Gazdálkodás

Szántóföld

Növényvédelem légi úton keresztül? Ezt tanulják az egyetemisták

Európában eddig egyedülálló az akezdeményezés, miszerint atápanyag-utánpótláshoz szükséges mikrobiológiai termékeket drónnal juttatják ki azokon a területeken, ahová munkagéppel nem lehet eljutni. Vagyis a talajélet javítása ma már a levegőből is megtörténhet. Erről állapodott meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, valamint a Bio-Nat Kft. Az év elején történt bejelentést gyorsan tettek is követték, ugyanis az egyetem tangazdaságában évente megforduló 4-5 ezer hallgató a mindennapokban is hasznosítani tudja a leírt megállapodás részleteit.

Az együttműködés a gyakorlatban azt jelenti, hogy a regeneratív és az okszerű gazdálkodásról széles körben értesüljenek azok a hallgatók, akik az egyetemre jönnek. Olyan technológiákkal, talaj- és növényvédelmi eljárásokkal találkozzanak, amelyek a mai uniós irányelveknek és követelményeknek is megfelelnek. A drónok esetében ez azt jelenti, hogy modern környezetben, modern gépekkel és modern kijuttatási eszközökkel ismerkedhetnek a gyakorlatban. Umenhoffer Péter, a Bio-Nat Kft. cégvezetője azt emelte ki a megállapodásból, hogy évente 4-5 ezer hallgató fordul meg a MATE tangazdaságában, akiknek meg kell mutatniuk azt, hogy ezekkel az eszközökkel és a mikrobiológiai készítményekkel hogyan történik a kijuttatás.

-Nem is találhattunk volna jobb helyszínt, ha a készítmény kijuttatási körülményeit szeretnénk vizsgálni. Olyan fejlesztésről van szó többek között, amely endospórás szerkezettel rendelkezik és a csapadékvízből, vagy egy bemosódásból kiderülhet, hogy mennyire tudja segíteni a kijuttatás hatékonyságát. Azt is vizsgálnunk kell, hogy ha egy növény lombozatára juttatjuk ki, akkor a felszívódása hogyan történhet meg kedvezően -összegezte a szakember.

Eközben a jól bevált módszereket sem szabad feladni -folytatja Umenhoffer Péter, ugyanis a megváltozott körülményeknek megfelelően kell ezeket alkalmazni. Ha valaki napjainkban azt mondja, hogy a műtrágyázást teljes egészében el lehet hagyni, az még nem felel meg a valóságnak, bár vannak rá törekvések. Viszont vannak anyagok, amelyeknek a feltáródását, felszívódását és a talaj életet, így a humuszképződés javítását tudjuk biztosítani. Ezeknek a kísérleteknek a helyszíne nem is lehetne jobb helyen, mint az egyetemen, ahol a jövő nemzedékét képezik. Az unióval ha sok dologban van is vitánk, de abban nincs nézeteltérés, hogy a talaj védelme az első.

Gyuricza Csaba a MATE rektora az Európában eddig egyedülálló kezdeményezésről azt nyilatkozta, hogy például a permetszerek, növényvédő szerek és tápanyagok légi kijuttatása ezentúl a kedvezőtlen időjárási feltételek között is lehetővé válnak, vagy javíthatják a növénytermesztés hatékonyságát.

-Ez egy fontos feladat napjainkban, amikor a kritikus mennyiségben rendelkezésre álló víz hiányzik a talajból, akkor legyenek olyan mikrobiológia készítmények és termésnövelők, amelyek aszályos időszakban is használhatók. Magyar megoldások is vannak ezen a területen, és ezeket szeretnénk összekapcsolni a légi kijuttatással az egyetem tangazdaságában – kutatás-fejlesztés formájában. Olyan megoldásokat, technológiai módszereket dolgozunk ki, amelyek segítik a gazdálkodókat abban, hogy hatékonyabban termeljenek -hangoztatta a rektor.

A hallgatók életében ez a változás azt is jelenti, hogy amikor kikerülnek a gyakorlatba, akkor ezzel a tudással helytállhatnak a mindennapokban. Ebben a tekintetben a dróntechnológia, a digitális megoldások alkalmazása, az űrtechnológia jelenléte, vagy a klímaváltozáshoz alkalmazkodó technológiák használata és ismerete alapvető fontosságú és ha ezeket össze is lehet kapcsolni, az további lehetőséget jelent, hogy a legkorszerűbb módszereket ne csak megtanulják, hanem a gyakorlatban alkalmazni is tudják.

agrotrend.hu/https://novenyvedoszer.hu/

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés