Gazdálkodás

Szántóföld

Aktuális teendők szántóföldön

Májusban már benne vagyunk rendesen a szezonban, de még számos lehetőség áll előttünk, ahhoz, hogy minél többet kihozzunk növényeinkből.

Napraforgó:

A Pannon Starterrel kezelt területek jól indultak a szeszélyes időjárás ellenére is. Ahhoz, hogy ez a lendület megmaradjon a következőket javasoljuk elvégezni:

Fejtrágyázás: Azospeed folyékony N, S, Mg tartalmú speciális fejtrágyával, ami igen hatékonyan, az időjárástól függetlenül hasznosul.  Érdemes kipróbálni az idei év újdonságát a biostimulátor hatással rendelkező aminosavas verzióját is (Azospeed Amino) Javasolt adag: 15-20 l/ha

Lombtrágyázás: Három „nagyágyú” is rendelkezésünkre áll. A biostimulátor hatású, a piacon jelenleg kapható legnagyobb algatartalmú Wuxal Ascofol, illetve a kötödést elősegítő, bórt, foszfort és mikroelemeket is tartalmazó Wuxal Boron Max. Javasolt adag: 2-3 l/ha

Akik a „nagy olajtartalomra mennek”, azoknak pedig a Jello Fluid-ot ajánljuk, ami a piacon kapható legnagyobb kén tartalmú lombtrágya, 3-5 l/ha adagban alkalmazzuk.

Kukorica

Azok a szerencsés kukoricaállományok, melyek a Pannon Starter valamelyik verzióját megkapták még a hideg talaj ellenére sem mutattak foszfor hiányos tüneteket.  Az előttünk álló időszakban még számos lehetőségünk van, hogy kihozzuk a kukoricából a maximumot!

Lombtrágyázás: Korai post gyomirtás esetén, talajon és levélen is jól hasznosuló magas cink tartalmú Route a megoldás (adag: 1l/ha) míg késő post kezelések esetén több lehetőség közül választhatunk. Ha az állomány nem kapott Pannon Startert, érdemes a magas foszfor tartalmú Wuxal P 45-el kezelni (adag: 2 l/ha), egyéb esetben pedig a cinkpótlásra helyezzük a hangsúlyt, vagyis a Wuxal Cinkket használjuk (adag: 2-3 l/ha).

Fejtrágyázás: Itt se feledkezzünk meg erről, hiszen bizonyított, hogy kukoricában is nagyobb termést érünk el, ha megosztva juttatjuk ki a nitrogén adagokat. Erre itt is kiváló megoldást nyújt az Azospeed, illetve az Azospeed Amino.

őszi búza

Április hónap vége, és május első napjai az ország nagy részén heves zivatarokkal, és sok csapadékkal telt. A kalászos tábláink több napig nedvesek voltak, így a gombák szaporodásának minden körülmény adott volt. Nagyon fontos, hogy zászlóslevelet megvédjük, mivel ennek van a legnagyobb szerepe a hozamunkban. Zászlóslevél és  lombvédelemre kiváló választás a Titanium (epoxikonazol+fenpropimorf) gombaölő 0,8-1,2 l/ha dózisban. Májusban már az árpa és a búza is kalászolni, majd virágozni fog.  Kalászvédelemkor legnagyobb hangsúlyt a fuzárium elleni védekezésre kell helyezni. Fuzáriumra legjobb hatékonyságot a tebukonazol hatóanyag mutatja. Prémium megoldásként a Green Star (tebukonazol+trifloxistrobin) 1 l/ha dózisában egy nagyon jó választás, a stroblurinos kombinációk között az egyik legjobb ár-érték  arányú készítmény a piacon. Költségkímélő megoldás lehet még kalászvédelmre a Fezan Plus is (tebukonazol+klórtalonil) 3l/ha  dózisával.

Az előttünk álló növényvédelmi kezelések jó lehetőséget jelentenek, hogy külön kijuttatási költség nélkül adjunk ki a termés mennyiségét és minőségét meghatározó tápelemeket.

Lombtrágyázás: Ebben az időszakban igen fontos, hogy a zászlós levelet „kényeztessük” hiszen minél tovább életben tartjuk, annál tovább fog tartani a szemkitelítődés folyamata. Erre a Wuxal P 45 a legjobb megoldás, magas foszfor mikroelem (Zn! is) tartalma miatt. Aki a minőséget is fontosnak tartja azoknak a Wuxal Grano a tökéletes választás! Használhatjuk őket együtt is, ebben az esetben a P 45-ből 1 liter, a Grano-ból 1,5 l javasolt hektáronként, míg önállóan alkalmazva a fenti dózisok duplája szükséges.

Fejtrágyázás: Májusban már nem érdemes szilárd nitrogént kiadni, a bizonytalan hasznosulása miatt. A folyékony fejtrágyák közül csak a biztonságosan, perzselési veszély nélkül felhasználható Azospeed és Azospeed Amino ajánlható, minden más igen nagy kockázatot jelent. A zászlós levél leperzselése jelentős termésmennyiség és minőség csökkenést okoz. Nem érdemes kockáztatni!!!

Repce

Itt is van még tennivaló, hiszen a terméspotenciál maximális kihasználásáért még sokat tehetünk. A csapadékosabb régiókban a virágzás alatt megjelenhet a sclerotinia és felszaporodhat a repcebecő gubacsszúnyog. A betegség blokkolására, lassítására a T-Rex (25% tebukonazol) 1 l/ha dózisban alkalmas a 35 napos élemezési várakozási idő betartása mellett. Hatékony az alternáriás becőrontó betegség ellen is. A gubacsszúnyogat a piretroid típusú, méhkímálő technológiában engedélyezett rovarölő  szerekkel gyéríthetjük.

Lombtrágyázás: A sejtmegnyúlás, osztódás biostimulálásával növelhetjük a termést, erre a legjobb megoldás Wuxal Ascofol, 2-3 l/ha adagban alkalmazzuk.

Fejtrágyázás: Hasonlóan a búzához májusban itt sem érdemes már szilárd nitrogént mûtrágyát kiadni, Azospeed és Azospeed Amino-t azonban annál inkább. 

Kezeletlen terület

Roundup Mega-val kezelt terület

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés