Gazdálkodás

Szántóföld

Nitrogén – „A fele is elég lesz?”

Az elmúlt napokban minden inputanyag-kereskedőnél izzanak a vonalak. „Van nitrogénetek? Mi az ára? Mit használjunk helyette? A fél mennyiség is elég?” – záporoznak a kérdések.

Ahhoz, hogy megértsük a helyzetet – és nem a gázárakra akarunk kitérni – röviden nézzük a tényeket.

A nagy nitrogénműtrágya-gyártók elhitették a felhasználókkal, hogy műtrágya mindig van, maximum az ár változhat. Ez mára már bebizonyosodott, hogy nem igaz. Jelenleg a nitrogén műtrágyák jelentős része elérhetetlen, még ha azok alapanyagként kerülnek is más ágazatba! A lehetőség profitot realizálni, nem párosult ellátási felelősséggel.

Miközben a nitrogéngyártók elvárták a felhasználóktól, hogy előre – akár egy évre is – adják le az igényüket, és akár fizessék is ki, addig ők az alapanyagaikat a spot-piacról szerezték be.

Komoly erőfeszítéseket és fejlesztéseket sem végeztek, hogy kevesebb műtrágyával és kevesebb hatóanyag-veszteséggel is magas termésátlagokat lehessen elérni. Volumenértékesítést és nem minőségi értékesítést végeztek, aminek most súlyos következményei lesznek-lehetnek.

Mit lehet most tenni?

Az árak rövid távon nem fognak/tudnak jelentősen mérséklődni. Ha csak a piac fogja továbbra is szabályozni az árakat, akkor magas nitrogénárakra kell számítani. Ezért a felhasználás mennyiségének a csökkenése fog bekövetkezni. Drasztikusan, akár 40-50%-kal is vissza kell fogni a nitrogén műtrágyák használatát. Ellenben, ha azt választjuk, hogy minden input anyagköltséget a nitrogénre teszünk fel, annak súlyos bukás lehet a vége egy száraz-aszályos időszak esetén.

Csökkenni fog a megtermelt gabona mennyisége?

Nem törvényszerű, hogy így legyen. Kevesebb műtrágyát, de jobb hatékonysággal kell felhasználni. Amennyiben a kijuttatott tápanyagok összetettek lesznek és javítani fogunk a talajok állapotán, akkor még növelni is tudjuk a termés mennyiségét. Előtérbe kerülnek a még relatíve olcsóbb, akár lombon keresztül is hasznosuló termésnövelők és hatóanyagok.

Hogyan használjunk nitrogént?

A szilárd nitrogéneket be kell dolgozni a talajba, vagy a fejtrágyázást egy alkalommal, a csapadék előtti időszakra kell időzíteni. Növelni kell a folyékony nitrogének (UAN-oldat) használatát, de azokat inhibitorokkal, nitrogénveszteség-csökkentőkkel kell ellátni. Több ként kell használni, hogy valóság legyen végre az N:S  – 10:1 arány a kijuttatáskor. Mindenkinek sokat segíthet az elemi kén szuszpenzió (Vulcan Profi S80) vagy az ammónium-tioszulfát hatóanyag (Vulcan Profi S35 Extra).

Nitrogén lombtrágyázás? Megoldás?

Nagyon sok pozitív eredmény van a lombon keresztüli nitrogén pótlására. Ezért, ha csökkentjük a nitrogénkijuttatást, akkor olyan komplex lombtrágyákat használjunk, amiben jelentős mennyiségű, nem perzselő nitrogén van. Ha javasolhatunk, akkor az első alkalmaknál Vulcan KompleX lombtrágyát használjunk. Ezek 40–60%-ban nitrogén alapúak, és magas a magnézium-, a mikroelem-, a kén- és a foszfortartalmuk. Ha pedig akár 150–200 kg/ha szilárd nitrogént akarunk elhagyni, akkor 3-4 alkalommal használjunk tömény nitrogén lombtrágyákat (pl. Vulcan RapidN21, RapidNS), akár nagyobb dózisban. Ezek azonnal hasznosulnak; a nitrogén mellett, kenet, magnéziumot, mikroelemeket, és foszfort is tartalmazhatnak. Nem perzselnek, még közepes vagy nagy dózis esetén sem.

 

VulcanAgro Kft.

Szakmai segítség: 06/70/905-5000

(X)

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés