Gazdálkodás

Szántóföld

Jó termés kedvezőtlen évjáratban is? Meghatározó a tápanyagellátás szerepe

A kukorica tavaszi vetésű növény, ezért vegetációs időszakának jelentős része nyárra esik. A magyarországi klíma-adottságok mellett egyre gyakrabban fordul elő nyáron aszály és hőstressz.

A tápanyagellátottság döntő szerepet játszik abban, hogy a kukorica hogyan tud megbirkózni a stresszes időszakokkal. Törekedni kell a megfelelő NPK-műtrágyázásra, mert így nem csak nitrogént, hanem foszfort és – a szárazságtűrésben nélkülözhetetlen – káliumot is juttatunk a kukoricának.

A kálium megfelelő koncentrációja nemcsak elengedhetetlen a növényi sejtekben azok ozmotikus nyomásának fenntartásához, hanem elsődleges szerepet játszik a sztómák (légcserenyílások) nyitódásának, és záródásának szabályozásában is. A káliummal nem megfelelően ellátott növények sztómáinak működése zavart szenved, minek következtében a párologtatás miatt fellépő vízveszteség jelentősen nagyobb lesz. A kálium javítja a növények vízfelhasználásának hatékonyságát, azaz egységnyi szárazanyag felépítéséhez a növénynek kevesebb vízre van szüksége.

A harmonikus tápanyagellátottság – a kálium jelentőségén túl – tehát fontos szerepet játszik a növények stresszel szembeni ellenállóképességének alakulásában, és nem utolsósorban növeli a termés mennyiségét is.

A kukorica kezdeti gyökérfejlődése gyenge, a vetést nem szabad 8-10 °C talajhőmérséklet alatt megkezdeni. A teljes műtrágyaigény kijuttatható akár a magágyelőkészítés előtt, de a foszfort és káliumot mindenképpen a vetés előtt, vagy a vetéssel egy menetben kell kijuttatni. A nitrogénigény kielégítése történhet megosztva is, a második adagot a sorközműveléssel lehet kijuttatni a területre. A foszfor a talajban nem mobilis elem, így közvetlenül a gyökérzónába kell kijuttatni. Ha a foszfor-ellátottság nem elegendő, a növény jellegzetes hiánytüneteket mutat a kezdeti fejlődés során. A vetés előtti NPK komplex műtrágya-kijuttatás megfelelő foszfor koncentrációt biztosít a gyökérzónában.


Foszfor hiánytünet kukoricában, lila levél és szár.  Forrás: IPNI  Fényképezte M.

Összefoglalva: Az NPK-alaptrágyázás, és a talaj megfelelő kálium,- és foszfortartalmának fenntartása alapkövetelmény. Főleg a kukorica esetében érdemes jó minőségű NPK-műtrágyákat használni alaptrágyaként, például a COMPLEX 15/15/15 +8SO3+Zn, illetve a COMPLEX 14/10/20 +11SO3 termékeket. A tavaszi átmeneti foszforhiány megelőzésére pedig érdemes foszfortartalmú starterműtrágyát alkalmazni, erre az esetre a COMPLEX 20/20 +8SO3+Zn termékünket javasoljuk. A nitrogén nitrát formában történő kijuttatása hatékonyabb, és környezetvédelmi szempontból is megfontolandó, így NAC 27 N műtrágyánk használatát javasoljuk.

 

www.lat-nitrogen.com

(X)

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés