Gazdálkodás

Szántóföld

Kifutunk az időből – évjárat hatás veszélye a terméspotenciálra

A tenyészidő első felében kialakuló biomassza alapvető hatással van a későbbi termés mennyiségére. Ezt a fejlődési szakaszt az optimális vetésidő és a kedvező őszi és kora tavaszi időjárás támogatja az őszi vetésű növények esetében.

Ha sorra veszük ezeket a tényezőket a 2020-21 szezonban, akkor sajnos azt tapasztaljuk, hogy ezek a körülmények eddig nemhogy nem támogatták a kultúrák, különösen a búza fejlődését, hanem még sok esetben gátolták is azt.

NEHEZEN INDULÓ őSZI MUNKÁK

2020 őszén sokan a kukorica betakarítás késésével szembesültek. Többen reménykedtek abban, hogy az időjárás támogatja majd a kukorica vízleadását, de a folyamat megrekedt. Ez a kialakuló szürke, párás, sokszor esős őszi időnek volt köszönhető. Sok helyen ez magával hozta a kalászosok megkésett, vagy akár elmaradó vetését.

Az októbertől február közepéig tartó időjárás nagyon gyenge fényintenzitású volt, ami kukorica vízleadásán túl az kalászosok és a repce fejlődésére is negatív hatással volt. Ez a tényező együtt a megkésett vetéssekkel sok helyen gyenge őszi fejlettségi állapotot eredményezett.

A FAGYOK VELÜNK MARADTAK MÁRCIUSBAN IS

Egy ilyen, sok esetben hátrányokat okozó őszi időjárás után következett egy elhúzódó téli végi időjárás, mely mind a mai napig tart. Ez egy február közepi pár napos, az addigi téli időjárástól merőben eltérő -10 – -15 ⁰C alatti éjszakai hőmérsékletet hozó időszakkal indult, ami több helyen okozott komoly lombvesztést a kalászosokban. 

Fagyok miatt súlyos lombvesztést elszenvedett őszi búza állomány Fejér megyében 2021. március eleje

Az ezt követő március sem hozott sokkal jobbat. A gyakori éjszakai fagyok miatt a növények korai fejlődése, télvégi regenerációja komoly hátrányokat szenvedett eddig. Az ilyenkor megszokott fejlődéshez képest a növények szinte panganak. Március idusán azt láthatjuk, hogy az előrejelzések szerint – különösen az ország keleti felében – a fagyok velünk maradnak még ebben a hónapban. Ez a helyzet nem sok jóval kecsegtet.

 A KORATAVASZI FEJLőDÉS ÉS A HOZAM KAPCSOLATA

A repce és a búza életében a március időszak nagyon fontos, mert ez az időszak a termésmennyiségre különösen nagy hatással van. A télen elveszett gyökérzet pótlása mellett ilyenkor kell a növénynek megújítani a lombozatát és felkészülni a generatív életszakaszra. Ilyenkor zajlik és fejeződik be a bokrosodás, ami a kalászszámot maximálja és a kalászdifferenciálódás, ami pedig a kalászonkénti szemszámot determinálja

Sajnos az eddigi időjárás ezeket a kulcsfontosságú folyamatokat súlyosan gátolta. Fennáll a kockázata annak, hogy ezen életfolyamatok kifutása súlyos csorbát szenved ebben az évjáratban, ami komolyan veszélyezteti a majdani hozamot.

FELÉRTÉKELőDIK A NÖVÉNYKONDICIONÁLÁS

Ilyen terhelt időszakot követően, amikor a fejlődési hátrányok eddig csak fokozódtak – a tenyészidő pedig vészesen fogy – felértékelődnek a növény életfolyamatait segítő, gyorsító kezelési lehetőségek, a növények kondicionálása. Ilyenkor célszerű a gyors gyökérregeneráció, a sejtosztódás, -differenciálódás és a felépítő folyamatok támogatása. Ezzel a felhalmozódott fejlődési deficit egy részétől megszabadulhatunk, így fokozhatjuk a hozambiztonságot.

A gyökér- és lombregeneráció gyorsításában kulcsszerepet játszik az ACTIVA PLUS, mely direkt módon segíti a gyökerek gyors fejlődését, ezzel fokozza a korai növekedést. Ezzel a kialakult növekedési hátrányt segít ledolgozni. Az ACTIVA PLUS-t annak a termelőnek ajánlott, aki megkésett őszi fejlődést tapasztalt, így tavasszal a búzája a bokrosodás és a gyökréváltás elején jár.

A kezdeti fejlődésben szerzett lendületet fenntarthatjuk és fokozhatjuk a bokrosodás végével kezdődő intenzív növekedés szakaszában az ACTIVEFOL N PLUS használatával. Az ACTIVEFOL N PLUS fokozza a kalászdifferenciálódáshoz oly fontos sejtosztódást és differenciálódást, gyorsítja az anyagcsere folyamatokat és a fotoszintézist. Ezzel ugyancsak hozzájárul a korábban felhalmozott növekedési deficit ledolgozásához. Az ACTIVEFOL N PLUS-t ott javasolt használni, ahol ugyan az őszi fejlődés megfelelő volt, de a télivégi fagy és a márciusi hideg idő visszavetette a tavaszi fejlődést.

Ne engedje, hogy az évjárati sajátosságok miatt kialakuló növekedési deficit komoly termésveszteségbe csapjon át. Tegyen lépéseket és kérje a megfelelő növénykondicionálási technológia kiválasztásában ALBA MILAGRO szaktanácsadója segítségét.

www.albamilagro.hu

(X)

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés