Gazdálkodás

Szántóföld

Bebizonyosodott: a magyar fajták jobban tűrik a hőstresszt

A keleti országrészben száz százalékos aszálykárok vannak és ebben a helyzetben azok reménykedhetnek valamiben, akik biztosították a terményeiket. Nekik ez a túlélés egyetlen záloga.

Ezt erősítette meg Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, aki szerint öntözéssel is nehezen oldható meg az a vízigény, ami az utánpótlást biztosítja. De árpából, búzából szerencsére meglesz a hazai termés, viszont exportra már nem jut belőle. – A hazai növénytermesztők a korábbi években kétszer annyit termeltek, mint ami az ország szükségletét fedezte, viszont ez a mennyiség jelentősen visszaesik az idén. Kérdés, hogy a termelők mikor adják el a gabonát. A cél elvileg a folyamatos kereskedelem fenntartása, hiszen a feldolgozóknak – keményítő, búza, kukorica, malom – szüksége van a kieső mennyiség visszapótlására, viszont ha a termelők kivárnak a jobb ár reményében, akkor nehezen jutnak hozzá a malmok az alapanyaghoz. Ezért, ha nem lesz ilyen mozgás, akkor megnő a jelentősége a külföldi gabonának – hangoztatta Makai Szabolcs.

A hazainak – legyen az vetőmag, vagy haszonnövény – éppen ezért minden szempontból fontos előnyei vannak. A sok rossz hír között csak a bennfenteseknek tűnt fel az az elemzés, hogy a magyar fajták jól tűrték a stresszt és minden esetben kimutatták: ezeket be is lehetett takarítani, volt értelme a kombájnt beindítani, s habár nem születtek világcsúcs termések, de minden esetben jól teljesítettek. A 2004/48-as FVM rendelet szabályozza a vetőmag szabványát, valamint a köztermesztésbe hozható vetőmag fajtáknak a minősítését.

Ez idén, ebben a kifejezetten aszályos időszakban nagy nehézségek elé állítja a vetőmag termesztőket és feldolgozókat, akik elgondolhatnak akár azon is, hogy inkább a lazább, az unió általános szabvány minősítésének megfelelő vetőmagokat hozzák forgalomba. Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője ekkor fogalmazta meg, hogy nem szabad engedni a 48-ból.

Fotó: wikimedia

– Mindig is büszkék voltunk arra, hogy Magyarország agrárország és a vetőmag kulcskérdése a jövő gazdálkodásában, ezért is írunk elő szigorúbb szabályozási rendszert, ami az elmúlt évek gyakorlatában nem okozott különösebb gondot – tette hozzá.

Idén viszont a vetőmag termesztőket két út elé állította a kialakult helyzet: az uniós szabványt, vagy a hazait válasszák? A magyar fajták képviselői kiállnak amellett, hogy egy ilyen kritikus időszakban csak a szigorú szabványnak megfelelő és jól teljesítő vetőmagot hozzanak forgalomba, hogy a gazdálkodók ezzel alapozzák meg a jövő termésbiztonságát.

agrotrend.hu / növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés