Kertészet

Öko védelem a kertben: lisztharmat, almalevél-pirosító levéltetű, rezisztens almafajták

2021. évi 8. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok! 

A zöldségágyásokban az aszállyal a gyümölcsösökben a faggyal küzdenek a növények.  Ahol virágzó csonthéjasokat ért el a múlt heti fagy, ott nem lesz a termés pl. a Duna-Tisza közén a kajsziültetvényekben. Voltahol az őszibarack, és néhol a szilva és a cseresznye is károsodott. Az almatermésűek és a virágzáshoz készülő meggy valószínűleg megúszták a -9-10 fokos éjszakákat, Húsvét környékén. A meggyben most lesz aktuális a virágfertőző moníliáról szóló 5. felhívás. (Sajnos a fagykár nagyságát még nem látjuk tisztán, mert az átfagyott rügyalapok miatt később is lehullhat a termés.)   

 Közben a károsítók is megérkeztek. Pénteken fotóztam körbe az Óbudai Megfigyelőkert idős Jonathan almafáját. A lisztharmattal fertőzött rügyekből kipattant torz levélkék felületéről, a fehér „lisztes” gombatelepekről máris szóródnak a terjedést biztosító spórák (a konídiumok). A piros bimbós állapotig a kéntartalmú gombaölők lehetnek a főszereplők, akár dupla dózissal is permetezhetnek. 22 névváltozatban számoltam össze a kénes szereket. Érdemes felkeresni a NÉBIH honlapját szerválasztás előtt. Újdonság a Flosul, mely folyékony kiszerelésű kén. Az egyszerű anyagok közül a fűzfakérget, a mezei zsurlót és a lecitint is engedélyezték az almalisztharmat ellen. Növényvédőszer besorolást kapott a korábban növénykondicionálóként forgalmazott kálium-hidrogén-karbonát hatóanyagú Vitisan SP, amely almában lisztharmat és varasodás ellen is használható, egérfüles állapottól termésszíneződésig.  A kálium-hidrogén-karbonát egy nem besorolt hatásmódú kontakt hatóanyag, bár a hatásmechanizmusa ismert: erős lúgos kémhatása gátolja a gombaspórák csírázását, valamint a spórákra és gombamicéliumokra erős szárító hatással van. Aki most tervezi kertjének átalakítását vagy új almafák telepítésén gondolkodik, annak érdemes felkeresnie néhány, a rezisztens fajtákkal is foglalkozó szaporítóanyag előállító cég honlapját. Mivel nagyon sok ilyen van, a keresőbe elég beütni, hogy „rezisztens almafajták” és máris egy délutánra elég olvasnivalót találunk. Rezisztens, esetleg multirezisztens (többféle gombabetegségnek ellenálló) fajták telepítése a kertünkbe a legjobb megoldás a növényvédelmi kezelések csökkentésére. Az ÖMKi-nek is elérhető egy ilyen kiadványa, ami ingyenesen letölthető a honlapjukról: Ellenálló fajták gyümölcstermesztők részére – Almatermésűek  

Ugyanezen a fán fényképeztem a virágbimbókat körülölelő fejlett leveleket, melyeket a varasodásra fogékony fajtákon már védeni kellene a gomba támadása ellen. A gomba már készen áll a fertőzésre, de a szárazság miatt még nem indult be. Azonban a harmattal, az esővel kipattanhatnak a spórák, megtalálhatják a nedves leveleket. Körtét, almát a zöldbimbós állapotig réztartalmú készítményekkel permetezhetnek a varasodás ellen.  

Jobb oldalt az almalevél-pirosító levéltetű kezdeti kárképét láthatják. Az éhes katica elől, a bepöndörödött levélszél védelmében próbál elbújni a levéltetű. Ezt a fát még sohasem kellett permetezni ez ellen a levéltetűfaj ellen. Főleg a katicák segítettek ebben, nem engedték felszaporodni. Ahol mégis gondot okoznak a szívogatásukkal, ott almában gyérítésükre jól alkalmazhatók az nyári hígításban is használható olaj tartalmú készítmények, mint pl. a Vektafid A és a Vegarep EC. Amennyiben minden kezeléshez – gyakorlatilag gyümölcsfajtól függetlenül – narancsolaj tartalmú nedvesítőszert (pl. WETCIT) használunk, mellékhatásként jelentősen ritkul a levéltetvek száma és külön ezek elleni beavatkozásra rendszerint nincs szükség. 

Húsvét utáni kedden felszereltük az országos előrejelző hálózat csapdáit. A nyár végéig hetente táblázatos formában közzétesszük az általános tájékoztatásra szolgáló rajzási adatokat. Igazán pontosan a saját kertjükbe kiakasztott csapdák segítségével tudnak dönteni arról, hogy egyáltalán szükség van-e a permetezésre? Amennyiben a permetezés mellett döntenek, akkor a kezelés időpontját is kiszámíthatják a fogási adataik ismeretében. A csapdák megtekinthetőek és beszerezhetőek a www.csalomoncsapdak.hu oldalon.  

Az alábbi kisfilmeken is megnézhetik a csapdákat, de a téli fagyokat túlélő vaszabibokrot és a kaktuszmezőt is. Tudomásul kell vennünk, hogy a betegség-ellenállóság mellett, már a fagyállóság és a szárazságtűrés is alapvető fajtakövetelmény lesz a kerti növényeink telepítést, ültetést megelőző kiválasztásánál. 

Üdvözlettel:  
                                             
Zsigó György és az ÖMKi csapata 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés