Kertészet

Végzetes kárt is okozhat a bundásbogár

A virágzó kultúrákat támadják a bundásbogarak. A még zárt sziromlevelek árnyékában is megbújhat az állat.

A bundásbogarak a cserebogarak családjába tartoznak. Egy szürkés-feketés – a nevéhez hûen -, szõrökkel borított bogárról van szó. A gyümölcsök virágzása idején nagyon fontos, hogy rendszeresen vizsgáljuk meg ezen faj jelenlétét, hiszen a bogár végzetes kárt okozhat a virágokban – és elmaradhat a megtermékenyülés.

A bundásbogár a porzókat, a virágport, a bibét fogyasztja elsõsorban, de megrágja a sziromleveleket is. Kártételét nem szabad összetéveszteni egy-egy hernyó kártételével. A bundásbogár a virágok környékén könnyen észrevehetõ elsõsorban színébõl és méretébõl adódóan. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy a bogár, a még ki nem nyílt virágokat is felkeresi, így a még zárt sziromlevelek árnyékában megbújhat az állat.

Egy bogár több virágot is károsít, amikor megtalálja tápnövényét. Éppen ezért jól megfigyelhetjük a károsított virágokat, a kirágott portokokról, megbarnuló virágszirmokról.

A bundásbogár a meleg idõjárást kedveli, elsõsorban a meleg, napsütéses órákban találkozhatunk vele az ültetvényekben.

A bogár tudományos neve Epicometis hirta. 0,5-1 cm a bogarak testének hossza, így könnyen észlelhetjük akár a gyümölcsfáinkon, de a szamócán is. A faj kifejezetten kedveli az almafákat, a cseresznyét, meggyet, a szamóca virágait. De a bundásbogarak szinte minden virágzó növényen ott vannak.

A faj 1 nemzedékes, és imágóként telel a talajban. Az áttelelt egyedek már áprilisban a virágzó kultúrákon elõfordulhatnak.

A bundásbogár elleni védekezést a kártételének idõpontja nehezíti meg. A bundásbogár csak a virágokat a fogyasztja, így kizárólag a virágzás idõpontjában jelenik csak meg. A virágzó kultúrákban azonban szem elõtt kell tartani a megporzó rovarok biztonságát. Erre való tekintettel, vagy olyan készítményt választunk a bundásbogarak ellen, amely méhekre nem jelölésköteles, azaz nem mérgezõ számukra, vagy a jogszabályban rögzített módon, méhkímélõ technikával juttatjuk ki a növényvédõ szert.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés