Gazdálkodás

Szántóföld

A jövő egyik kiemelten fontos mezőgazdasági kórokozója

Csüllög Kitti és Tarcali Gábor, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Növényvédelmi Intézet munkatársai tanulmánya a napraforgó hamuszürke hervadását is okozó Macrophomina phaseolina gombáról, és az általa okozott tünetekről napraforgón.

Napjaink környezeti változásai a növényvédelemre is jelentős hatással vannak. Bizonyos tradicionális károsítók jelentősége csökken, másoké erősödik, új károsítók, betegségek jelennek meg, szaporodnak fel. A napraforgó hamuszürke hervadását okozó kórokozó a Macrophomina phaseolina (synanamorph: Rhizoctonia bataticola) ezek egyik kiemelten fontos képviselője. Ma még kevésbé ismert, méltatlanul alábecsült kórokozó, de várhatóan a melegebb és szárazabb klíma északabbra tolódásával a jövő egyik nyertese.

A gomba tápnövényköre rendkívül széles, több mint 500 gazdanövénnyel – egyes irodalmi források szerint legalább 700-zal – rendelkezik, kiváló az adaptációs képessége, és terjedését a klímaváltozás (elsősorban a felmelegedés) kifejezetten segíti.

Hazánkban legjelentősebb gazdanövénye a napraforgó, amin akár 40%-os terméskiesést is okozhat számára megfelelő száraz, meleg évjáratokban.

Ahol megjelenik a gomba kitartóképlete (mikroszklerócium), ott a későbbiekben is számítani kell az egyre súlyosbodó károsítására. Ahogy hazánkban egyre enyhébbek a telek, forróbbak és szárazabbak a nyarak, a M. phaseolina egyre nagyobb gazdasági károkat okoz. A tünetek a napraforgón csak virágzás után válnak szembetűnővé, különösen amikor az időjárás csapadékszegény. Gyakran a „vízhiány okozta stressz” miatt aszálykárra gyanakszik a gyanútlan szemlélő, de ha jobban megvizsgáljuk a növényt, akkor rájövünk, hogy nem az a probléma. Az első igazán érzékelhető tünetek ugyan általában augusztusban jelennek meg, de a probléma nem ekkor kezdődik. A kórokozó csíranövényfertőző. A szakavatott szemlélő számára a növények már júliusban mutatják az első kórtüneteket, amikor az alsóbb levelek sárgulni kezdenek. Később ezek a levelek megbarnulnak és elhalnak (1. ábra).


1. ábra: A fertőzés hatására az alsóbb levelek elveszítik turgorukat

2. ábra: Epidermisz leválás a fertőzés következtében

3. ábra: A felváló epidermisz alatt létrejövő mikroszkleróciumok

A kórokozóra jellemző tipikus tünetek augusztusban jelentkeznek. A szár alsó egyharmadáról leválik az epidermisz (2. ábra). A szár belseje szürke lesz, a leváló epidermisz alatt mikroszkleróciumok jelenhetnek meg (3. ábra). Sok esetben a szár alsó egyharmada megbarnul, később elfeketedik, de ezt a Macrophomina mellett számos más abiotikus és biotikus tényező is okozhatja. A kórokozó egészségesnek tűnő növények zöld szárrészében is előfordulhat (4. ábra). A fertőzött területeken foltszerűen hervadó növényeket láthatunk augusztus környékén, ami szintén fontos indikátora a betegségnek (5. ábra). A kórokozó legbiztosabb azonosítása a szár alsó egyharmadában lévő mikroszkleróciumok jelenléte augusztusban (6. ábra).


4. ábra: Zöld szárban lévő mikroszkleróciumok

5. ábra: Foltszerűen elszáradt növények

6. ábra: Mikroszkleróciumok a szár alsó egyharmadában

A kórokozó által okozott betegség elleni védekezés nem egyszerű feladat, a gyakorlatban számos tényezőtől függ. A legköltséghatékonyabb megoldás a megfelelő agrotechnikai védekezési feladatok elvégzése, és a vetésváltás betartása.

A kalászosok és a borsó hazánkban egyelőre még nem gazdanövényei a kórokozónak. E növények beillesztése fontos a vetésváltásba, és csökkentheti a később a területre kerülő fogékony gazdanövényeken okozott károsítás mértékét.

A növénykultúra öntözése szignifikánsan csökkenti a kórokozó mikroszkleróciumainak életképességét a talajban, vagyis a növények öntözése segíthet a betegség elleni harcban. De Magyarországon napraforgót nem öntözünk.

A biológiai védekezési lehetőséget fontos növényvédelmi eszközt jelenthetnek. Ki kell emelni a hazánkban engedélyezett a Trichoderma (T. asperellum, T. harzianum, T. simmonsii és T. afroharzianum) gomba spórákat tartalmazó biopreparátum készítményeket, amelyek alkalmazása jó hatékonyságot mutat a kórokozó ellen. Ezez a hiperparazita gombák a M. phaseolina micéliumát parazitálják. A T. asperellum gombatörzseket (T1, T34) a talajba dolgozva használhatjuk, míg a T. afroharzianum és T. simmonsii törzsek spróráit a talajba és a növények felületére is ki lehet juttatni.

A Trichoderma fajok eltérő kijuttatási módjai miatt több fronton indítható a védekezés. A biológiai készítmények esetében figyelembe kell venni azok az adott területen állománykezelésre használt fungicidekkel szembeni érzékenységet. Kémiai úton eredményesen elsősorban csávázással védekezhetünk a kórokozó ellen. Azonban a folyamatos növényvédő szer hatóanyag kivonások egyre inkább beszűkítik és gátolják az eredményes kémiai védekezés lehetőségét.

Összegzésként elmondható, hatékony védekezés a kórokozó ellen több lépcsőből épülhet fel, csakis komplex módon történhet, de ennek megfelelő technológiája egyelőre még nem megoldott. Továbbra is nyitott kérdés, hogyan lehet eredményesen védekezni a M. phaseolina kórokozó ellen. A kérdés megválaszolása egyre inkább gazdasági szempontból is kiemelten fontos lesz, és további intenzív kutatásokat igényel.

agrotrend.hu / Debreceni Egyetem

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés