Gazdálkodás

Szántóföld

Fenntartható gazdálkodásra ösztönzik a gazdálkodókat

Jövő januártól jelentős pályázati keret segíti az áttérést az ökológiai gazdálkodásra. A termelőknek megéri váltani a jövedelmezőbb és fenntartható, vegyszermentes termelésre. Amellett, hogy hazánk és az Európai Unió is kiemelten támogatja a fenntarthatóbb gazdálkodási formát, a kereslet is lendületesen nő az egészségesebb élelmiszerekre.

Egyre hevesebb a mezőgazdaság jövőjéről szóló vita az Európai Unióban. Ennek a vitának a középpontjában a fenntarthatóbb élelmiszer-termelés áll. Abban kivétel nélkül minden uniós szerv és a tagállamok kormányai is egyetértenek, hogy a túlzott víz- és talajhasználat, a nagyüzemi, intenzív termelés már középtávon hozzájárul a termőterületek romlásához és a klímaváltozáshoz.

fotó: pixabay.com

A fenntarthatóbb mezőgazdaságról szóló vita meghatározta a közös agrárpolitika júniusi elfogadását. A kétéves csúszást követően jövőre életbe lépő uniós agrárpolitika részletszabályai egyelőre nem ismertek, ugyanakkor a botrányoktól sem mentes egyeztetéseken olyan kompromisszumos megállapodást sikerült elfogadni, amely a korábbihoz képest jóval nagyobb fenntarthatósági követelményeket támaszt a gazdáknak.

Jövőre tehát jelentősen megváltozik a gazdák élete, mivel a legfontosabb közvetlen és vidékfejlesztési támogatásokért cserébe komoly környezeti vállalásoknak kell eleget tenniük. A szigorúbb szabályok így egyre több termelőt ösztönözhetnek arra, hogy a hagyományos állattartás és növénytermesztés mellett vagy ezeket felváltva áttérjen az organikus gazdálkodásra.

A hazai és uniós célok itt egybevágnak: kiemelt támogatásokat tudhat magáénak a következő években az ökológiai vagy biogazdálkodás. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint az átálláshoz és új biogazdaság elindításához is jelentős források, többéves pénzügyi keret áll rendelkezésre 2022-től.

A fogyasztók körében is egyre keresettebbek a biotermékek, amelyek a hagyományos árukhoz képest értékesebb beltartalmúak, lényegesen kisebb környezetterhelést jelent az előállításuk – mutatott rá az ökológiai minősítés tanúsítását végző Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. Az előnyök közül kiemelték: a bioélelmiszerek előállításával nagymértékben csökkenthető a felszívódó növényvédőszer-, műtrágya- és antibiotikum-maradványok mennyisége.

Az organikus gazdálkodást folytató termelők már most is több területen jutnak előnyökhöz. A Biokontroll összegzéséből kiderül, hogy az ökológiai termelők nagyobb eséllyel jutnak magasabb támogatásokhoz az agrárpályázatokon, míg a földvásárlással és a földbérlettel összefüggő eljárások során szintén előrébb kerülnek a rangsorban.

A tanúsított ökoterményeknek magasabb az eladási és átvételi ára, keresletük pedig akkor is kiegyenlített, amikor a konvencionális termények iránti kereslet éppen a mélyponton van. Az áttérés az ökológiai gazdálkodásra ugyanakkor nehéz és időigényes folyamat. A gazdáknak rendkívül szigorú elvárásoknak kell eleget tenniük.

Az egész Euró­pai Unióban – így hazánkban is – a mezőgazdasági termékeket, a belőlük készült élelmiszereket és takarmányokat csak szigorú hatósági kontroll mellett szabad ökológiai jelöléssel forgalmazni.

fotó: pixabay.com

Noha a klasszikus mezőgazdasági termelés teljes mértékben nem váltható ki az organikus gazdálkodással, de a világszerte növekvő kereslet és a szélesedő támogatások miatt érdemes minél több termelőnek megfontolnia a biogazdálkodásra való áttérést.

Magyarországon a biogazdálkodók kilencven százaléka mezőgazdasági termelő, kilenc százaléka feldolgozó. A termelők 93 százaléka növénytermesztéssel, 4,5 százaléka állattenyésztéssel, 6,6 százaléka méhészettel foglalkozik. Az Eurostat adatai szerint az utolsó vizsgált évben, 2019-ben a hazai mezőgazdaság hat százalékát adták a biogazdaságok. A legtöbb ilyen terület Ausztriában található, ahol az ökológiai gazdálkodás aránya meghaladja a 25 százalékot.

A járvány felerősítette az egészséges élelmiszerek keresletét.

Az ökogazdálkodásból származó élelmiszerek iránti igény ugyanakkor bizonyos társadalmi csoportokra jellemző, mivel ezeknek a termékeknek az ára is jóval magasabb.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés