Gazdálkodás
Szántóföld
Az aratásig eladhatatlan maradhat a búza és a liszt?
Zuhan a gabona és liszt ára Magyarországon. Néhány hónapja még 140-150 ezer forintot is adtak egy tonna búzáért, de ma már örülnek a termesztők, ha 110 ezerért megszabadulnak tőle. Az ok nagyon egyszerű és közismert: Ukrajnából 80-90 ezer forintért lehet gabonát venni, sőt már olcsó lisztet is – ez nyomja agyon a magyar termesztők árait. A beérkező ukrán import minősége azonban sok esetben kifogásolható.
Jelenleg tele vannak a raktárak gabonával és liszttel, de vajon mi lesz majd a készletekkel, hiszen jön az új termés. Erről beszéltek szakértők a Kossuth Rádió Hajnal-táj című vidékmagazinjában. A felhasználók – elsősorban az etanolgyárak, az izocukor gyártók, valamint a malmok – ügyesen felvásárolták az olcsó lisztet, miközben a hazai gabona elveszítette a piacát.
Magyarországon így a kétes minőségű árú itt maradt, így teljesen befagyott a magyar piac. Erre figyelmeztetett Maár András, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének főtitkár-helyettese, aki már korábban is jelezte: tavaly júliustól 1,3 millió tonna gabona és olajos mag érkezett országunkba és onnantól kezdve ugyanennyi magyar termény nem talált piacot. Azóta nem sok minden változott. Erről már Sáringer Sándor, a szegedi Karotin Kft. vezetője beszélt. Mint mondta, még a raktárban van mindig a tavalyi búza és pillanatnyilag nem sok vevő érdeklődik utána, mivel jön be az olcsó ukrán gabona, amelynek a minőségét kétséggel fogadja az ember.
Az ukrán gabona mellett megjelent a liszt is – ezt Cseuz László, a Szegedi Gabona Kutató Kft. nemesítője erősítette meg. – Ez a liszt a malmokat nagyon nehéz helyzetbe hozza, mivel lekötötték a búzát a magas árakkal, ezért a malmok is csökkenteni kényszerültek az áraikat, de ez a fogyasztói árakban egyelőre nem érezhető – összegezte Cseuz László.
Lakatos Zoltán, a Hajdúgabona Zrt. vezérigazgatója szerint a bolti árakban azért nem érzékelhető az árzuhanás, mert valójában a sütőipar kapta olcsóbban a lisztet, amelynek hatására negyven forintos árcsökkenés történt február óta. – Ez nagy veszteséget hozott a malomiparnak, amely viszont idén januárban öt havi búzakészlettel rendelkezett a biztonság érdekében. Ezt a mennyiséget még 135-140 ezer forintos árakkal rendelte meg, viszont ez a búzakészlet itt maradt a nyakunkon – mondta Lakatos Zoltán.
Azokra az exportpiacokra – főként keleti országokba –, amelyekre korábban Magyarország szállított, oda is begyűrűzött az ukrán termékdömping, és most már nagyon nehezen lehet megszabadulni tőle. Idehaza az év elején magas volt a liszt ára, amely emiatt vonzotta az olcsóbb külföldi lisztet, és ezért állt meg a búza és a liszt piac, a lefelé menő árak miatt pedig verseny alakult ki a malmok között a lisztért. A búzapiacon számolni kell azzal, hogy itt marad egymillió tonna június végéig, s ehhez jön még hozzá egy jóval magasabb vetésterületen termelt hazai is.
A jelenleg eladhatatlan magyar gabona és liszt tárolása is gondot okozhat egyes gazdaságokban, de a legnagyobb probléma azonban a bevétel hiánya. Sáringer Sándor összegzése szerint a likviditás az igazi teher, mert olyankor kell a gazdálkodónak a zsebébe nyúlnia, amikor a növénybe kell befektetni, s csak az aratás után tud majd a pénzéhez jutni. Hozzátette: a magas színvonalú termeléshez tőke kell, a tőkéhez pedig értékesíteni kell a terményt.
agrotrend.hu