Gazdálkodás

Szántóföld

Az aszály ellen az új csodaszer az édesburgonya

Egyre többen veszik az édesburgonyát, a hazai termelők mégis nehéz helyzetben vannak, hisz a batáta szabályozatlan, ritkán vizsgált terület. Nem véletlen, hogy a termelők nagy része a bio módszerekkel kísérletezik: nincs ugyanis megfelelő és alkalmas vegyszer. Pedig a trópusi növény jól alkalmazkodna a hazai, változó klímához, sokkal inkább, mint a hagyományos burgonya. De valóban egészségesebb, mint a megszokott krumpli?

Magasabb az ára, legalább a duplája az ismert burgonyáéhoz képest, a termelők viszont bajban vannak, mert gyakran termeléstechnikai szabályozás és iránymutatás nélkül kell belevágniuk a batáta termesztésébe  írja a növényvédőszer.hu.

Magyarországon csak 140-170 hektár az összes termőterület, tehát van még hová fejlődni”.

A batáta egy olyan szubtrópusi növény, amely Közép- és Dél-Amerika trópusi vidékéről származik. Ez azért kiemelendő, mert az idei év jó példa volt arra, hogy idehaza hogyan változnak meg a klimatikus viszonyok -így az aszályos periódusok, vagy a hosszú őszi időszakok, amelyeken jól érzi magát a növény. A legnagyobb problémát a termesztéstechnológiai hiányosságok okozzák, tehát, hogy melyik megyében milyen jellemző fajta termeszthető biztonsággal.

Szerencsére jelenleg is zajlanak különbözőkutatások, így a termelők megfelelő segítséget kaphatnak. Ez azért is fontos, mert az elmúlt években még a növényvédelem szintjén sem történt komoly változás, ezért az ültetvények biztosításátsokszor csak hosszú próbálkozások árán sikerült megoldani. Van még egy csapdahelyzet, amikor azt mondják, hogy a batátának nincs betegsége. Ez azért nem igaz, mert meg kell küzdeni a különböző talajlakó kártevőkkel, vagy a palántadőléssel, a gyökér rothadással, de a tenyészidőszak alatt megjelenhet a fuzárium, a mezei pocok és a hörcsög is. Vannak már elérhető és jól alkalmazható növényvédelmi készítmények, amely kedvező előrelépés, mert mostantól elmondható az, hogy a batáta növényvédelme kezd megoldódni és végre egészséges kár- és kórokozó mentes alapanyagot lehet előállítani. Ebben segítenek ezek a készítmények.

Az édesburgonya termesztése nem igényel különleges szakértelmet, bárki megpróbálkozhat a termesztésével. Első alkalommal szerezzük be az ültetéséhez a palántát, később már saját batáta gumó meghagyásával és felhasználásával oldhatjuk meg az ültetést, hajtatással. Azonban ha egyetlen gumót megvásárolunk, olcsóbban előállíthatjuk az ültetéshez szükséges palántát.

agrotrend.hu / növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés