Kertészet

Dióburok-furólégy: védekezési lehetőségek bioban

2021. évi 16. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Az előző felhívást követően gyökeresen megváltozott az időjárásunk. Szárazságtól és rendkívüli melegtől szenvedünk mi is, akár csak a növények. A klímaváltozás egyik következménye a szélsőséges időjárási jelenségek megjelenése, a gyakoribb hőhullámok, növekvő szélerősség, gyakoribb és nagyobb erejű viharok, mindezek nem kímélik sem a szabadföldön termelt növényeket, sem a termesztőberendezéseket. Éppen ezért sürgető, hogy mindent megtegyünk a mezőgazdaság és kertészet területén is a fosszilis energiák használatának csökkentéséért és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséért. Takarjuk a talajt mindenhol, ahol lehet, vastagon természetes anyagokból álló mulcsréteggel, fűkaszálékkal, szalmával, komposzttal.  

Mindenesetre az erős felmelegedés nem kedvez a levéltetvek és egyes betegség terjedésének, de nagyon erős stresszt okoz a növényeknek. Azokról a gyümölcs és díszfákról, amelyek korábban levéltetvesek voltak, ahogy a borítóképen szereplő utcai hársfa leveleiről is szinte eltűntek a levéltetvek. A levél színén látható a mézharmatos bevonat, a beleragadt virágokkal a korábbi nagyon erős levéltetű fertőzésre utal, míg az alatta lévő levél fonákja teljesen tiszta. tetűmentes. Most már levéltetvek ellen felesleges lenne permetezni. 

molyok a megszokott ütemben rajzanak, az országos hálózat múlt heti adatai szerint a molyokat és a cseresznyelegyet nem gátolta az extrém meleg a rajzásban.  

A kertben ropognak a talpunk alatt a lehullott zöld diószemek. A szakemberek szerint a virágzás környéki fagyoktól sérülhettek a rügyalapok, ennek a hatását látjuk most. A dióburok-fúrólégy, amely már az egész országban megjelent, mostanában kezdi rajzását. Németországban üzemi szinten használják, Nyugat -Dunántúlon kísérletekben használtak csalétekkel kombinált rovarölőszeres kezeléseket, bíztató eredményekkel dióburok fúrólégy ellen. A Combi-protec csalétek és rovarölőszer hatásjavító segédanyag hazai forgalombahozatali engedéllyel rendelkezik, ugyan jelenleg még nincs fent az ökológiai gazdálkodásban engedélyezett növényvédőszerek listáján, de az összetétele alapján a termék használható (Ausztriában, Németországban, Hollandiában ökológiai termesztésben is használható). A termék maga csalétek, mindenképpen kombinációban kell használni, akár piretrin (Pyregard) vagy spinosad (Laser vagy Laser duplo) növényvédőszerekkel. Jelenleg dióban egyik sem engedélyezett, de a késő nyári védekezésekhez használt szükséghelyzeti engedélyek még nem jöttek ki. Nagyobb ültetvény (vagy más úgynevezett kiskultúra esetén célszerű a termelőnek magának kérnie a szükséghelyzeti engedélyt.  ​​​​​

20180829_074059 (1)

Kedden kifüggesztettük a sárgalapokat a diófákra is, őszig Önök is követhetik a dióburok fúrólégy rajzását a fent említett rajzási információkat tartalmazó linken. A rajzás pontos követése lehetővé teszi, hogy az egyébként nem olcsó védekezést jól időzítsük. Nagyobb ültetvények számára kiváló technikai megoldást nyújt olyan gép, amelyet rendszerint parkok, fasorok magas fáinak védelmére használnak a parkfenntartók (leginkább platán és vadgesztenye károsítói ellen). A finom porlasztású permetlé „sugár” könnyedén és ködszerűen eléri az akár 15-20 méter magas fák csúcsát is és biztosítja az akár 100 %-os lombfedettséget is. Érdemes lehet a gépet vagy a szolgáltatást kölcsönkérni a városgazdáktól. Biztos vagyok abban, hogy a megfelelő új készítmények engedélyezése és a technika sikeresen megállíthatja a fúrólégy ámokfutását dióültetvényeinkben. 

Jó egészséget és jó kertészkedést kívánunk: 

Zsigó György NMNK és az ÖMKi csapat

agrotrend.hu / ÖMKi

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés