Gazdálkodás

Szántóföld

Sok eső, fejlett növények, várható tápanyaghiányok

A késő ősz sok helyen jelentős csapadékot hozott. Végre elkezdtek a talajok nedvességgel feltöltődni (sajnos, csak 40–50 cm mélységig), azonban hideg nélkül a növények vegetációja nem áll meg.

 

Mi várható?

2022-ben is a magas műtrágya árak és a szűkös források miatt kevés indító tápanyaggal történt meg a vetés. A talajok „kiürültek” a könnyen felvehető tápanyagokból, ezért az egyre jobban fejlett állományok alól kezd elfogyni a tápanyag. Nincs komoly és hosszan tartó tél, amely megállítaná a további növekedést. A hideg talaj pedig számos tápanyagot nem tud szolgáltatni.

 

Nitrogén-, kénhiányok

Még az „átkos” rendszerben is úgy tartották, hogy ősszel kellene kijuttatni és bedolgozni a nitrogén 30–40%-át. Ezzel szemben mára az a gyakorlat, hogy a tél végi–kora tavaszi fejtrágyázással juttatjuk ki a nitrogén 70–90%-át. Ezért először a nitrogén hiánya fog megmutatkozni és vele együtt a kéné. A kén „elfogyott” a levegőből, és kiürült a talajok döntő részében. A sok csapadék pedig „kimossa” a nitrogénnel együtt a gyökérzónából, és hiánya már most, késő ősszel is megfigyelhető.
Fontos tudni megkülönböztetni a két elem hiányát, mert a kénhiány esetén adott nitrogén- pótlás a kénhiányt (a kén–nitrogén arány tovább romlik) fel fogja erősíteni.

 
Kénhiány őszi búzában – az állomány egyöntetűen halványsárga

 

 
Nitrogénhiány őszi búzában – az idősebb levelek sárgulnak, elszáradnak, a fiatal levelek zöldek

 

Kálium, cink és foszfor

A sok csapadék segíti az olyan elemek felvételét, amelyet a növények a vízben oldódva vesznek magukhoz. Ilyen a kálium, a magnézium, amelyek hiánya még nem látható. Ellenben a talajokból elfogyó foszfor- és a cink- hiányt biztos tapasztalni fogjuk. Ezeknek az elemeknek a hiányát nem könnyű észrevenni egy elsuhanó terepjáróból. Méréseink ugyanakkor azt mutatják, hogy szinte minden gabona cinkhiányos, és egyre több tápanyag felvételével hosszú ideig gond van.

 

Mi a megoldás?

Amit nem juttatunk ki vetés előtt, azt már nehéz pótolni. Aki folyékony nitrogénoldattal fejtrágyáz, az kénes nitrogént használjon. Ebbe a nitrogénoldatba is lehet tenni még cinket, magnéziumot, de akár foszfort is. A lombtrágyázással pedig nem kell áprilisig várni. Egy összetett hatóanyag-tartalmú termékkel pár hétre megszüntethetjük a tápanyagok hiányát. A jól elvégzett lombtrágyázással visszafoghatjuk a nitrogén okozta korai zöldtömeg-növekedést, csökkentve a növény víz felhasználását és korai aszályérzékenységét.

 

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés