Kertészet
Csabagyöngyéből lesz pálinka és szőlőlé
Elkezdték a minap a csabagyöngye szüretét is a Kenderföldeken található városi szőlő- és gyümölcsültetvényben, aminek üzemeltetését tavaly adta át az önkormányzat egy vállalkozónak. Opauszki Zoltán, a helyi turisztikai egyesület elnöke elmondta, szeretnék, hogy a szőlőből készült termékek – így pálinkák és levek, lekvárok és befőttek – szezonális kínálatként jelenjenek meg a békéscsabai éttermekben.
Több ezer tőke, ötfajta borszőlő és kilencfajta csemegeszőlő található a területen – mondta Molnár Péter, az ültetvényt üzemeltető vállalkozó. Hozzáfűzte, a minap kezdték el a szüretet.
fotó: maxpixel.net
A csabagyöngye a hűvös tavasz miatt kéthetes csúszásban van, így közben immár beérett több fajta között például az Irsai Olivér is.
Tavasztól metszettek, növényvédelmi és karbantartási munkálatokat végeztek, a kánikula és aszály miatt folyamatosan öntöztek, mostanra pedig beérett a munka gyümölcse. A tavalyinál több termésre számít idén a vállalkozó.
Elmondta, hogy az előző évi kapcsolatoknak és a kiépült stabil vevőközönségnek köszönhetően a remélt mennyiség kétharmadát le is kötötték, magánszemélyeknek és egy üzletláncnak értékesítik a szőlőt, de péntekenként és szombatonként úgynevezett „szedd magad” akciókat ugyancsak szerveznek. Molnár Péter kiemelte, partnerek abban, hogy erősítsék a csabagyöngye brandet, márkát, és hogy feldolgozott termékekkel szolgálhassák ki a békéscsabai vendéglátóhelyeket, éttermeket.
Ugyanis ez lenne az egyik fő cél, ezzel kapcsolatban több egyeztetés is volt az elmúlt napokban, és megállapodás született – erről beszélt Opauszki Zoltán, a Békéscsabai Turisztikai Egyesület elnöke. Elmondta, a szezonális kínálat részét képeznék a feldolgozott termékek az egyezségben részt vevő három békéscsabai étteremben. Mindezt egy reklámkampánnyal is népszerűsítenék, hogy lássák a vendégek, az érdeklődők, hogy létezik egy, a városhoz kötődő szőlőfajta, és hogy az számos formában megjeleníthető a gasztronómiában.
Ismertette: lesz a csabagyöngye szőlőből pálinka, ami kereskedelmi forgalomban is megjelenik majd, de lesz belőle szőlőlé, lekvár, befőtt, zselé, mustméz, illetve éretlen szőlőből készült verjus is. Hangsúlyozta, a mostani egy tesztidőszak lesz, hogy az egyezségben részt vevő felek lássák a tapasztalatokat, és hogy a jövőben annak mentén folytathassák a közös munkát.
A város tanácsnokaként hozzátette, szerinte megfelelő kezekben van a városi ültetvény, gondozott a terület, és fontos, hogy az üzemeltetőben van nyitottság a feldolgozott termékek felé.
Hanó Miklós alpolgármester elmondta, a városi ültetvény létrehozásával annak idején az volt a cél, hogy emléket állítsanak Stark Adolf munkásságának – akihez köthető a csabagyöngye nemesítése –, illetve, hogy jelezzék, Békéscsabán egykor komoly hagyománya volt a szőlőtermelésnek, ezért telepítettek többfajtát is.
A több mint kéthektáros ültetvényt a közfoglalkoztatási program keretében alakították ki, és azért választották helyszínként a Kenderföldeket, mert a bányatavak szomszédságában lévő terület megfelelő klímával rendelkezik.
Kiemelte, az ültetvény génbankként is szolgálhat.
agrotrend.hu / beol.hu