Kertészet

Fontos permetezni a szőlőt

Már a negyedik-ötödik permetezésnél tartanak Tolna megye két borvidékén a gazdák, attól függően, ki milyen készítményt használ.

A múlt héten nem erősödtek a gombabetegségek a szekszárdi és a tolnai borvidék ültetvényeiben. A meleg időjárásban erős UV-sugárzás volt, mindemellett sokan csonkázták, zöldmunkázták a szőlőt. A kettő hatás együtt visszaszorította a gombás betegségek terjedését a szőlőben, tájékoztatta lapunkat dr. Gabi Géza növényvédelmi szakmérnök – írja a teol.hu.

fotó: pixabay.com

A már meglévő fertőzések beszáradtak, új tüneteket egyelőre nem látni ott, ahol folyamatosan védik a betegségektől a szőlőt. A régebben kialakult, erősebben fertőzött helyeken hatékonyan kell védekezni. Elsősorban a kontakt készítmények (meptildinokap, kén) áztatásszerű használata állíthatja meg a fertőzést. A kontakt szerekhez társított felszívódó szereknek a további fertőzések kialakulásának megelőzésében van jelentősebb szerepük.

A lisztharmat mellett a peronoszpóra újabb tünetei is megjelentek elvétve a borvidék ültetvényeiben. Elsősorban a felső, vitorla alatti fiatal levelek fertőződhetnek. A bogyókban fejlődő peronoszpóra sokszor csak lassan fejlődik, ezért olyankor is megjelenhet – természetesen egy-két héttel ezelőtti fertőzés eredményeképp – amikor éppen permetezés után vagyunk közvetlenül.

A leveleken ebben az időszakban a betegség lappangási ideje négy-öt nap, fürtön viszont két, három hét. A bogyókban már bent lévő – már szemmel is látható – fertőzést nem tudjuk már megállítani, ezért itt a megelőzés kiemelten fontos. A jelenlegi időszak a legalkalmasabb arra, hogy az erősebb fertőzéseket megelőzzük, illetve, hogy a pár napos fertőzéseket megállíthassuk. Erre a feladatra a peronoszpóra elleni felszívódó készítmények a legalkalmasabbak, mondta dr. Gabi Géza. Válasszunk olyan terméket, amiben a felszívódó hatóanyag mellett kontakt is van.

fotó: pixabay.com

A megfelelő zöldmunka kiemelten fontos az egész tenyész­időszakban. Az idei évben sem könnyű a gyors és erős növekedést követni a zöldmunkákkal. A hajtásválogatás, a hónaljazás, befűzés után a lombsátor szélessége hatvan centis kellene legyen. Több helyen, ahol nem tudják tartani a tempót, sajnos nem így fest a szőlőültetvény. A megkésett zöldmunka a mennyiség és a minőség rovására mehet. Ugyanakkor helyenként eltúlozzák, ez elsősorban a kontakt készítményekkel védett (például az öko/bio) ültetvényekben jellemző. Félve a betegségek fellépésétől a sűrű lombsátorban, inkább kicsit túllevelezik már ilyenkor a fürtzónát, vállalva a napégés esetleges hatásait.

A túlterhelt tőkéken ebben az időszakban megjelenhetnek a tőkeelhalás tünetei. A terhelés csökkentésével, lombtrágyák folyamatos használatával megelőzhető a betegség fellépése.

agrotrend.hu / teol.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés