Kertészet

Csökkent Boszniában a málnatermelés

Bosznia-Hercegovinában a málnatermelés 28,1%-kal csökkent 2019-ben, összehasonlítva az előző szezonnal, az ország statisztikai hivatala szerint.

2019-ben 19749 tonna málnát takarítottak be Bosznia-Hercegovinában 2936 hektárnyi területről. 2018-ban 27466 tonnát 3500 hektárról, ami 21%-kal volt több mint 2017-ben. A fagyasztott málna gyártása élesen növekedett az elmúlt öt évben, az export 7000 tonnáról 21227 tonnára növekedett 2017-ről 2018-ra. A legnagyobb ugrást az export mennyiségében 2017-ben jegyezték, amikor az ország 20571 tonnát exportált a 2016-os 11000 tonnával szemben. Szerbia és Németország a fő célországok, a kettő együtt az export mennyiségének több mint a felét adja. 2019 januárja és novembere között a fagyasztott málna exportja 15%-kal 17855 tonnára csökkent, a szerbiai (-25,34%) és németországi (-40,22%) kiszállítás hirtelen visszaesése következtében. Ez a változás direkt következménye a művelt terület csökkenésének, amit már a szezon kezdetén láttak – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

fotó: pixabay.com

Bosznia-Hercegovina málnatermelése viszonylag fiatal és alapvetően kis gazdálkodók jellemzik, ezért bármilyen csökkenés az értékesítésekben nagy hatással van a következő év termesztési döntéseire.

– Nincs nagy múltjuk a málnatermelésben, mint más országoknak (pl. Szerbia), mivel a termesztés 10 évvel ezelőtt indult, ezért a termelőket jobban befolyásolja az áringadozás és a rossz termés – nyilatkozta egy helyi szakértő.

– A „piros-arany” utáni hajsza akkor kezdődött mikor a málnapiac virágzott, de három egymást követő évben tapasztalt alacsony árak és gyenge kereslet elbizonytalanította a gazdálkodókat, hogy érdemes-e még többet beruházniuk a málnatermesztésbe.

Ugyanezen a dinamika volt hatással a feldolgozóiparra is. Az európai feldolgozók, amelyek beléptek az országba, leállították a beruházásaikat, néhány kisebb feldolgozó csődbe ment vagy kilépett a piacról, úgy ahogy ez más országokban – Szerbiában es Lengyelországban – is megtörtént.

Bosznia-Hercegovina esetében a feldolgozók reakciója a kedvezőtlen piaci feltételekre gyorsabb volt, elsősorban azért, mert a kisebb méretük és a közelmúlt történelme miatt őket jobban érintette az áringadozás, valamint ezzel egy időben egyszerűbb volt kilépniük az ágazatból.

– Szerbiában, ha van 100 ezer tonnád és 10 ezer tonnát veszítesz, ez csak 10%-os veszteség, Bosznia-Hercegovinában van 20 ezer tonnád és vesztesz 10 ezer tonnát, az 50%-os veszteség, és valójában ez történt – jellemezte a helyzetet egy másik szakértő.

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés