Gazdálkodás

Szántóföld

Nem a korai kaszálás, hanem a rossz jogszabályok veszélyeztetik a gyepek élővilágát

A Magyar Állattenyésztők Szövetsége fontosnak tartja, hogy a magyar lakosság mindenféle médiatartalomban reális és szakmailag megalapozott hírekkel találkozzon. Különösen fontos számunkra a szakmánkkal és a környezettel, illetve annak védelmével kapcsolatos információk objektív, pontos, szakmailag megalapozott közlése. Ezen elvek alapján láttuk szükségesnek reagálni a WWF hazai szervezetének július 15-én megjelent közleményére.

A WWF Magyarország az Agrárminiszter azon bejelentését kritizálta, amelyben arról tájékoztatott a tárcavezető, hogy az aszálykárok enyhítése érdekében engedélyt kért az Európai Bizottságtól az agrár-környezetgazdálkodási programban (AKG) érintett gyepterületekhez kapcsolódó kaszálási korlátozások feloldására. A szervezet szerint ez az átgondolatlan kérés a hazai gyepek kevesebb mint 1%-át érinti, ami a takarmányhiányt érdemben nem enyhíti, ellenben olyan élőhelyek sérülhetnek, ahol július első felében még a fűben fészkükön kotlanak a madarak, vagy ahol röpképtelenek a fiókák, továbbá ritka, védett lepkék szaporodási időszakát is keresztülvághatja a kasza.


Kaszálón fennhagyott búvósáv. Fotó: Faragó Ádám / őNPI

Az alábbiakban agrárszakmai és természeti szempontok alapján néhány kiegészítést teszünk és megjegyzést fűzünk a megjelent hírhez.

 

Májusban optimális az első kaszálás

A WWF Magyarország szerint az AKG előírásoknál korábbi kaszálás engedélyezése olyan látszatintézkedés, amitől érdemben nem fog növekedni a réti széna mennyisége és a takarmány ára sem csökken, ugyanakkor védett lepkék és madarak állományait képes megsemmisíteni egy rosszul időzített kaszálás. A valóság azonban az, hogy több és legfőképpen jobb minségű réti szénát tudunk betakarítani, amennyiben az AKG programokban előírt dátumoknál korábban kaszáljuk le a gyepet. A szakmailag optimális kaszálási időpont május első és harmadik dekádja közötti időszak.

 

Sokat romlik az emészthetőség

A kaszálási és legeltetési korlátozások dátumai nagyon távol esnek az optimálistól, emiatt jelentősen csökken az állatok számára betakarítható és takarmánynak alkalmas széna mennyisége. A legnagyobb gond a széna emészthetőségének óriási mértékű romlása. Magyarországi kísérletek szerint a leggyakoribb gyepalkotó pázsitfüvek emészthetősége naponta átlagosan 0,7 százalékkal csökken, és a május eleji optimumhoz (65%) képest június elejére 50% alá esik. Az állattartóknak ez hatalmas veszteséget jelent, nem beszélve arról, hogy a júliusban kaszált, magját elpergetett fű már csak alomszalma értékű.

A zonális gyepprogramokban kaszálni legkorábban június 15-től, a Magas Természeti-értékű Területeken július 1. után lehet. A hegy- és dombvidék madárvédelmi programokban a gyepterület legfeljebb felén lehet július 31. előtt kaszálni, az alföldi gyepeken pedig július 1. előtt csak a terület felén lehet legeltetni.

 

Nem elég a kompenzáció

Ami az állattartók jövedelem kiesését illeti, gyakran halljuk azt az érvelést, hogy azért kap pénzt a gazda, hogy ne kaszálja le a madárfészkeket. Ehhez képest a szomorú valóság az, hogy a kompenzáció kiszámítása során nem a reális piaci szénaárakból és nem a jól kezelt gyepre jellemző hozamokból indultak ki. Sajnos a kieső potenciális termés és az elmaradt jövedelem kompenzálása csak részben történik meg. Ezt már többször szóvá tettük, de egyelőre még nem sikerült érvényt szerezni kérésünknek és a kedvezőtlen piaci, gazdasági folyamatok miatt egyre jobban leszakad a kompenzáció összege a tényleges jövedelem kieséstől.

 

A legeltetett gyepek legalább harmada védett

Az AKG program keretein belül 3 680 gazdálkodó 197.178 ha gyepterületre kap támogatást 2022 és 2024 között, mintegy 80,5 milliárd Ft értékben. A támogatott gyepterületek több, mint fele (54%) Magas Természeti Értékű Terület (MTÉT). A WWF Magyarország szerint a hazai gyepek kevesebb mint 1 százalékát érintik a kaszálási és legeltetési korlátozások miatti szankciók. A valóságban ugyanakkor a szankciók potenciálisan valamennyi MTÉT gyepterületen gazdálkodót érinti, hiszen az ezekre érvényes összes zonális AKG előíráscsomagban vannak kaszálásra, esetenként pedig még a legeltetésre is, vonatkozó időkorlátok.

A MÁSZ által idén márciusban elvégzett országos felmérés eredménye szerint a gyepgazdálkodók harmada kizárólag Natura 2000 területen legeltet, illetve ezeken termeli meg állatainak a szénát. Ezeknek a gyepeknek a többsége benne van valamelyik zonális AKG programban is, tehát kaszálási korlátozás vonatkozik rá. Fontos tény az is, hogy a hazánkban hasznosított gyepterületnek mintegy 60%-a Natura 2000 védelem alatt áll, amelyre a szigorú korlátozások vonatkoznak. A fentiek miatt nem reális az a megállapítás, miszerint a korlátozások csupán 7.000 hektárra vonatkoznak, hanem közel 200 ezer hektár gyepet érintenek.

 

Táblázat: Gyepterületek támogatási adatai

Gyep tematikus
előíráscsoportok

Támogatottak
száma (db)

Támogatott
terület

(ha)

Forráskeret
2022-24

(Mrd Ft)

Horizontális gyep

2 532

89 240

28,3

Alföldi madárvédelmi
előírásokkal

656

38 262

14,1

Hegy- és dombvidéki
madárvédelmi előírásokkal

111

5 844

2,4

Túzokvédelmi előírásokkal

841

61 895

35,0

Nappali lepke
védelmi előírásokkal

27

1 146

0,5

MTÉT gyep összesen

1 440

107 146

49,1

Belvíz érzékeny
területi lehatárolással

16

792

0,3

Gyep mindösszesen

3 680

197 178

80,5

Forrás: VP Monitoring Bizottság

 

Szabályokat betartva kaszálnak

Ami a gyepeken élő, fészkelő állatok megóvását illeti, le kell szögezni, hogy a gazdálkodók felelősen, a szabályokat betartva végzik a kaszálásokat és szeretnének minél több élőlényt (kétéltűt, hüllőt, madárfiókát, őzgidát, stb.) megmenteni, alkalmazzák a madárbarát kaszálási módszert, ideértve a vadriasztó lánc használatát is.

 

Nem tűnt el 300 ezer ha gyep

A WWF Magyarország közleményében bemutatja a hazai gyepterület csökkenését 1989 és 2019 között, KSH adatok alapján. A reális képhez ugyanakkor hozzátartozik, hogy a KSH 2010-ben (és 2020-ban is) adatgyűjtési módszert változtatott, a bemutatott grafikont ennek tudatában kell értelmezni. 2010 óta nem tűnt el mintegy 300 000 hektár gyep, hanem a KSH a módszer megváltozása miatt azokról már nem gyűjt adatot. A távérzékelési alapú nyilvántartás azonban látja ezeket a gyepeket is. Kijelenthető, hogy jelenleg 1 millió hektár körüli gyepterülettel rendelkezünk, vagyis nem felel meg a valóságnak az, hogy 1989 óta 40%-kos csökkenés volt hazánkban. Az viszont igaz, hogy olcsó legelők esnek áldozatul a zöldmezős beruházásoknak és egyre nagyobb problémát jelent az átgondolatlan országfásítás.

 

Alulértékeltek a gyepek

Nem értünk egyet azzal a sommás megállapítással, hogy a gyepek a mai mezőgazdaság számára értéktelenek. Az viszont tény, hogy a gyepek alulértékeltek, főleg a szántóföldi mezőgazdasággal és az intenzív állattartással szemben. Ugyanakkor ezek a gyepek a külterjes állattartás (legeltetésre alapozott húsmarha-, juh-, kecske-, bivaly- és lótartás) számára a létalapot jelentik. Ezért rendkívül fontos, hogy a gyepek kezelését, vagyis a gyepgazdálkodást a természeti értékek megőrzése mellett szakmai alapokra helyezzük és szakmaiatlan, merev jogi szabályozással a lehető legkisebb mértékben korlátozzuk.

 

Együttműködés azonos értékek mentén

Hangsúlyozzuk: a külterjes állattartást folytatók és a természetvédelem érdekei azonosak. A gyepek megőrzéséhez, területük növeléséhez, állapotuk javításához arra van szükség, hogy az állattartók ne menjenek tönkre, ne hagyják abba a legeltetést. Az állattenyésztőknek, a gyepgazdálkodási szakmának és a természetvédelemnek ebbe az irányba kell közösen haladni.

agrotrend.hu / MÁSZ

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés