Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Fagytűrő fajtákkal lehet csak kajszibarack termésünk

Az elmúlt évek legnagyobb jégkárát szenvedték el idén a kajszitermelők, úgy tűnik sokan fel is számolják a gazdaságukat. A megoldást a fagytűrő fajták telepítés jelentené – erről tanácskoztak a szakemberek és a gazdák Somogytúron. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara információs sorozatot indít azért, hogy minden gazda tudja: hová, milyen fajta kajszibarackot ültessen.

Az idei év kilátásai nagyon rosszak. Somogyban is óriási károkat okozott a tavaszi fagy a kajszibarack ültetvényekben. Gara Miklós családi gazdaságában például a 150 hektáron a tavalyi év termésének a negyedével számolnak idén, tavaly ugyanis 1500 tonna termett, idén 500 tonna várható csak. A szüret kétharmadával már végeztek, most már csak a kései érésű fajták érésére várnak, ami kissé elhúzódik.

– A korai virágzást egy késői fagy követte és az érzékenysége a gyümölcs kezdeményezéseknek már jóval nagyobb volt és a mínusz 1 fok is elég volt ahhoz, hogy bizonyos fajták száz százalékig megfagyjanak – összegezte a szakember.

Vannak olyan fajták, amelyek egyáltalán nem szenvedtek el fagykárt, ez pedig előremutató lehet a jövőre nézve, a kajszinak ugyanis vannak olyan génjei, amelyek ellenállóvá teszik a hideggel szemben. Az elmúlt 40 évben például a rózsabarackok kiállták a fagyokat, ezért nem véletlenül a fagytűrő fajták voltak a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által szervezett somogytúri fórum középpontjában is. 

Mártonffy Béla, a NAK Kertészeti és Beszállítói osztályának elnöke szerint az elmúlt hét évben négyszer fagytak meg a csonthéjasok, ezek közül főleg a kajszik, de néha az almát és a szilvát is érintette ez. Hogy ezt megelőzzük, a telepítésnél olyan fajtákat olyan helyre kell ültetni, ami a gazdáknak és a jövő nemzedékének is hasznot hoz. A gond az a szakember szerint, hogy az uniós csatlakozás után a fajtavizsgálatok megszűntek Magyarországon, a gazdasági érték- és technológiai vizsgálatok szintén megszűntek, emiatt nincsenek hasznos információk a gazdáknak. -Ezért ők inkább Európa más térségeibe is ellátogatnak és főleg mediterrán fajtákat szereznek be, ami nem kipróbált idehaza és öt év után szembesülnek azzal, hogy ez az itthoni körülmények között nem alkalmas a termesztésre, sőt ezt csak fokozza, ha nem alkalmas helyre ültetik. Ebben az esetben nem csak a gazda, hanem a kormányzat is rosszul jár, mert megnövekszik a kárenyhítéses panaszok száma – nyilatkozta Mártonffy Béla.

A NAK nemrég indult sorozatával olyan gyakorlati, azonnal használható információkhoz jutnak a gazdák arra az időszakra, amikor dönteniük kell a fajtákról, s hogy azokat hová ültessék. Ebben az évben a cseresznyével kezdődött a sorozat, most a kajszi van a főszerepben, majd következik az őszibarack és az alma, később a dió és a gesztenye. Jövőre az összes gyümölcsféléről lesz szakmai tanácskozás és a távlatokban az a cél, hogy néhány éven belül minden hasznos információt megkapjanak a gazdák.

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés