Gazdálkodás

Szántóföld

Miért fontos a tarlógondozás?

Kalmár Tibor, a Väderstad Kft. ügyvezetője a tarlógondozás mibenlétét, szerepét és jelentőségét ismerteti.

A tarlón végzendő munkáknak kitüntetett szerepe van a talaj életében, illetve a talajművelési technológiák tekintetében. Nemcsak azért fontos, mert minden talajművelési rendszer tulajdonképpen a learatott elővetemények tarlóján indul, hanem azért is, mert a tarló fázis során a talaj pihen, megújulni készül, regenerálódik, és ez különösen igaz a korai betakarítású elővetemények tarlójára, tehát a kalászosokra, vagy éppen az őszi káposztarepce tarlójára – tudtuk meg Kalmár Tibortól.

 

Miért fontos a tarlógondozás? from Agrotrend Média Kft. on Vimeo.

 

A megújulni készülő talajnak óriási a kitettsége az időjárással szemben, hiszen a betakarítással, az aratással megszűnik a talaj fedettsége, árnyékoltsága. Tehát a talajművelő feladata, hogy mindenféle eszközzel és módszerrel segítse a talajnak ezt a beéredési folyamatát. Ma már tarlógondozásról beszélünk, nem pedig tarlóhántásról és ápolásról. Ez magába foglalja a talaj vízforgalmának és művelhetőségének a fenntartását, valamint a javítását is.

 

A tarlógondozás alapvetően három folyamatra épül

(1) A learatott elővetemény szármaradványának a kezelésére, mégpedig egy gondos zúzás, aprítás és terítés,

(2) ezt követi egy sekély bekeverés, egy mulcshagyó tarlóhántás, amely mindenképpen visszazárt kell, hogy legyen,

(3) valamint meghatározott idő múlva a hántott tarló ápolása.

 

A szármaradvány zúzása, terítése nagyon fontos folyamat

Itt alapvetően az 5, maximum 10 centiméteres szecskahossz az elvárt. Ez az, ami jó minőségben bekeverhető, jó minőségben használható a felszín védelmére is.

Ha egy előveteményt megfelelő állományvédelemben részesítettük, akkor ennek a növényi maradványai kétségtelenül felhasználhatók a felszín védelmére és a takarására.

 

A szármaradványok terítésének egyenletessége

A kombájnolás során ez nagyon egyszerűen ellenőrizhető. A kombájn nyomában, másfél-két méteres sávban gereblyével összehúzzuk a növényi maradványt, a szecskát, és a kupac alakulásából látható, hogy egyenletesen terít-e a kombájn, vagy nem.

Általánosságban elmondható, hogy minél szélesebb egy vágóasztal, annál egyenetlenebb a terítés, viszont a művelő eszközökre kaphatók olyan kiegészítők – például a Väderstad rövidtárcsájára is egy szármaradvány- vagy szárrendező –, ami segít a művelőtárcsák előtt egyenletesen eloszlatni a növényi maradványokat. A cél az, hogy legalább 35-45 %-os takartság maradjon a tarlóhántást követően.

 

Semmiképpen nem szabad feketére művelni a talajt!

A felszínen lévő szármaradvány egyrészt megvédi a talajt a felesleges vízvesztéstől, másrészt védi a talajt az esőcseppek romboló eliszapoló hatásától is. Természetesen vízveszteség mindenképpen bekövetkezik, de nem mindegy, milyen mértékben. A takarással ennek a mértékét tudjuk csökkenteni.

Ha nincs felszínvédelem, akkor a mélyben lejátszódó tápanyagfeltáródási, porhanyulási folyamatok is megakadnak. Tehát nagyon lényeges, hogy a felszínvédelem mindenképpen támogassa a beéredés folyamatát!

 

Mennyi a felszínen lévő elégséges takaróanyag?

Az elégséges takaróanyag mennyisége sokmindentől függ:

  • Függ az időjárástól: ha nagyon szélsőséges, akkor több takaróanyagra van szükségem.
  • Függ a talaj állapotától: egy rossz szerkezetű, túlművelt talaj nagyobb takartságot igényel.
  • A szezon elején közvetlen betakarítást követően is nagyobb mértékű takarás kell, mint később.

A takaróanyag mennyisége folyamatosan csökken a tarlófázis előrehaladtával, éppen ezért ki kell egészíteni a védelmi funkcióját.

 

Terminálás

Az árvakelés és a gyom nagyon jól használható mindaddig, amíg 10-15 cm-es maximális növedéket eléri, addig ugyanúgy viselkedik, mint bármelyik takarónövény, ekkor viszont terminálni kell. Vagy kémiai, vagy mechanikai úton gyakorlatilag el kell ölni a növedékét.

Kémiai módszernél az így kialakult holt mulcs vagy elölt mulcs szintén jól használható védőanyagként, és később, kiegészítésnek akár takarónövény is vethető.

Ha kevés a takaróanyag, akkor mindenképpen szükséges a hántás, azaz a mechanikai mulcs. Ilyenkor hántott réteget, azaz szigetelő, sekély réteget kell kialakítani a felszínen, ugyanis ez védi meg a mélyebb rétegeket a vízvesztéstől.

Amikor a hántott tarló kizöldül, vagyis az elpergett gyommagvak és kultúrnövény magvak csírázásnak, kelésnek indulnak, akkor megfelelő idő múlva természetesen ápolni kell a hántott tarlót is. Ennek lehet kémiai vagy mechanikai módja.

Alapvetően az időjárás dönti el, hogy melyiket célszerű választan. Egy csapadékos évben nyilván nem szabad tetézni a bajt azzal, hogy feleslegesen műveljük az egyébként is nedves talajt. Ilyenkor célszerűbb a kémiai módszert választani.

Viszont ha pont a betakarítási idényben volt csapadékosabb az év, és a kombájnok munkája nyomán keréknyomok alakultak ki, akkor viszont a mechanikai művelés, illetve ápolás kerülhet előtérbe a felszín egyengetésével.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés