Gazdálkodás

Szántóföld

A betakarítással remekül haladnak a gazdák

Július közepén a homokhátsági gazdaságokban a végét járja az őszi árpa és a repce betakarítása, sőt, e növények tábláinak zöméről már elvonultak a kombájnok.

Az árpa, amint történt vele a korábbi években is néhányszor, kellemes meglepetést okozott sok termesztő számára. Több szemet hozott, mint amennyit vártak tőle. Kedvező volt a vegetációjához a viszonylag hűvös tavasz, később pedig a száraz hetek után kifejezetten sokat segített a növényeknek a májusi kiadósabb esőzés – írja a baon.hu.

fotó: piqsels.com

A hektáronkénti hozama termesztési körzetek szerint változó, a Bács-Kiskun megyei és Dél-Pest megyei gyengébb földeken 3–4 tonna a szemtermés, de a jobb adottságú talajokon termése meghaladta az 5 tonnát.

Bács-Kiskunban az összesen közel 30 ezer hektáron átlagosan 4–5 tonna terméssel számolnak a gazdák.

Az őszi árpáért a térségben jelenleg tonnánként nettó 58 ezer forint körüli árat kínálnak a felvásárlók. A termesztők szerint ez elfogadható árszint. Hasonlóan jól teremtek más kalászos takarmánynövények is, például a tritikálé számos helyen megadta a hektáronkénti 5 tonna szemet. Pesti Gábor, a nagykőrösi gazdakör elnöke szerint Dél-Pest megyében a búza a reméltnél kevesebbet ad idén.

– Aratása első napjaiban összességében azt látjuk, hogy közepesnél valamivel jobb, körülbelül 5–6 tonna búzát adnak a táblák hektáronként. Pedig a júniusi, július eleji kánikulában az erős légköri aszályban szenvedett a búza. Mutatja ezt a 2–2,2-es méretű rostán áteső sok szem, vagyis idén jelentős az apró, aszott magvak mennyisége. A repcéből idén kevés termett a kistérségben, és elmondható ez általában az egész homokhátságra is. A szárazodásra hajlamos területeken kisült, jobb esetben adott 1–2 tonna szemet, a jobb vízháztartású talajokon kellő tápanyagellátás mellett, hektáronként 3,2–3,3 tonna szem gyűlt össze. A repcés gazdaságok többségének sikerült hasznot fogniuk. Amíg tavaly 120–130 ezer forint volt az olajos magvak felvásárlási ára, jelenleg a térségben 170–190 ezer forintot adnak érte tonnánként.

A gazdakör elnöke szerint a múlt évihez viszonyított többletbevételt elviszik a költségek.

– Napjainkra soha nem látott magasságba emelkedtek a műtrágyaárak. Különösen a foszforos műtrágyák, melyek tonnánként már 200 ezer forintba kerülnek. Említhetem a nitrogénalapú műtrágyákat is, amelyek ára 50 ezer forintról immár 90 ezerre kúszott fel néhány hónap alatt. Aratás után mindjárt a jövő évi termésnek kell megteremteni a feltételeket. A magas felvásárlási árakból származó többletjövedelmet azonban el is szippantják a méregdrága segédanyagok. Tehát, a gazdák helyzete nem jobb, mint máskor, idén is nehéz lesz az új termesztési ciklus előkészítése.

agrotrend.hu / baon.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés