Gazdálkodás

Szántóföld

Egyre több gazdaság hasznosítja a cirkot

Cirkot vessünk, vagy kukoricát? Utóbbi az előbbivel szemben szilárdan tartja magát a szántókon. Legalábbis a Homokhátságon ez a tapasztalat róla.

A Homokhátság tavaszi száradtságával összefüggésben a tavaszi szántóföldiek vetése elõtt gyakran szóba kerül a cirok termesztésének bõvítése. Pártolói szerint ez a növény jól viseli a szélsõséges idõjárást, ezért aszályos években biztonságosabbá teheti a szántóföldi növénytermesztés jövedelmezõségét – írja a baon.hu.

fotó: pixabay.com

Hazánkban, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint, 35 ezer hektáron termesztenek szemes cirkot. További 15 ezer hektáron silónak való cirok terem az állatállomány takarmányozására. Azzal szemben, hogy világszerte nõ a cirok termesztése – mert magvait jól hasznosítják a takarmányiparban –, a jelenlegi hazai termõterület a fõbb gabonafélékhez képest abszolút értékben csekély. Néhány évtizede még csak 5–6 ezer hektáron termesztették, de azóta – fõleg a takarmánykeverõ üzemek ösztönözésére – Bács-Kiskun megyében is több gazdaság vonta be a mûvelésbe.

Úgy tûnik azonban, hogy az ágazati méret megrekedt a jelenlegi szinten, kevés eredménnyel jár a cirkot népszerûsítõ gabona­nemesítõk és -forgalmazók erõfeszítése.

Üzemgazdasági szempontból a szemes cirok elsõsorban a kukoricát helyettesítheti. Számos kiváló hibridje áll ma már rendelkezésre, amelyek jól bírják a száraz nyarakat és viszonylag kedvezõ termést produkálnak. Mégis, a kukorica a cirokkal szemben szilárdan tartja magát a szántókon. Legalábbis a Homokhátságon ez a tapasztalat róla.

– Gazdaságunkban korábban próbálkoztunk a cirok termesztésével. Azt tapasztaltuk vele, hogy a nagyon száraz idõjárást ez a növény is épp annyira megsínyli, mint a kukorica. Aszályos években fõleg a laza homokos talajokon nagyon kevés hozamot produkált. Kedvezõ idõjárás esetén viszont a kukorica rendszerint több jövedelmet ad. A másik probléma a szemek szárítása. A cirok viszonylag sok nedvességet tartalmaz aratáskor, tehát szárítani kell. Aratás idején a szárítóüzemek a kukoricával foglalkoznak, ezért komoly problémát okoz a termesztõknek a szemek alkalmassá tétele a magtározásra – sorolta tapasztalatait Pesti Gábor nagykõrösi gazdálkodó.

Az állattenyésztõ gazdaságok többnyire beiktatják a vetésszerkezetbe a silónak alkalmas cirokfajtákat. A 3-4 méteres növények igen sok zöldtömeggel látják el az állatállományt.

Kukoricával kombinálva jó silónak valót nyerhetnek száraz nyarakon is. Például Kecskemét környékén helyenként a cirok- és a kukoricasorokat váltva alakítják. Ezért ha olyan aszály jelentkezik, amelyben megsül a kukorica, a silócirok magasabb nedvességtartalmával ellensúlyozza azt, így kevésbé romlik a takarmány minõsége.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés