Kertészet

Hogyan ápoljuk a sorközöket?

„Egész évnek nehéz munkája, óvó, védő, féltő gondossága mutatkozik a sok jó termésben, Bacchus ajándékozó kedvében!” – Halász István

S eme óvás, védés, féltés fontos, hogy ne csak a szőlőtőkére irányuljon, hanem azokra a tényezőkre, amelyből ő nyeri az energiáját, ilyen például a termőföld. A talpunk alatt lévő földért mi is nagyon sokat tehetünk, felelősek vagyunk azért, hogy megőrizzük természetes termékenységét. A szőlőtermesztőnek egyre jobban figyelni kell, milyen talajművelési irányzatot választ, milyen tápanyag gazdálkodást folytat, ezt tudatos tervező munkának kell megelőznie.

fotó: pixabay.com

A termőhelyünkön folytatott helyes talajápolás hatással van a mikro- és az állományklímára, befolyásolja a többi termesztéstechnológiai művelet hatékony elvégzését.

Jelen cikkben elsősorban a sorközök talajápolásával, illetve zöldítésszabályozásával foglalkozom. Célunk, hogy a gyomnövények térhódítását szabályozzuk és megakadályozzuk, hogy esetlegesen terméscsökkenést okozzanak. A mechanikai talajműveléssel a sorközöket gyommentesen próbáljuk tartani, lazítani a termőréteget, elkerülni a talajtömörödést, amely segíti a tőke vízgazdálkodását és tápanyagfelvételét. Ám vannak olyan szőlősgazdák, akik a minimális-, talajművelés nélküli gazdálkodásra esküsznek, ez hátrányos lehet, mert a tápanyagok kizárólag a talajfelszínre jutnak ki. A talajtakarásos szőlőtermesztést a vékonyabb talajrétegű, csapadékban szegényebb területek szőlőültetvényeiben alkalmazhatjuk. A vegyszeres gyomirtást általában kombináljuk valamely korábban említett talajművelési irányzattal.

A sorközök zöldítésmenedzsmentjét jól megtervezve, olyan számunkra előnyös kapcsolatot alakíthatunk ki a monokultúraként működő szőlőt körülvevő állat- és növényvilággal, amely egy önmagát szabályozni képes és a növény ellenállóképességét fokozó rendszert alkot.

Egyes területeken gondot okozhat az erózió, amely károsítja a talaj termőrétegét, ezt takarónövények használatával kiküszöbölhetjük. Az intenzív talajélettel növelhető a talaj víz- és tápanyag kapacitása. Gondoljunk csak bele, hogy a földigiliszták például milyen előnyösek még konyhakertjeink életében is.

Első és legegyszerűbb mód, ha a természetes zöldítést alkalmazunk, itt a természetre bízzuk milyen gyomflórát alakít ki, mi csak szabályozzuk a növekedést. Ám ha beavatkozunk célzott vetéssel, a szőlő növekedéséhez igazodó egyenletesebb tápanyagellátás érdekében hüvelyes vagy gyógynövény magokat szórhatunk el. Ezt követően mulcsozhatjuk a talajba a növényeket, így megakadályozhatjuk az esetleges hosszútávon bekövetkező konkurenciaként fellépésüket és lebomlásukkal tápanyagként funkcionálhatnak. Figyelnünk kell arra, hogy az elhanyagolt takarónövényzet melegágya lehet az esetleges gombásbetegségek fokozottabb kialakulásnak. Különféle pillangósok vetésével növelhetjük a nitrogénmegkötését talajunkban, ilyen alternatíva lehet a bíborhere, amelyet az alábbi képen láthatunk.

(Saját fotó; Krems, Ausztria)

Ha valaki esetleg óckodna a teljes füvesítéstől, akkor megoldás lehet számára, ha váltogatja soronként a takarónövényes és a mechanikai talajművelést évenkénti forgóban. Ezen kombináció segíti a biodivezitás fenntartását, ugyanakkor kétévente teljes átforgatásban részesülhetnek soraink, amely elősegíti a tőkéink „táplálkozását”. Egy másik füvesítési mód lehet a „részidős füvesítés”, amelynél március, április táján intenzív művelést alkalmazunk, majd hüvelyeseket vetünk, amelyek nitrogénforrásként szolgálhatnak, ilyen például a takarmányborsó vagy szárazabb területeken augusztustól füvesítünk, ami csökkenheti a nitrát kimosódását is.

Összefoglalva, nemcsak a termőhely, éghajlat és a tápanyag gazdálkodás befolyásolja a talajunk termékenységét, hanem mi gazdálkodók is szakszerű talajápolással is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy megajándékozhasson minket Bacchus „a sok jó termésben”.

agrotrend.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés