Kertészet

Nem mindegy, hogyan tárolja a műtrágyát. Kerülje el a bajt!

Bár a modern mezőgazdaságban pozitív irányban változott a műtrágyázás gyakorlata, egy dolgot még mindig gyakran csinálnak rosszul. Ez pedig a műtrágya tárolása, aminek nemcsak a minőségmegőrzés szempontjából van jelentősége, hanem a biztonságos munkakörnyezet megteremtésének szempontjából is. A bejegyzésben áttekintjük a biztonságos tárolás legfontosabb szempontjait.

Tárolás kültéren – csak ha muszáj

Bár a beltéri tárolás előnyösebb, ha muszáj, lehet a műtrágyát kültéren is tartani. Ekkor a következőkre figyeljünk oda:

  • Csak jó vízelvezetésű, egyenes és száraz talajra helyezzük a terméket, erre pedig helyezzünk raklapot. 
  • A raklapoknak egyenesen kell állnia! 
  • A műanyag fóliával történő lefedés előtt helyezzünk még egy raklapot a fólia alá, így védjük a készítményeket a hőmérséklet változásától. 
  • Érdemes lehet raklaptároló polcrendszert építeni, de amennyiben nincs ilyenünk, figyeljünk arra, hogy a raklapokat csak bizonyos párosításokban lehet egymásra helyezni!
  • A rakatokat mindenféleképpen fóliával kell lefedni, amelyet minden esetben hozzá kell rögzíteni a rakat aljához, hogy megelőzzük a károsodását. 
  • Érdemes a rakatokat extra vízhatlan ponyvával is fedni, amelynek legalább 30 cm-rel túl kell lógnia a rakaton. Ebben az esetben is nagyon fontos a megfelelő rögzítés. 

A kültéri tárolás hátránya, hogy a takarófólián alga telepedhet meg, amitől a rakat instabillá és veszélyessé válhat, illetve fennáll a jegesedés veszélye is, amikor a leváló éles jégdarabok jelentik a kockázatot. 

A beltéri tárolás helyesen

Sokkal előnyösebb, ha a műtrágyát beltéren, nedvességtől és extrém hőhatástól védve tároljuk. Az előzőekhez hasonlóan itt is fontos, hogy a talaj legyen egyenletes, sima és száraz. Szintén érdemes különösen odafigyelni a rakatok magasságára, és arra, hogy ne legyenek instabilak. Ezen kívül fontos betartani a következő szabályokat: 

  • A készítményeket az épület ereszeitől és gerendáitól minimum 1 méter távolságra kell tartani, illetve zsákos műtrágyánál a faltól is be kell tartani ezt a távolságot.
  • Nagyon fontos, hogy tartsuk a műtrágyát a gyúlékony anyagoktól távol, minimum 5 méterre. Hő hatására (150 fok felett) ugyanis a nitrogén alapú műtrágyából mérgező anyagok szabadulnak fel
  • Ömlesztett anyagok tárolásánál különösen oda kell figyelni az anyagok kompatibilitására: az ammónium-nitrát alapú műtrágyákat a karbamidtól elkülönítve kell tárolni 

Érdemes már a műtrágya vásárlásakor, megrendelésekor utána járni, hogy az adott terméket hogyan használjuk és tároljuk. Mi műtrágya rendeléséhez a Gazdadiszkont.hu online gazdaboltot ajánljuk, mert nemcsak jó minőségűek és kedvező árúak a termékek, de részletes leírást is találhatunk mind az alkalmazást, mind a tárolást illetően. 

Milyen a jó tároló? 

A legfontosabb szabály, hogy a tároló egy olyan zárt épület legyen, amely védi a termékeinket az időjárás viszontagságaitól és legfőképp a közvetlen napfénytől. A tároló tervezésekor különösen figyeljünk a megfelelő szellőzés biztosítására, mivel ez segíti a hőleadást, illetve a termék bomlása esetén a felszabaduló anyagok távozását. Érdemes raklaptároló polcrendszert is kiépíteni, hogy elkerüljük a raklapok egymásra rakodását. 

Gazdaságos és hatékony megoldás lehet a trapézlemezből készült tárolóépület, amelynek könnyű az összeszerelése, és kedvező áron elkészíthető, esztétikus megoldás is. 

Amennyiben viszont olyan műtrágyát alkalmazunk, ami különösen érzékeny a hőmérsékletre, érdemes lehet szendvicspanel épületet készíteni. A szendvicspanel ugyanis biztosítja a jó hőszigetelést, és még mindig rendelkezik a könnyűszerkezetes épületek azon előnyével, hogy gazdaságos, és gyors a felépítése.A Betolemez Kft-nél megtalálja az épületekhez szükséges szendvicspanelt és trapézlemezt, amelyet méretre gyártva és gyors szállítási határidővel rendelhet meg.

A fentiek alapján gondoskodhatunk a műtrágya biztonságos tárolásáról. Legyünk felelősségteljesek, és ne hagyjuk ki ezt a lépést!

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés