Kertészet

Elszaporodott a betyárkóró

Túlzottan elszaporodott hazánkban a betyárkóró, ami egyébként május végétől október elejéig virágzik.

A Komáromban is megjelent növénnyel korábban szinte csak magára hagyott területeken lehetett találkozni, mostanában azonban a házi kertek többségében is megjelenik. A Városgazda Kft. tájékoztatása szerint a városüzemeltetésben is jelentõs problémákat okoz, mivel a többi lágyszárú növényt is elpusztítja, fejlõdésüket hátráltatja, mert olyan kémiai anyagot termel, amivel a másik növény csírázását, fejlõdését gátolja – írja a kemma.hu.

fotó: wikipedia

Kezdetben a gyomirtó szerek hatásosak voltak a betyárkóró ellen, de túlzott használatuk miatt rezisztencia alakult ki. A védekezést ellene már õsszel el kell kezdeni. Meg kell akadályozni, hogy az õsszel kelt növények szaporodjanak, virágot hozzanak. Ebben a lakosságnak is nagy szerepe van, mivel a kertekbõl újrafertõzõdhet a már mentesített terület. Mivel sok gyomirtóval szemben rezisztenssé vált, még a totálissal is, ezért a gyomirtó szerek megválasztásakor ismernünk kell, hogy milyen készítménnyel szemben rezisztens adott területen a betyárkóró.

A jelenleg legbiztosabb megoldás a mechanikai gyomirtás lehetne, ám ez emberi erõforrás hiányában nehézkes feladat, gépesítve költségigényes és nem is kifejezetten környezetkímélõ. Nehézséget jelent, hogy a kertészeti ágazat, beleértve városüzemeltetéseket állandó munkaerõhiánnyal küzd országszerte. A betyárkóró az õszirózsafélék családjába, az õszirózsaformák alcsaládjába tartozó növényfaj.

Észak-, és Közép-Amerikában õshonos. Európában a XVII. század környékén jelent meg. Május végétõl október elejéig virágzik. Hasznos tulajdonságokkal is bír, szárított levelébõl készült tea hasmenésgátló, vizelethajtó, megelõzhetõ vele a köszvényes roham, enyhíti a gyulladásos eredetû ízületi fájdalmakat.

agrotrend.hu / kemma.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés