Gazdálkodás

Szántóföld

Csökkenő pályán a műtrágya-értékesítés

A műtrágyadrágulás közvetve a idén elért kiváló búzaátlaghozamot is csökkenheti.

Felére esett vissza a műtrágya-értékesítés az idei második negyedévben az előző háromhavi forgalomhoz képest, de ez nem kirívó, ugyanis jellemzően az év első és harmadik negyedévében erőteljesebb a műtrágya-felvásárlás – áll az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) piaci jelentésében. Az értékesítési árak a kálium-klorid kivételével 4,9–23,8 százalékkal emelkedtek a megfigyelt időszakban 2021 első negyedévéhez mérten – írta meg a Világgazdaság.

Az AKI összefoglalója szerint a műtrágyák értékesítési árai az emelkedő energiaárak és a megnövekedett kereslet miatt Európa-szerte emelkedni kezdtek. Ez itthon is érzékelhető: az elmúlt év ugyanazon időszakához képest az idei második negyedévben 30 százalékkal több műtrágyát vettek a gazdák.

Fotó: pexels.com

Az értékesítési árak ebben az összehasonlításban 0,6–20 százalékkal emelkedtek. Ebben az időszakban a nitrogént kétféle formában is tartalmazó mészammon-salétrom iránt volt a legnagyobb az igény, a negyedéves forgalomnak csaknem a 80 százalékát ez a műtrágya adta.

A gazdálkodók a második negyedév után is folyamatos drágulásról számoltak be. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke szerint ugyan a gabona ára magas, de a termelők költségei is emelkedtek. A műtrágyadrágulás szerinte egész bizonyosan arra készteti majd a gabonatermelőket, hogy csökkentsék a mesterséges tápanyagpótlást, így pedig szerinte az idén elért kiváló búzaátlaghozam is csökkenhet.

A kereslet apadásának elvileg az árakra is mérséklő hatással kellene lennie, de a szakértő szerint ez ebben az esetben nem lesz így. A hazai műtrágyaárak ugyanis az áremelkedéssel együtt is még mindig alacsonyabbak, mint a külpiacokon, ezért – ha beindul az export – nem lesz érzékelhető túlkínálat belföldön.

Az idei második negyedéves növényvédőszer-forgalom adataiból az állapítható meg, hogy a gazdálkodók bizonyos termékeket – főként a gyomirtókat – nagyobb mennyiségben vásárolták fel, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A legnépszerűbb termékek, a glifozáttartalmú totális és egyéb gyomirtó szerek között volt rovarölő is. Az áprilistól június végéig eladott növényvédő szerek mennyisége az idei első negyedévhez képest nem változott. Az értékesítési átlagárak viszont emelkedtek, a legnagyobb, 12,7 százalékos mértékben egy glifozáttartalmú totális gyomirtóé.

agrotrend.hu / Világgazdaság

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés