Gazdálkodás

Szántóföld

Szerdán indul az OMÉK – újra bemutatkozik a vidék!

Szerdán kezdődik az idei Országos Mezőgazdasági Kiállítás és Vásár, ahol bemutatkozik a hazai agrárium színe-java: az érdeklődők 5 nap alatt „bejárhatják” Magyarországot. Az agrárium teljes vertikumát felölelő kiállításhoz számos szakmai kísérőrendezvény és program kapcsolódik.

A rendezvény szorosan kötődik a Helyi termék éve programsorozathoz – mondta el Faragó Péter, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója.

Hogyan lehet egy ilyen nagy múltú rendezvényt időről időre úgy megújítani, hogy az minden alkalommal az aktuális igényeknek megfeleljen?

A 2011-ben, a rendezvény szlogenjeként megfogalmazott üzenet – „A magyar föld legjava” – nem változott: az OMÉK a vidék bemutatkozása a városi, a fővárosi közönség előtt. A helyben előállított, ellenőrzött termékek iránt egyre növekszik a magyar vásárlók érdeklődése, akik számára fontos, hogy megbízható termelőtől származó, minőségi, ellenőrzött hazai terméket vásárolhassanak.

Elsősorban kinek szánják az OMÉK-ot?

Mind a nagyközönség, a családok, mind a szakmai érdeklődők részére színes programot kínál. Ez a rendezvény különlegesen jó alkalom arra, hogy a termelők bemutassák tevékenységüket, termékeiket, valamint azok elkészülésének folyamatát a nagyközönségnek. A városlakókhoz a vidéki életformát és értékeket szeretnénk közelebb hozni, a fiatalokat pedig a tudatos választásra, vásárlásra és fogyasztásra ösztönözni. Szakmai látogatóink természetesen szintén számíthatnak a megszokott programokra.

Mi áll az idei OMÉK fókuszában?

Az idei OMÉK tematikájában szorosan kapcsolódik a Földművelésügyi Minisztérium által indított Helyi termék éve programsorozathoz. Az ilyen termékek népszerűsítésével már két évvel ezelőtt is találkozhattunk, az idei esztendő azonban a koncepcióváltás szintjén is erről szól. A látogatók szimbolikusan bejárhatják Magyarországot és a határon túli területeket a vásáron. Kilenc turisztikai régió és a határon túli területek mutatkoznak be, hozzák el ízeiket, jellemző termékeiket, hagyományaikat.

Mi alapján osztják be a több száz különböző kiállítót, vállalkozást és termelőt?

A Dunát jelképező központi passzázs mentén földrajzi elhelyezkedésüknek megfelelően kapnak majd helyet Magyarország turisztikai régiói, tájegységei. A helyi termelők számára nagy előny, hogy régiók szerint mutatkozhatnak be, hiszen ezzel egyfajta besorolást nyernek, ez már önmagában egy arculatot kölcsönöz nekik. Az A pavilonban jelennek meg a nagyobb cégek, a szakmai szervezetek és mindazok a kiállítók, amelyek nagyobb területet, hálózatot mutatnak be. Megmaradnak a korábban is megjelenő tematikus kiállítások is.

Hogyan kapcsolódik össze a turizmus és a helyi termelők, valamint a kisebb gazdaságok bemutatása az idei OMÉK-on?

Ezzel a kiállítással láttatni kívánjuk, hogy a turizmus és a gasztronómia igen szorosan összefonódik egymással. Egy egy régiós stand tehát nemcsak helyi termelőkből áll majd, hanem az adott tájegység színes, kulturális programokkal fűszerezett megjelenítése is lesz. A régiós színpadokon a térség hagyományos táncai, dalai, jellegzetes népviselete és mesterségei elevenednek meg. Minden megjelenő régiónak lesz egy információs pultja, ahol az érdeklődők nemcsak a kiállítókról, hanem a régióban elérhető programokról is tájékozódhatnak. A turisztikai szolgáltatók is helyet kapnak itt.

Hogyan alakul a kiállítók száma?

A korábbi években átlagban 600 kiállító volt jelen az OMÉK-on. Az idén, hála a tervszerű, regionális kollégáink bevonásával végzett akvirálásnak, a kiállítói helyek mindegyike betelt, több mint 800 kiállítónk van.

Hány látogató részvételére számítanak az OMÉK öt napja alatt?

Az elmúlt években mintegy 85 000 látogató fordult meg a kiállításon. Reményeink szerint ezt a számot sikerül idén túlszárnyalnunk, megcéloztuk a 100 000 látogatót.

Milyen programokat érdemes így előzetesen kiemelni a kínálatból?

Minden régió standjánál helyi termelők és termékek „piacát” találhatják meg, ahol vásárolni is lehet. A kiállítók maguk is szervezhetnek programokat, bemutathatják, hogyan készítik a saját termékeiket. Az országos Kéktúra nyomvonalához igazodva az egyes régiókat végig lehet járni öt nap alatt, így tehát Magyarország mintegy sűrítve lesz jelen az OMÉKon.

Aki ezt végigjárja, a hagyományos Kéktúrához hasonlóan gyűjtheti a pecséteket. Lesz még bortúra, és ehhez kapcsolódó pálinkatúra is, valamint a régiókhoz kapcsolódóan egyedi kóstoltatásokra is sor kerül. Szeptember 25-én Rúzsa Magdi lép fel az OMÉK színpadán, szeptember 26-án egy egész estés előadással várja az érdeklődőket az ExperiDance tánctársulat. Fellép az Edda Művek, lesznek népzenei koncertek. Lesz főzőprogram is, „Így főz Magyarország” címmel, ahol az ország tematikus főzőversenyeinek nyerteseit állítjuk rajthoz, körülbelül 30-40 résztvevőt. A vásár folyamatosan frissülő programja és az előkészületek kulisszatitkai nyomon követhetők az omek.itthon.hu oldalon, valamint a Facebookon is.

Mit kapnak ettől a rendezvénytől a szakmabéli látogatók?

Az agrárium teljes vertikumát felölelő kiállításhoz számos szakmai kísérőrendezvény és program kapcsolódik: minden eddiginél több, 33 szakmai konferenciát tartanak az öt nap alatt. Ezúttal is jelentős szakmai egyeztetéseknek és konferenciáknak ad helyet a vásár, például itt írják alá a szakmai szereplők közös érdekminimumát megfogalmazó Agrármarketing Kódexet is.

A mezőgazdasági gépek forgalmazóinak és gyártóinak mintegy 18 ezer négyzetmétert biztosítunk. Ezen kívül lesz kert- és technológia-, kis- és nagyállat-bemutató, őshonos állatpark, és az állatok száma sem változik a két évvel ezelőttihez képest. Ezek a programok a szakma képviselői és a nagyközönség számára egyaránt tartalmaznak újdonságokat.

NAK / mti
 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés
Hirdetés