Gazdálkodás

Szántóföld

Az EU repceimportja rekordmagasságú

Az Európai Unióban hiányzik a repce. Ezt különösen egyértelműen mutatjaa nemrégiben lezárt 2019/20 üzleti év.

Az EU-28 országának harmadik országokból származó repceimportja erőteljesen megnőtt a 2019/20 gazdasági évben, melynek hátterében a repcetermesztés csökkenése áll az EU-ban az elmúlt években – mondja az Olaj- és Fehérjenövénytermelők Szövetsége (UFOP). Ukrajna ismét messze a legnagyobb szállító volt – írja a TopAgrar.

A repce mennyisége továbbra is alacsony az Európai Unióban. (A képforrása: Brüggemann)

Az EU-28 repcepiacáramár a 2019/20 gazdasági évkorai szakaszában a harmadik országokból származó nagy mennyiségű repceimport volt jellemző. Kiváltó oka 2019-ben az alacsony repcetermés volt, amely az EU Bizottság szerint körülbelül 17,1 millió tonna mennyiséggel mintegy 14%-kal maradt el az előző évi terméstől. Ez nem elegendő a belső kereslet fedezéséhez,ill. az olaj malmok kapacitásának kihasználásához. Több mint egymillió tonnát importáltak már 2019 augusztusáig, az előző évben ezt a szintet csak október elején érték el.

Abonni AMI agrárgazdasági piackutató társaság (AgrarmarktInformations-Gesellschaft) adatai szerint a harmadik országokból érkező heti behozatal az üzleti év további időszakában folyamatosan meghaladta a korábbi évek szintjét. 2019/2020-ban havonta átlagosan 487 000 t repcét importáltak, az előző évben ez havi átlagban 30%-kal voltkevesebb.

A fő beszállító Ukrajna volt, amelynek értékesítése az EU28 tagállamába az előző év azonos időszakához képest 32%-kal, 2,9 millió tonnáranövekedett. Különösen Kanadából jött jelentősen több repce 2019/20-ban, mint az előző évben. Az ország négyszeresére, 1,8 millió tonnára növelte szállításait.

Heti kumulált repceimport az Európai Unió 28 tagállamában

A repceimport folyamatosan növekszik… (A képforrása: UFOP)

Ennek hátterében Kanada Kínával folytatott kereskedelmi vitái állnak, így új értékesítési piacokat kerestek Európában. Ausztrália ezzel szemben az alacsony repcetermés miatt 941 000 tonnával, azaz mintegy 30%-kal kevesebbet exportált, mint a 2018/19-es évben.

agrotrend.hu / TopAgrar

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés