborsó valamivel kevesebb arányban, de mivel általában júniusban már betakarítják, így az aszályos időszakok kevésbé szokták érinteni.

Aki viszont nem termeszti, hanem vásárolja, annak jó hír lehet, hogy a zöldborsónál a tavalyi szárazság nem rengette meg a hazai pozíciókat, ezért lesz elegendő mirelit zöldborsó. Rontotta a termelői kedvet a tavalyi esztendő. A feldolgozóipar, a hűtő- és konzervipar belekényszerült abba, hogy kétszer annyival emelje meg a felvásárlási árakat az előző évhez képest, ezért nem látni tisztán, hogy a termelési lelkesedés megtartása érdekében idénmilyen mértékben kell az alapanyag árát megemelni ahhoz, hogy legyen elegendő borsó, amit megtermelnek a gazdálkodók. 

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés