Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Az öntözésen alapszik a kertészetek jövője

A növekvő szárazság az Alföld szántóföldi kertészeteinek is egyre nagyobb gondot okoz, amire tartós megoldást csak a legmodernebb öntözési technológiák alkalmazása jelent. Ezeket mutatta be öntözési közösségeknek és gazdálkodóknak csütörtökön, az „Öntözés Napján” az UNIVER-AGRO Kft. és a BAUER Hungária Kft. az Univer Lakitelek–Szentkirály határában lévő kísérleti gazdaságában. Az Univer Öntözésfejlesztési Konzorcium által megvalósított közel 1,3 milliárd forintos beruházással lehetővé vált az itt lévő ültetvények öntözése a felszín feletti vízkészletekből. Az ehhez szükséges, csúcstechnológiát képviselő öntözőrendszert a BAUER Hungária Kft. szállította.

A kecskeméti központú Univer Csoport számára kiemelkedően fontos cél, hogy a közelmúltban két lépcsőben korszerűsített paradicsom-feldolgozó üzemének teljes kapacitását megfelelő nyersanyaggal lássa el a helyi termelők bevonásával. Ennek elősegítésére a vállalat egy paradicsomra és más növényekre szakosodott, mára 185 hektár területen gazdálkodó kísérleti gazdaságot létesített, amelyet a 2014-ben létrehozott UNIVER-AGRO Kft. működtet.

Az Öntözés Napja szakmai előadásokkal kezdődött – fotó: Univer Csoport

A versenyképes alapanyag-ellátás érdekében a szántóföldi zöldségtermesztésben a legújabb technológiákat, eljárásokat (palántázás, több módon történő öntözés, tápoldatozás) és fajtákat kell alkalmazni. Az Univer kísérleti gazdasága ezeket vizsgálja és mutatja be, az új fajták tesztelésének tapasztalatait pedig továbbadja azoknak a környékbeli termelőközösségeknek, amelyek az új paradicsom-feldolgozó üzemét ellátják kiváló minőségű magyar nyersanyaggal.

A kísérleti gazdaság saját palántázó, talajművelő és betakarító gépeivel további szolgáltatásokat is nyújt az Univer Product Zrt. termelőinek. Ezen felül otthont ad az Univer paprikanemesítési és vetőmag-előállító üzletágának is. A gazdaságban évente 35-40 hektáron ipari paradicsom termesztése folyik, valamint paprikafélék (fűszerpaprika, pritamin és kápia), csemegekukorica és gabona is része a vetésforgónak. A környezetterhelés csökkentése kiemelt jelentőségű feladat, ezért 6 hektáros területen ökológiai gazdálkodást folytat a társaság, különös figyelemmel a fűszerparika környezetkímélő termesztéstechnológiájának kidolgozására.

A rendezvényt komoly érdeklődés kísérte – fotó: Univer Csoport

A Bács-Kiskun megyei Lakitelek-Szentkirály határában létesített kísérleti gazdaságban a növénytermesztés vízigényének kielégítésére az elmúlt években többlépcsős fejlesztések mentek végbe. Először hét kút adta az öntözővizet a gazdaság ültetvényeinek. A 2021-ben üzembe állított új öntözőmű már a felszín feletti vízkészleteket is hasznosítja. A legkorszerűbb vízellátási technológiával, digitális vezérlő és ellenőrző egységek alkalmazásával végzi a vízpótlást. Ez a fejlesztés az Univer Öntözésfejlesztési Konzorcium keretei között valósult meg közel 1,3 milliárd forintos támogatott beruházással. Ezzel mintegy 15 kilométerről, a Tiszából oldják meg az ültetvények vízellátását.

A példamutató fejlesztés öntözőberendezéseit a szakterületen nagy tapasztalatú, minden részletre kiterjedően kiemelkedő minőségre törekvő BAUER Hungária Kft. biztosította. A BAUER Csoport a legszigorúbb európai normák szerint tervezi és valósítja meg öntözőrendszereit, megoldásaiban öt földrészen szerzett tapasztalatai összegződnek. Az agrártermelők számára Magyarországon is problémát jelent a fokozódó szárazság, amelynek hatása a BAUER intelligens és takarékos öntözési rendszereivel ellensúlyozható. Ezekkel ugyanis lehetséges a hatékony és pontos vízkijuttatás az öntözött terület minden pontjára.

Területszemle: az öntözővíz-tározó berendezéseinek megtekintése – fotó: Univer Csoport

A konzorcium 5 „center” öntözőgépet és 3 „lineár” öntözőgépet vásárolt a BAUER Hungária Kft-től. A berendezések kialakítása lehetővé teszi, hogy az UNIVER-AGRO a legrugalmasabban és költséghatékonyan tudja öntözni területeit. A berendezésekkel olyan vízcseppméretek és öntözésintenzitás érhető el, ami a leginkább hasonlít a természetes esőéhez. A szórófejek állítható magasságúak, így a talaj- és növényközeli vízkijuttatással akár 10-15 százalékkal is csökkenthető a párolgási veszteség. A BAUER Hungária Kft. szállította a teljes hálózat működéséhez szükséges szivattyúkat, és a teljesen automatizált működéshez nélkülözhetetlen öntözésvezérlést is.

Az UNIVER-AGRO és a BAUER Hungária a beruházás során szerzett speciális tapasztalataikat osztották meg a térség termelőivel csütörtökön a kísérleti gazdaságában megtartott „Öntözés Napja” rendezvényen. A nagysikerű eseményen részt vettek négy környező település (Lakitelek, Nyárlőrinc, Szentkirály és Tiszaalpár) öntözési közösségeinek képviselői és számos mezőgazdasági vállalkozás. Csak e települések mintegy 300 hektár öntözhető, öntözendő kertészeti, mezőgazdasági területet képviselnek. A BAUER Hungária jóvoltából távolabbi régiókból is érkeztek szakemberek, gazdálkodók.

Területszemle: működés közben a legkorszerűbb öntözőberendezések – fotó: Univer Csoport

A szakmai előadásokkal és területszemlével egybekötött rendezvény házigazdái bemutatták vendégeiknek a teljes öntözőművi fejlesztést a tervezéstől a kivitelezésen át egészen az üzemeltetésig. Mindezt annak érdekében tették, hogy a jövőben még több homokhátsági gazdálkodó tudja kertészeti területének öntözésével fenntarthatóan és versenyképesen ellátni a hazai élelmiszeripart kiváló magyar mezőgazdasági nyersanyaggal.

agrotrend.hu / Univer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés