Gazdálkodás

Szántóföld

A hagyományos műtrágyázás alternatíváiról

A közös uniós agrárpolitika, azaz a Green Deal értelmében 2030-ra a jelenlegihez képest 50 százalékkal csökkenteni kellene a műtrágya használatát a mezőgazdaságban. Ez, valamint a nitrogénműtrágya körüli történések ismét ráirányították a figyelmet az alternatív tápanyag utánpótlás fontosságára.

A gazdálkodók által ismert hagyományos nitrogénműtrágya kijuttatás mellett alternatív utak is vannak, melyekről Daoda Zoltánt, az AGRO.bio Hungary Kft. szakmai igazgatóját kérdeztük. A szombathelyi központú cég 21 éve képviseli a természetes tápanyagutánpótlást de milyen eredményekkel?

  • Mennyire ismert hazánkban a nitrogénműtrágya mellett az alternatív tápanyagutánpótlás?

Az európai gazdatársadalom egyelőre kevésbé használja ki ezt a lehetőséget. Tudni kell, hogy minden hektár föld fölött tartalmaz a levegő 560.000 tonna N2-t. Ez „korlátlan s ingyen” mennyiség. Az általunk is képviselt őshonos talajbaktériumokon túli termékek 1980 óta léteznek, de ezek felhasználása itthon is egyelőre visszafogott, csupán max. 10%. A 70 ezer forint hektáronkénti NPK műtrágyával szemben ez a megoldás 10 ezer forintba kerül. Egy liter talajbaktériumunk 60 kg N, 35 P és 35 K hatóanyagot vált ki! Ezekkel a termékekkel – melyek erősebbek az őshonos talajbaktériumoknál – beoltjuk a talajt, s 2-6 hónapig tart a pozitív hatásuk. Ez az idő a talaj adottságaitól és annak mikrobiológiai tartalmától függően is változhat. Input oldalon ez egyrészt jelentős költségcsökkentés, másrészt pedig a terméshozamra is jó hatással lehet.

  • Miért nem használják akkor többen?

Sokan ezt nem is tudják a gazdálkodók között, s a nitrogénműtrágya használata egyszerűbbnek tűnik, pedig ezek a talajbaktériumok akár biogazdálkodásban is használhatóak. Az AKG-programban fizikai és kémiai talajvizsgálatok vannak, a mikrobiológiai sajnos valamiért kimaradt. A magyar kutatók a termékfejlesztésben és a talajbaktériumgyártó cégek az alternatív tápanyagutánpótlás terén a legjobbak között vannak Európában és a termelők is a legnagyobb mértékben itthon használják ezeket a termékeket.

  • Milyen terméshozamokat lehet elérni a talajbaktériumok használatával?

Az elmúlt 21 évünk tapasztalatai alapján, ha például a 60 kg N, 35 kg P és 35 kg K hatóanyagot talajbaktériumainkkal helyettesítjük az összes NPK-műtrágya használatból, akkor azonos terméseredményt kaphatunk.

A Master-Good cégcsoporthoz tartozó Baromfi-Coop Kft. éves szinten 70-75 millió baromfit vág le, ezek kizárólag saját megbízható forrásból, a saját takarmánykeverőjükből etetett állatok, mondta el Hajdú András kereskedelmi vezető. A magyar tulajdonú családi cég egy Európában is egyedülálló technológiát fejlesztett ki az állandó minőségű csirketrágya feldolgozásra, így született meg a Bio-Fer termékcsalád. Az eljárás egy szabályozott, ellenőrzött fermentációval kezdődik. Majd az így kapott érlelt, feltáródott csirke trágyát szárítás és sterilizálás után, mint alapanyagot használják fel a különböző beltartalmú és „felhasználóbarát” termékek gyártására. A baromfitrágya, mint alapanyag a legfontosabb makro elemeken kívül számtalan mezo- és nyomelemet is tartalmaz, amelyek pótlása létfontosságú, de egyben költséges folyamat a hagyományos műtrágya tápanyag pótlás mellett, mondta el Hajdú András. A fermentált baromfitrágya pellet használatával, a tápanyagutánpótlás mellett, tápanyaggazdálkodást is végzünk.

Ezen termékeknek nagyon magas a szervasanyag és a baktériumtartalma egyaránt, amivel a talaj termőképességét lehet javítani. A granulált baromfitrágyának számtalan előnye van, magas szervesanyag és baktériumtartalom, a talajszerkezetének javulás és vízmegtartó képességének növelése, tartós, több évre kiterjedő hatás. A granulált kiszerelés könnyű és költséghatékony kijuttatást tesz lehetővé, a meglévő műtrágyaszóró eszközökkel. A Bio-Fer termékek teljes mértékben megfelelnek a 2023 január elsejétől életbe lépő ECO Scheme EU-s rendeletnek, így alkalmazásával a felhasználók, gazdálkodók többlet támogatáshoz juthatnak.

agrotrend.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés