Gazdálkodás

Szántóföld

Szemléletváltással az aszály ellen

Szemléletváltást sürgetnek a mezőgazdálkodók körében a kutatók. A szakemberek szerint az idei év nehézségei is rámutattak arra, hogy a korábban bevált gyakorlatokat sok esetben érdemes átgondolni, a túlzott műtrágyahasználat helyett a szerves tápanyagok utánpótlására kellene helyezni a hangsúlyt.

Az aszály komoly kihívások elé állította a termelőket. Az idén évtizedek óta nem látott szárazság sújtotta hazánkat, a csapadékhiány az ország egyes ré­szein teljes egészében megsemmisítette a termést, más helyeken pedig komoly hozamcsökkenést kellett elkönyvelniük a mezőgazdaság szereplőinek. – írja a Magyar Nemzet. Az Agrárminisztérium adatai szerint ­augusztus közepén az ország területének 81 százalékán volt súlyos vagy nagyfokú aszály, amely mintegy 4,1 millió hektárt érintett. Ez az arány szeptember elejére a csapadékosra fordult időjárás következtében csökkent, de ez már nem javít a növénytermesztés idei terméseredményein.

A kárenyhítési rendszerbe szeptember 5-ig közel 1,350 millió hektárra jelentettek aszálykárt a termelők, amely a 2017–2021 közötti évek hasonló időszakáig bejelentett terület közel nyolcszorosa.

Bár az idei szárazság valóban rendkívülinek mondható, a klímaszakértők szerint a jövőt tekintve nem példátlan eseményről van szó, a következő években fel kell készülni arra, hogy hasonlóan száraz időszakok várnak ránk. A mezőgazdasággal foglalkozó kutatók szerint – bár az öntözésfejlesztés kétségtelenül enyhíteni tud a csapadékhiány okozta gondokon –, a gazdálkodási gyakorlatok megváltoztatásával lehet csökkenteni az aszály hatásait.

Fotó: Magyar Nemzet

Stündl László, a Debreceni Egyetem docense egy minapi online konferencián jelezte: az élelmiszer-előállítóknak olyan gyorsan változó külső környezeti tényezőkkel kell megbirkózniuk, amire nem lehet felkészülni, az alkalmazkodóképességükön azonban lehet javítani. Az ehhez szükséges tudás a hazai egyetemeken részben rendelkezésre áll, amit a megfelelő technológiai fejlesztésekkel együtt a termelők rendelkezésére kell bocsátani. Ehhez nagyfokú együttműködésre van szükség a hazai kutatóintézetek, a technológiafejlesztéssel foglalkozó vállalkozások, valamint a termelők és a döntéshozók között.

– A biológiai, kémiai ismeretek egyre szélesebbek, ezeket kell becsatornázni a gazdálkodásba. A döntéshozóknak pedig közvetíteni kell ezt, hiszen a termelést segítő fejlesztéseknek gyakran anyagi, jogi és politikai feltételei is vannak – emelte ki a docens.

Majd hozzátette: minden hazai oktatási kutatási intézet komoly eredményekkel rendelkezik, a mostani válságos helyzet pedig vélhetően szorosabbra fűzi majd az együttműködést az intézmények között.

Zalai Mihály, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem docense, az ISM Tech és OrgaincLife kutatási igazgatója szerint az elmúlt évtizedekben a gazdálkodók el voltak kényeztetve a műtrágyahasználat terén, az eddig felgyülemlett tudás egy viszonylag egyszerű tápanyag-gazdálkodást teremtett meg számukra. Ez a tudásbázis azonban a szakember szerint sem piaci, sem környezeti szempontból nem lesz képes követni az évek változásait. Az idei aszály kapcsán ugyanis az volt a tapasztalat, hogy az egyoldalú műtrágyahasználat nem vezetett eredményre.

– A kutatásaink során arra jutottunk, hogy miközben a szerves hatóanyagok kettős hatásúak – növelik a növények hozamát és a talajéletet is segítik –, a túlzott mértékű műtrágyahasználat rontja a talaj kondícióját, ami az aszályos években a talajok vízmegtartó erejében is megmutatkozik – emelte ki Zalai Mihály.

Vincze Ambrus talajmegújítási specialista, növényorvos szerint a gazdálkodók egy jelentős része nagyon nehezen engedi el a régi, megszokott módszereket, s csak kevesen vannak azok, akik készek arra, hogy teljes szemléletváltással reformálják meg a gazdaságukat. – Váltani akarnak a gazdák, de még a mostani válságos időszak ellenére is sokan megmaradnak a megszokott módszereknél – jegyezte meg. Majd hozzátette: a talajegészség öt alapelve mentén a teljes gazdaságszemléletet át lehet alakítani. A takarónövényekkel és a biológiai tápanyagokkal pedig új lehet építeni azokat az elemeket, amelyek hozzásegítik a gazdálkodókat ahhoz, hogy évről évre stabil eredményeket érjenek el.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés