Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Kertünk csodája az ibolya

Az ibolya nem csak külső megjelenésével, hanem illatával is rabul ejti az embereket. Az illatos ibolya nem csak a kertünket tudja színesíteni, hanem akár a parfüm gyártásban vagy a konyhában is megállja a helyét.

Megjelenése

Az illatos ibolya vagy népiesen lila ibolya, illetve violetta, vénusz virág, vagy esetleg a bájos ibolya néven is szokták hívni ezt a csodálatos növényt. Ez az évelõ virág az ibolyafélék családjába és a viola nemzettségbe tartozik. Ázsiában és Európában õshonos, de Észak – Amerikában is elterjedt virág, amely hazánkban rendkívül sok helyen fellelhetõ. A párásabb mikroklímájú kertekben olyan mértékben képes elszaporodni, hogy a gyepet teljesen eluralja. A gyöktörzsébõl indák fejlõdnek ki ezek segítségével képes hatékonyan terjeszkedni a kertekben. A virágai élénk kék, lila, rózsaszín vagy fehér színeivel nyújtanak szemet gyönyörködtetõ látványt a kertben.

fotó: wikipedia

Nem csak szép, de ehetõ is

 Az illatos ibolyát az ehetõ virágok közé sorolják, mivel több különféle ételkülönlegességet lehet belõle készíteni, ilyen lehet az ibolyaszörp, az ibolyazselé vagy akár az ibolya víz is, amely remek alapja lehet különféle koktéloknak.

A belõle készült víz halványrózsaszín színû, és rendkívül illatos és aromás. Az illatos ibolyát a cukrászatban is elõszeretettel alkalmazzák kandírozásra, és torta díszítõ elemként is.

A világ legdrágább illóolaját is az illatos ibolya virágából nyerik.

De mire is jó az illatos ibolya?

A középkorban elsõsorban a fekélyek borogatására használták, de mára már ez eltûnt a népi gyógyászatból. Hatóanyagait tekintve triterpénvázas szaponinok és szalicilsav származékok találhatóak benne, amelyek miatt köptetõként, valamint légcsõ-és hörghurut kezelésére lehet alkalmas.

A friss vagy szárított virágjának szörpje vagy a forrázata enyhe hashajtó hatású, más teákban pedig alkotórészként találkozhatunk vele.

A népi hagyományok szerint a gyerekeknek régebben állati zselatinnal fõzték ki a virágot, amelybõl hurutoldó gumicukrot készítettek.

Uralkodó természet

A kertünkbe csak abban az esetben telepítsünk illatos ibolyát, ha nem bánjuk, ha az egész kertünkben elterjed. Az ibolya  jelzõnövénynek is kiváló, mivel megmutatja számunkra a kert párás mikroklímájú részeit.  Tehát ahol a vénusz virág megtelepszik , oda akár érdemes lehet más árnyéktûrõ és párakedvelõ növényt is ültetni.

A gyep felett , ha átveszi az uralmat azzal együtt meg fog indulni a mohásodás is. Az ibolyát rendszeres fûnyírással sem tudjuk kiírtani.

A magját mind a kertben mind a természetes élõhelyeken a hangyák szállítják.

Ha többet szeretnél tudni a különbözõ színû ibolyák jelentésérõl kattints ide.

A cikk hasonló érdekességek mellett megtalálhato a szeretemamezogazdasagot.hu oldalon is!

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés