Kertészet

Mit jelent, amikor mézgacseppet látunk a fák törzsén?

A metszési felületeknél gyakran láthatunk mézgafolyásokat, nemcsak meggynél, de más fajoknál is. A mézgás folyásnak számos oka lehet, nem kell feltétlenül egyből növényvédelmi problémára gondolnunk.

A mézga egy gyantás folyadék, amely idővel megszilárdul és a fa törzsén marad megkeményedve. A mézgafolyás pontos és igazi oka egyelőre nem tisztázott, annak több kiváltó oka is lehet:

  • a nagy metszési felület
  • fizikai sérülés
  • ághasadás
  • a magas talajvízszint
  • túlzott nitrogén-adagolás
  • vagy éppen növényvédelmi probléma is

Vagyis a mézgaképződés tulajdonképpen a fa „védekező” mechanizmusa valamilyen rendellenes folyamat ellen. A mézgaképződés egy, a fa sejtjei által elindított folyamat, amellyel a fa védekezik az őt érő stresszhatások ellen, „ránézésre” azonban annak tényleges kiváltó okait nehéz meghatározni.

Amennyiben növényvédelmi problémára gyanakszunk, akkor tudnunk kell, hogy mézgásodás indulhat rovarok, például a nagy farontó lepke károsításakor vagy – jellemzően a kajszinál és az őszibaracknál – gutaütés betegség kialakulásakor. A gutaütés komplex betegség, hiszen azt mind gombás, mind baktériumos betegségek, fertőződések is okozhatják. Számolnunk kell azonban fitoplazmás betegségekkel is, amelyek a gutaütés tüneteire emlékeztetnek, azonban az mézgaképződést nem okoz.

A mézga tehát valamilyen stressz hatására képződik. Házi kerti termesztésnél a mézgacsepp eltávolítása után érdemes a helyet megfelelő sebkezelő szerrel ápolni, de a körülmények megfigyelésével a leginkább célravezető megoldás a képződés lehetséges okainak feltérképezése. Fontos azonban megjegyezni, hogy egy-egy fán megjelenő mézgacseppek még nem feltétlenül okozzák a fa pusztulását, így a fát érő stresszhatások ellenére akár több évig is életképes lehet.

agrotrend.hu / Benedek Borbála
 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés