Gazdálkodás

Szántóföld

Május közepére végéhez közeledett a tavaszi gabonafélék vetése

Az időjárási körülmények ellenére a tavaszi munkák a végéhez közeledtek május közepére a megyék többségében – derült ki a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet friss összesítőjéből.

A tavaszi mezőgazdasági munkák május 14-ei állapotát bemutató operatív jelentések szerint a tavaszi gabonafélék vetése a tervezett terület 98,7 százalékán befejeződött május 14-én, hasonlóan az egy évvel korábbihoz képest. Az egyes gabonafélék vetése a pohánka, a köles és az indián rizs kivételével pedig elérte vagy meghaladta a 90 százalékot.

Az április végén, május elején érkezett csapadék mennyisége az ország bizonyos részein némileg enyhítette a szárazságot, viszont több helyen, például az ország északi régiójában nem érte el a szükséges mennyiséget. Ugyanakkor ez a csapadékmennyiség jelentősen javította az alapgyomírtás hatását. Az időjárási körülményeket a viharos szél is rontotta, a talajfelszínt szárította, ezért a kelés lassabb ütemben haladt.

Idén a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete közel 1 millió 995 ezer hektár körül van, ennek fele az Észak- és Dél-Alföld régióban található. A legnagyobb tavaszi vetésterülettel, 207,8 ezer hektárral Békés megyében számoltak. Ezt követi 182,2 ezer hektárral Hajdú Bihar, 175,9 ezer hektárral Jász-Nagykun-Szolnok és 171 ezer hektárral Szabolcs-Szatmár-Bereg megye.

A tavaszi vetésre tervezett szántóterület megyénként, valamint a 2020. május 14-ig elvégzett munka. NAK-felmérés alapján NAIK AKI Agrárstatisztikai Osztály

A jelentés szerint a tavaszi árpa 28,8 ezer hektárnyi területe 4,8 ezer hektárral több a 2019. évi végleges területhez képest. A zab vetésterülete 22,4 ezer hektár az idén, a tavalyinál közel 1,7 ezer hektárral nagyobb. A szemes cirkot 22,6 ezer hektáron tervezték vetni, ami 2 ezer hektárral kevesebb a tavalyihoz képest. A tavaszi búza tervezett területe 37,7 százalékkal 7,6 ezer hektárra nőtt, a hibrid kukoricáé 2,1 ezer hektárral 26,1 ezer hektárra csökkent.

A kukorica és napraforgó vetésterülete 2019-ben és 2020-ban, valamint a 2020. május 14-ig elvégzett munka.

A jelentés időpontjában 98,9 százalékos készültségnél a kukorica vetésterülete 977,7 ezer hektár körül alakult. Ezen kultúra 988,7 ezer hektár vetésterületének 24,8 százaléka az Észak-Alföld, 21,3 százaléka a Dél-Alföld és a 19,9 százaléka a Dél-Dunántúl régióban található. A napraforgó vetése szintén a befejezéshez közeledett, 99,2 százalékon állt, bevetett területe 605,6 ezer hektár, ami 5 ezer hektárral kevesebb a tervezettnél. A vetésterület harmada az Észak-Alföldön, a negyede pedig a Dél-Alföldön helyezkedik el.

A kukorica és napraforgó tervezett vetésterületének megoszlása régiónként 2020-ban.

A jelentések adatai alapján a tavaszi takarmányborsó vetésterülete 5,9 ezer hektár, amely a tavalyi végleges területnél 53 százalékkal több. A szója tervezett területe 57,7 ezer hektár, 1,6 ezer hektárral kevesebb, mint a 2019. évi végleges vetésterület volt. A szója vetését 55,1 ezer hektáron fejezték be május 14-ig. A burgonya tervezett vetésterülete 9,6 ezer hektár 2020-ban, és a május 14-i időpontra vonatkozó jelentések alapján a vetés a végéhez közeledett. A lucerna telepítése az idei évre tervezett területen majdnem befejeződött, a növényt a tavalyi 57 ezer hektárral szemben 53,7 ezer hektárra vethetik ebben az évben. A cukorrépa területe 12,9 ezer hektár, ezer hektárral kevesebb, mint 2019-ben volt. A főbb cukorrépa-termesztési körzetek a Dél-Dunántúlon, a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön helyezkednek el.

Néhány fontosabb szántóföldi növény vetésterülete 2019-ben és 2020-ban, valamint a 2020. május 14-ig elvégzett munka.

A zöldségfélék tervezett vetésterülete a jelentések szerint közel 1,4 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Mint az ábra is szemlélteti idén nagyobb területen terveznek csemegekukoricát, vöröshagymát, paradicsomot, zöldbabot és karfiolt termeszteni, ugyanakkor a zöldborsó, a zöldpaprika és a görögdinnye tervezett vetésterülete nem éri el az előző évi végleges vetésterületet.

A főbb zöldségfélék vetésterülete, 2019-2020.

agrotrend.hu / NAIK-AKI

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés