Gazdálkodás

Szántóföld

Mit kér a búza ősszel?

Az őszi búza a kukorica mellett hazánk legfontosabb gabonanövénye.

Termesztése különösen szélsőséges időjárási körülmények között komoly odafigyelést, szakszerű és fegyelmezett agrotechnikát igényel. Az elmúlt időszakban a csapadékos ősz, az enyhe tél, a hűvös és esős tavasz, majd a hőhullámok és az aszály országosan a vetésterület csökkenését jelentette és nemegyszer terméskiesést eredményezett. Nem is lehet más a cél, mint gazdaságosan, a mennyiség mellett, jó minőséget termelni, és törekedni a termésbiztonságra. Az inputon belül meghatározó költség a trágyázás, ezért ne gondolkodjunk „hagyományos” módon, ne megszokásból trágyázzunk.

A választott termék és a kijuttatott mennyiség alapjaiban fogja meghatározni a várható termés volumenét, minőségét és így a realizálható hasznot is. Szakszerű tápanyag-visszapótlással ma már a búzával is tervezhető – évjárattól és termőhelytől függően – a 8-10 t/ha termésszint, ami a „kenyérgabonánkat” jól jövedelmező növénnyé teszi.

Hogyan trágyázzuk szakszerűen búzánkat?

Az őszi búza termesztése során egy tápelem sem kerülhető meg, mivel a növény a makro- (N, P, K, Ca, Mg, S) és mikrotápelemekre (Cu, Mn, Zn) egyaránt igényes. Szakirodalmak alapján 1 tonna búzaszem és a hozzá tartozó melléktermék előállításához a növényeknek a következő tápelemmennyiségekre van szükségük:

Napjainkban talajaink makro- és mikroelemkészlete egyaránt csökken. A növekvő terméshozamok következtében a foszfor és a kálium mellett a talajok cink-, réz-, mangán- és vaskészlete is fogyóban van. A növényi tápelemek pótlására megoldást jelenthetnének egyes szervestrágya-féleségek is, azonban használatukat a rendelkezésre álló mennyiségük és körülményesebb kijuttathatóságuk (almos istállótrágya, hígtrágya), valamint költségességük (zöldtrágyázás) korlátozza.

A megoldást ma egyértelműen az NPK műtrágyák nagyobb mértékű, egyben tudatos használata jelenti, ahol szükséges, ott mikroelem-kiegészítéssel is.

Az őszi kalászosokban a Genezis Technológia első eleme az alaptrágyázás

A jó őszi nitrogén-, foszfor- és káliumellátás biztosítása érdekében célszerű olyan foszfortúlsúlyos N:P:K 1:2:1 arányú komplex műtrágyákat választani, mint a 61,6% hatóanyag-tartalmú Genezis NPK 10-20-10 (+ 13,8% CaO + 2,1% MgO + 5,7% S). A búza, különösen a pH 6 alatti gyengén savanyú és savanyú talajokon meghálálja a foszfor kijuttatását, ami a jó őszi gyökeresedéshez, bokrosodáshoz nagymértékben hozzájárul.

Jó és igen jó káliumellátottság esetén a Genezis NPK 10-20-5 (+8,5% CaO +5,8% MgO +6,1% S) összetételt ajánljuk. Középkötött, foszforban szegény, káliummal legalább jól ellátott talajokon gazdaságos választás a Genezis NP 15- 25 (+ 11% S + 2,1% CaO + 0,1% B + 0,02% Fe + 0,02% Cu) összetételű komplex, melynek kéntartalma jól igazodik a búza őszi kénigényéhez.

A kalászosok termesztésében ugyanis fontos szerep jut a kénnek, mely fokozza a növények károsítókkal és kórokozókkal szembeni ellenálló képességét, így javítja a termésbiztonságot, ezért a komplexekkel történő kijuttatása mindenképpen indokolt.

A készítményeknél komoly hangsúlyt fektettünk a kén mellett a kalciumtartalomra, mely a búza stressztűrő képességének javításához, a gyorsabb gyökérnövekedéshez és később a szár (sejtfalak) szilárdításához járul hozzá. Ahol a káliumellátottság már közepesnél gyengébb, vagy túlságosan agyagos a talaj, ott jól használhatóak az olyan 1:2:2 NPK arányú összetételek, mint a Genezis NPK 8-15-15 (+9,7% CaO + 6,8% MgO + 2,4% S) vagy a nagyobb mennyiségű kén pótlására is alkalmas Genezis NPK 5-18-18 (+6,9 CaO + 2,4 MgO + 8,8 S).

Káliumhiány esetén, vagy laza homoktalajokon a nagyobb káliumtartalmú összetételek, mint a Genezis NPK 8-16-24 (+9,3% CaO +4,7% S) használata javasolt. A Genezis NPK kompaktált műtrágyák minden szemcséje azonos összetételű, a kijuttatás során a hatóanyageloszlás jóval egyenletesebb, nem úgy, mint a fizikai kevert műtrágyák esetében! Az őszi búza alá mindenképpen javasolt a kompaktált NPK műtrágyák kijuttatása, melyekkel kihasználható a „friss PK-hatás”, azaz a gyorsan oldódó, könnyen felvehető foszfor- és kálium-hatóanyagoknak köszönhetően nagyobb hozamok érhetők el, valamint a hajtásszám, a kalászszám, a kalászkaszám és a szemszám növekedésére is számíthatunk.

A búza sikeres indulásához nemcsak foszfor és kálium kell, legalább 35-60 kg/ha nitrogén-hatóanyag kijuttatására is szükség van ősszel. Intenzív búzatermesztésben ugyanis a tél folyamán tovább bokrosodó búza folyamatosan nitrogént fogyaszt, és különösen nitrátérzékeny területeken február elsejéig nem gondoskodhatunk pótlásáról. Enyhe teleken ezért gyakori, hogy sárguló búzáink nitrogénéhségről árulkodnak, ami akár 15-20%-os termésveszteséget is eredményezhet. Előfordulhat, hogy egyes komplex NPK készítményekkel ezt a megnövekedett nitrogénhatóanyagigényt már nem lehet biztosítani. Ilyenkor a megoldás a már klasszikusnak számító Genezis Pétisó 39% (27% N + 7% CaO + 5% MgO) vetés előtti kiszórása, ami 228 kg/t dolomittartalmával egyúttal a búza kalcium- és magnéziumigényének kielégítését is szolgálja.

www.genezispartner.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés