Gazdálkodás

Szántóföld

Növényvédelmi Fórum: az elmélet és a gyakorlat metszéspontja

A Pannon Egyetem Georgikon Kar Növényvédelmi Intézete minden évben találkozóra hívja a növényvédős és a szakterület iránt érdeklődő kollégákat a Keszthelyi Növényvédelmi Fórumra, amely immár 26. alkalommal került megrendezésre.

A rendezvényen gondolatokat és tapasztalatokat cserélhetnek a termelésben, a szolgáltatásban, a kereskedelemben, a szakigazgatásban dolgozók, a kutatóintézetek és az oktatási intézmények munkatársai.

A rendezvény után Takács András Pétert, egyetemi docenst, a Pannon Egyetem, Georgikon Kar, Növényvédelmi Intézet igazgatóját, a Szervező Bizottság elnökét kértük a Fórum értékelésére:

– Idén rendeztük meg 26 alkalommal a Növényvédelmi Fórumot, amelyet elődeink olyan megfontolással hívtak életre, hogy biztosítsanak egy kapcsolatot a gyakorlati szakma és az elmélet, a tudomány között.

Az eltelt időben a növényvédelmi szakma végig hű maradt ehhez, ami látszik az érdeklődő közönségünkből, mert nem csak kutatók, egyetemi oktatók vesznek részt a rendezvényen, hanem szép számmal megtalálhatók a gyakorlati szakemberek is, és természetesen a növényvédő szer gyártó és forgalmazó cégek képviselői is.
A Növényvédelmi Fórum kiváló lehetőség arra, hogy a tudományos eredmények, amelyek a gyakorlat nyelvére lefordíthatók, megjelenjenek, és ezt közvetlenül tudjuk propagálni a gazdálkodók irányába. Divatos szóval élve, az innováció a növényvédelmi kutatásban, tudományban nálunk kiválóan megvalósul.
Ha a Növényvédelmi Fórum jelentőségét nézzük, akkor a növényvédelemmel foglalkozó konferenciák közül kiemelkedik, a gyakorlati rendezvények közül biztos a legtöbb látogatót, érdeklődőt vonzza.

Mely téma, terület volt idén a Fórum középpontjában?

– Ez mindig az előadókon múlik, így nem korlátoztuk az előadókat abban, hogy mi köré építsük fel a Fórumot. Mindig az aktualitásokra próbálunk fókuszálni, a felmerült új problémákra, legyen szó akár új kórokozóról, kártevővőről, gyomnövényről, technológiáról vagy éppen a szakigazgatást, növényvédelmi kamarát érintő változásokról. Mindig a legutolsó, legfrissebb eredményeket, változásokat igyekszünk a közönség tudtára adni.

Melyek a legfontosabb aktualitások a növényvédelmi oktatásban?

– A növényorvos képzésben egy fontos lehetőség adódott az új képzési és kimeneteli követelményrendszer elkészítésével. Magát a növényorvos képzést a Pannon Egyetem Georgikon Kara vetette fel először Magyarországon, és konzorciális formában, a Georgikon vezetésével került ez a többi agrárfelsőoktatási intézménnyel kidolgozásra. Eltelt jónéhány év, és kiderültek a képzési struktúra gyermekbetegségei. Az új követelményrendszer ezeket orvosolja, tesz pontot egy sor kérdés végére, és biztosítja a szakma presztízsét. Ilyen például, hogy növényorvosokat csak nappali tagozaton lehet képezni.

Bízom abban, hogy a jövőben még inkább méltóvá tudunk válni az orvosi, növényorvosi név használatára.

Hogy látja a Növényvédelmi Fórum jövőjét?

– Bízom abban, hogy a Fórum megmarad, bár most számos gazdasági nehézség terheli a felsőoktatást, szakigazgatást. Szeretnénk azt, hogy töretlen érdeklődés mellett szervezhessük meg a jövőben is, és még legalább 25 évig …

agrotrend.hu / mz

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés