Gazdálkodás
Szántóföld
Az alacsony gabonaárak pecsételhetik meg az aratást
Szépen telítődött szemekkel kezdődhet meg az őszi árpa aratása hamarosan országszerte. Mindenki a további tartós napsütésben reménykedik, mert teljes érettségi állapotában van a gabona, ezért az eső most nem sok jóval kecsegtetne. A hamarosan aratandó árpa az egészségügyi várakozási időn belül van, tehát nem lehet már permetezni.
A különböző gombabetegségektől azért még tartanak a gazdák, mert például az üszög, vagy a fuzárium ha megtámadja a terményt, akkor ilyenkor már nem lehet vele semmit sem kezdeni, írja a Növényvédőszer.hu. A Somogy vármegyei Szőlősgyörökön eddig 400 milliméter csapadék esett – ez összesen annyi volt, mint tavaly egész évben. Mátrai Zoltán gazdálkodó, az Agrotrend Cégcsoport vezetője szerint a csapadék eloszlása sem volt rossz, de az utóbbi hetek esője után nehezen lehetett rámenni a földre. A pára igazán kedvező a gombás fertőzések terjedésének, ezért most a tartós napsütésben reménykednek.
Hozzátette: a korai árpánál még mindig látni zöld zászlós leveleket, ezért még lehet várni az aratással. -Ha a gazdák nem figyeltek oda a gomba elleni kalászvédelemre, akkor nagy baj lesz aratáskor – figyelmeztetett Mátrai Zoltán.
Fejér vármegyében is hasonló gondokkal küzdenek a termelők, akik a minőségben ott is bíznak. Ezt erősítette meg Szigli Zoltán, az Isztiméri Bakony Kft. ügyvezető igazgatója. Péter Pál napján kevés esetben aratnak még a Dunántúl északi részén, de utána néhány nappal ott is elkezdődnek a betakarítások az árpával és a búzával. Az idei esztendő jó termésátlagokkal kecsegtet a szakember szerint, bár a tavalyi év után nehéz előre jósolni. – Az esőnek szintén örültek a térségben, de emiatt a növényvédelemre is jobban oda kellett figyelni, hiszen megjelentek a különböző kártevők is. A tavalyi aszály után sokan féltek a kukoricától és a napraforgótól is, de ezeket a növényeket végül ugyanolyan mértékben megtartották a gazdálkodók, tehát eddig nem panaszkodhattak egyik növényre sem. – Mivel magas imputköltségekkel kellett beszereznünk az anyagainkat, ezért bízunk abban, hogy a világpiaci folyamatok pozitívan változnak és magasabb árakon történhet meg végül az értékestés -mondta Szigli Zoltán.
A csapadék amennyire áldás, végül az utolsó pillanatban átok is lehet nem csak amiatt, hogy nem lehet a földre rámenni, hanem aki a kellő növényvédelmet nem adta meg, ott komoly gondokra számíthat a minőségben. Ez igaz a gabonafélékre és a szőlőre is, amely már elvirágzott és a kis bogyók már látszanak is. Két hete több, mint hetven milliméternyi csapadék esett Fonyódon és környékén, emiatt a földeket sem lehetett megközelíteni a növényvédelmi munkák miatt. A kapásnövényeknél nem elsősorban a gomba elleni védekezés a fontos, hanem a gyommentesítés.
A Dél-Alföldön már hagyományosan június közepén, míg északabbra néhány héttel később kezdődik az aratás. Idén országszerte jó a minőség és a termésátlag is magas lehet. Egyre nagyobb a változás ebben az ágazatban, a korábbi 20-30 százalékos ingadozásokhoz képest az időjárási anomáliák is sújtják a gazdákat, akik a piaci folyamatokat sem tudják már követni. A tavalyi meredek áremelkedés után hirtelen ugyanilyen gyors árzuhanás következett be a gabonapiacon, amely megpecsételheti az idei évet a termelők számára. Mindez azért is rendkívül kedvezőtlen, mert a most aratásra váró kalászos termést még a korábbi, nagyon magas inputköltségek mellett indították útjára a gazdák. Egyelőre nincs jele az áremelkedésnek, és a kivárás sem egyértelmű választás a szűkös raktár kapacitások és a tárolás finanszírozási költségei miatt. A hamarosnkezdődő aratás ennek ellenére jó előjelekkel indul.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felmérést készített a magtárak helyzetéről, amely szerint azoknak a fele még tele van gabonával, holott ezeknek ilyenkor már nem kellene ott lennie. Ráadásul kicsi a kereslet, de a gabonaárak is alacsonyak. Nagyon rossz a világpiaci helyzete a gabonának annak ellenére, hogy Nyugat-Európában sok helyen aszály van és nincs piaci ára a gabonának. H azt vesszük alapul, hogy 60 ezer forint a búza átvételi ára és – 7 tonna aratás esetén – 420 ezer forint lenne az árbevétel hektáronként, akkor az önköltség még ennél magasabb, vagyis 500 ezer forint. Ezért az idei év összességében nem a legjobbak közé tartozhat majd.
agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu