Gazdálkodás

Szántóföld

Aszálybiztos megoldás a terméshozam növelésére

A hazai fogyasztók biztonságos élelmiszerrel történő ellátása a jövőben kizárólag a határokon belül nem oldható meg a szélsőséges időjárási viszonyok miatt. A Marton Genetics Cégcsoport már két évvel ezelőtt azt vizsgálta, hogy milyen lehetőségek adódnak távoli területeken a termesztés feltételeinek megteremtésére. Közép-Ázsiában, azon belül Kazahsztánban 12 millió hektáron folytatnak növénytermesztést és ezen az óriási területen a magyar tudás is szerepet kapott.

Kazahsztánban a magyar genetika vetőmag formájában már jelen van: ebből a vetőmagból a szaporítást követően Magyarországra is lehet majd visszahozni nagy mennyiséget. De a fő cél az lenne, hogy ezeket a magas genetikai értékeinket ott szaporítsák, termesszék és a helyi agrár- és élelmiszergazdaság fejlődésében játsszanak meghatározó szerepet. 

Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport vezetője azt hangsúlyozta, hogy agrár ipari forradalom küszöbén áll Kazahsztán, amikor elhagyja a hetvenes évekbeli gépeket és hamarosan a jelenleg elérhető legmodernebb technológiákat alkalmazza.

– Abban a térségben van a világ egyik legnagyobb édesvíz kincse gleccserek formájában. Ilyen nagyságrendű fagyasztott édesvizet csak az Északi Sarkkörön túl találni, s ahogy a melegedés folytatódik, ezek a gleccserek elolvadnak, tehát a következő harminc évben folyamatos vízutánpótlást biztosítanak a sztyeppei területeken. Tehát a megfelelően kialakított öntözéssel nagyon nagy termés hozamokat lehet elérni úgy, hogy azok az időjárási körülmények – amelyek idehaza vannak -, ott kivédhetők az öntözéssel -részletezte a szakember.

Évről évre növekszik a termőterület az öntözés fejlődésével, ezért egyre nagyobb területen lehet ezt a gazdálkodást folytatni Kazahsztánban. 11 millió hektáron elsősorban tavaszi kalászost, vagyis búzát, árpát és zabot termesztenek a kazah gazdálkodók, 1 millió hektáron pedig kukoricát és cukorrépát. A Marton Genetics két éve végzi ezt a piacfelmérést, amelynek köszönhetően jövőre már 250 hektáron állít elő vetőmagot, s ennek a szaporulatából már 30 ezer hektárra való vetőmag lesz 2024-ben. A következő négy évben 150 ezer hektárnyi kukorica termőterületet kíván a cégcsoport martonvásári vetőmaggal ellátni.

Sándorfy András a tervekről szólva elmondta: a Kazahsztánban megtermelt vetőmagot ott kívánják értékesíteni és az abból befolyó bevételt a hazai kutatás-fejlesztésbe forgatják vissza, de feldolgozott élelmiszert is szállítanának a magyar piacra.

agrotrend.hu / növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés