Kertészet

Új levéltetű faj a hazai kajszi ültetvényekben

A betegséget először szilván detektálták Bulgáriában 1932-ben, két évre rá 1934-ben már kajsziban is megfigyelték a vírust. Hazánkban az 1950-es években vált ismertté, azóta a legelterjedtebb, és legjelentősebb vírusos betegségek közé tartozik.

A kórokozó a plum pox potyvirus (PPV) szilvahimlő-kajszihimlő, egyfonalú RNS vírus. Gazdanövényköre a szilva, kajszibarack, őszibarack, ringló, kökény, és számos egyéb díszfa-gyomfaj. A gazdanövény körébe tartozó fajokon a fertőzés hatására a fák fejlődése visszamarad, termésük pedig éretlen marad – írja a szeretemamezőgazdasagot.hu.

A fertőzési forrás lehet az anyanövény, az azokról származó szemző hajtások és vegetatív úton szaporított alanyok, valamint a beteg magvak, és az azokból fejlődött magoncok. A vírus terjedhet tehát szaporítóanyaggal, pollennel, növényi nedvekkel a metszés során, valamint szaporítóanyag szedésekor is, továbbá terjedhet levéltetvekkel is.

Fotó: Komáromi Kornél

Szükségesnek tartom a levéltetvekkel történő terjedés részletesebb kifejtését, hisz már mindenki láthatta a közösségi médiában, hogy egy új levéltetű faj jelent meg a hazai kajszi ültetvényekben. A kajszi levéltetűt (Myzus mumecola) Borbély Csaba a MATE Kertészettudományi Doktori Iskola PhD hallgatója detektálta legelőször hazánkban. A szakirodalom szerint az őszibarack, és a szilva esetében játszott fontosabb szerepet a levéltetű átvitellel történő vírusterjesztés, ez a tézis mára már megváltozott, ugyanis az új levéltetű faj képes a PPV átvitelére is.

A levéltetvek a vírust nem perzisztens módon terjesztik, ami azt jelenti, hogy a fertőzött növényeken táplálkozva viszonylag rövid időn belül felveszik a vírust, majd egy újabb növény szívogatása következtében azonnal képes leadni is. A vírus a biztosabb szívó szájszerv tapadáshoz egy úgynevezett „helper component”, azaz segítő fehérjét is felhasznál.

Fotó: Komáromi Kornél

A tünetek legtöbbször a levélen illetve a termésen figyelhetőek meg. A legszembetűnőbb tünet a levélen kialakuló klorotikus (halványzöld-sárgászöld) gyűrű alakú foltok, melyek határ szegélye elmosódott. A levélen továbbá az ereket körülölelő sárgászöld foltok is megjelenhetnek. A foltok és a gyűrűk fonáki részén az erek sárgászöld színezetűek.

A gyümölcs felületén enyhén, vagy mélyen besüppedő gyűrű vagy szabálytalan alakú rajzolatok figyelhetőek meg. A gyümölcs torz növekedésű lesz, belső szöveti szerkezetében barna elszíneződés és mézgásodás figyelhető meg. A gyümölcsöt kettévágva, a csonthéjon jellegzetes úgynevezett „leopárd” mintázottság figyelhető meg, barna 1-2 mm-es foltok alakjában. Ha a foltok összeolvadnak, akkor a mag részben, vagy teljesen sárgásfehér lesz.

Fotó: Komáromi Kornél

A vírus elleni védekezés alapja a vírusmentes szaporítóanyag használata. A szaporításra szánt növényt, illetve növényi részt tesztelni kell, itt lehetőségünk van szerológiai módszerek használatára. A vírust tesztnövények alkalmazásával is kimutathatjuk, őszibarack (Elberta fajta), szilva (Olasz kék, Pozsegaca és Küsztendil fajta). Értékes nemesítési szaporítóanyag vírusmentesítésére 37 c°-on 2-3 hétig hő terápiával lehetséges. Amennyiben megjelenik a vírus tünete a fáinkon, a beteg fát el kell távolítani, illetve meg kell semmisíteni.

Bár Magyarországon nincsen rezisztens fajta, mégis érdemes megemlíteni Ralph Scorza és munkatársai cikkét, amelyet már 1994-ben közöltek, ahol leírták, hogy a szilvahimlő vírus kapszidfehérjéjét kódoló gént a szilva genomba juttatva a növények ellenállóvá váltak a vírusra. Nem sokkal később 1997-ben már vizsgálati eredményeket közöltek, egy általuk beállított üvegházi kísérletről, ahol a transzgénikus törzseket Marianna szilva tövekre oltották, majd mesterségesen megfertőzték levéltetvek segítségével a növényeket. A vizsgálat során a transzgénikus törzsekkel oltott növények teljes mértékben ellenállóak bizonyultak, a kontrollhoz képest. A tarnszgénikus gén neve c5 lett. 2004-ben egy Lengyelországi szabadföldi kísérletben nyolc-nyolc fát ültettek el, melyből kettőt-kettőt mesterségesen fertőztek meg, a többi növény megfertőzését pedig a területen lévő levéltetvekre bízták. A kísérlet eredményeként a kontroll növények mindegyike megfertőződött, és súlyos tüneteket mutatott, ezzel ellentétben a c5 törzs fáiból egyedül a mesterségesen megfertőzöttek között tudtak valami kis vírusmennyiséget kimutatni, ezeken is a tünetek csak egy-egy elszíneződött levél formájában jelent meg. A PPV ellenálló szilvát HoneySweet névre keresztelve 2009 óta lehet termeszteni Amerikában. Az Európai Unióban a GM-szilva termesztése tilos.

Kémiai védekezés tekintetében fontos ismerni a kártevők biológiáját, ökológiai igényeit. őszibarack ültetvényekben előforduló levéltetvek: fekete őszibarack levéltetű (Brachycaudus prunicola), hamvas őszibarack levéltetű (Hyalopterus amygdali), hamvas szilva levéltetű (Hyalopterus pruni), zöld őszibarack levéltetű (Myzus persicae), őszibarack iszalag levéltetű (Myzus varians). Kajsziban a már említett új faj, a kajszi levéltetű ( Myzus mumecola).

Szilván előforduló levéltetvek: nagy szilva levéltetű (Brachycaudus cardui), sárga szilva levéltetű (Brachycaudus helichrysi), hamvas szilva levéltetű (Hyalopterus pruni).

A vírus elleni növényvédelmi beavatkozás a vírus vektor levéltetvek ellen irányul, így főként a kajszi ültetvényekbe szükséges lesz a növényvédelmi gyakorlat felülvizsgálata, szükség szerinti áttervezése. Magyarországon jelenleg kajszi ültetvényekben a következő hatóanyagok engedélyezettek: deltametrin, labda-cihalotrin, acetamiprid, spirotetramat. Ökológiai, gazdálkodók (és egyéb termesztési rendszerben) esetében az olajos lemosó permetezések, illetve a káliszappanos permetezés, ami hatékonyan csökkentheti a levéltetvek számát.

Komáromi Kornél

agrotrend.hu / Szeretem a mezőgazdaságot

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés