Kertészet

Kína felvenné a versenyt a legnagyobb bortermelő országokkal

Kínában teljes kormányzati támogatást élvez a borászat, amely Peking tervei szerint hamarosan a világ élvonalába törhet. Ha ez teljesül, akkor nem is olyan sokára egyes kínai régiók már a világ olyan legendás bortermelő térségeivel versenyezhetnek, mint Bordeaux.

A tervek szerint 2035-re a Ninghszia régióban található Helan-hegység nevű térség 600 millió üveg bort termelhet, összesen 20 milliárd jüan (3,12 milliárd dollár) értékben – derült ki egy májusban kiadott kínai kormányzati tervből. A térség a Sárga-folyó mentén található, mindössze két órányi repülőútra Pekingtől – írja az Origo.

HA PEDIG A KÍNAI TERVEK VALÓRA VÁLNAK, AKKOR A HELAN-HEGYSÉG KELETI RÉSZE NEMZETKÖZILEG IS MEGHATÁROZÓ BORTERMELő VIDÉK LEHET, A MÉRETEIBEN PEDIG FELVEHETNÉ A VERSENYT AKÁR BORDEAUX-VAL IS– írja a CNBC a kínai mezőgazdasági minisztérium egyik igazgatójának közlése alapján.

Ninghszia csak az egyik a számos kínai bortermelő vidék közül, de a Helan-hegység régiója olyan széleskörű szőlőtermést tudhat magáénak, amellyel a világ vezető bortermelő területeivel is felveheti a versenyt.

Összevetésképpen,AMENNYIBEN A 15 ÉVES TERV SZERINT NINGSZHIA MEG TUDNÁ NÉGYSZEREZNI A KITERMELÉSÉT, MÉG ÍGY IS CSAK ALIG HALADNÁ MEG BORDEAUX KIBOCSÁTÁSI SZINTJÉT. A francia térségében ugyanis tavaly 522 millió üveg bort állítottak elő, összesen 3,5 milliárd euró (4,16 milliárd dollár) értékben.

Fotó: Shutterstock

Tavaly egyébként Ninghszia borexportja 46,4 százalékkal 2,65 milliárd jüanra bővült, még a koronavírus-járvány ellenére is. A kivitel elsődleges célterületei között volt az USA, az Európai Unió, Ausztrália és Japán.

Kína azonban már ma is jelentős bortermelőnek és fogyasztónak számít.

A FOGYASZTÁS TEKINTETÉBEN HATODIK, MÍG A LITERBEN SZÁMÍTOTT TERMELÉS TEKINTETÉBEN A TIZEDIK A VILÁGRANGLISTÁN.

Mindazonáltal az International Organisation of Vine and Wine áprilisi jelentése szerint a kínai borfogyasztás és termelés csökkent az elmúlt néhány évben, valószínűleg jelentős részben a kedvezőtlen éghajlati viszonyok és a csökkenő termelés miatt.

Jól látszik tehát, hogy Kína számára nemcsak a fogyasztás és az export, de számos más vonatkozó iparág (például a belföldi turizmus) szempontjából is hatalmas lehetőséget jelentene a hazai bortermelés felpörgetése. Noha egyelőre még nagyon komoly versenytársakkal kell megküzdenie (az importált borok terén is), de a következő években mindenképpen izgalmas lesz figyelni, hogy alakul a kínai borpiac helyzete – globális léptékben is.

agrotrend.hu / Origo

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés