Kertészet

Az almailonca hasonlóan károkat okozhat, mint az almamoly

Az almailonca legalább akkora kár okozására képes, mint az almamoly. Az almamoly kárételét elsősorban azért kell megelőzni, mert az a gyümölcsök lehullásához is vezethet. A lárvák ugyanis berágnak a magházhoz és a magok elfogyasztása miatt fog leesni az alma a fáról a talajra.

Mivel a faj 2 nemzedékes, és a 2 nemzedék között az elmúlt években csak nagyon gyenge átmenet volt, így a faj folyamatos megfigyelése indokolt.

Az almailonca esetében is a lárvák okozzák a gazdák kárát. A csapdázás ennél a fajnál is adott, hiszen kapható a kereskedelemben olyan feromon csapda, amely az almailoncát csalogatja. Az almailonca is egy lepke, valamivel nagyobb mint az almamoly, színe rozsdabarna. Jelenléte esetén, az ültetvényben szabad szemmel is jól megfigyelhetjük az imágókat.

A lepkék tojásaikat a fára helyezik. Az első nemzedék sodrómoly jellegű kártételt okozva, a leveleket összesodorja, a virágokat kiodvasítja, majd a termés is károsíthatja. A második nemzedék már elsősorban a termést károsítja. A nagyobb hernyók a termés felszínén, egy-egy levél árnyékában (ugyanis azt hozzászövik a károsított terméshez), hámozgatják az almát, majd azon jelentős járatok rágnak. Az első nemzedék rajzás csúcsa június közepén-végén tapasztalható, eddig az időpontig helyezzük ki az ültetvényekbe a megfelelő csapdákat.

A második nemzedék rajzáscsúcsa általában július végén, augusztus elején figyelhető meg. A második nemzedék imágói ezt követően teszik le tojásaikat, amelyekből kifejlődő lárvák még szeptember végén is károsíthatják a terméseket. Majd lárva alakban telelőre vonulnak a fák kéregrepedéseibe.

A faj kedveli a jelenleg tapasztalható meleg és páradús időjárást, éppen ezért az idei évben fokozott figyelmet kell fordítani az almailonca elleni megfelelő védekezésre. Attól függően, hogy a kártevő mely biológiai alakja ellen szeretnénk védekezni, kell a növényvédő szert megválasztani.

Érdemes megemlíteni, hogy a faj polifág. Ugyan a leginkább kedvelt tápnövénye az alma, a körte, az őszibarack, kajszi, de a cseresznyén, meggyen, ribiszkén, szamócán is málnán megjelenhet.

agrotrend.hu / Benedek Borbála

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés